Автомобілі майбутнього: сам собі господар?

"фольксваген-жук" Гербі Копирайт изображения AFP
Image caption Зірка голлівудських фільмів – "фольксваген-жук" Гербі, наділений інтелектом

Забудьте про електромобілі Tesla, машини напрокат Zipcar чи надсучасну службу таксі Uber. Найреволюційнішим чотириколісним засобом переміщення з пункту А до пункту Б, можливо будуть автомобілі не тільки без водіїв, а й взагалі без господарів.

Емансиповані автомобілі – звучить безглуздо. Але чоловік, що пропагує цю ідею, йде ще далі: він вважає, що автомобілі матимуть діток.

Добре, включимо задню передачу і розповімо вам про Майка Герна.

Цей програміст з Цюриха раніше працював у Google, а нині є одним з провідних розробників електронної валюти Bitcoin. Ця валюта грає ключову роль і в його транспортних ідеях, але про це трохи згодом.

Наразі лише зауважте, що "транспорт майбутнього" для нього не робочий проект, а лише "політ фантазії", яким він ділиться з іншими людьми, щоб їх надихнути.

Запрограмовані на дешевизну

На його думку, з поширенням безпілотних автомобілів у більшості людей зникне потреба у власному автомобілі й навіть бажання його мати.

А в світі, де домінують безпілотні таксі, поїздки будуть дешевшими, якщо машини будуть незалежними, а не перебуватимуть у власності великих корпорацій.

"В автомобіль, що є сам собі господарем, можна закласти будь-який код, будь-які правила", – пояснює пан Герн.

"Можна запрограмувати його на те, щоб він мав невеличкий прибуток, – запас "на чорний день", – але не надто великий. Можна зробити з нього найбільш морального, суспільно-орієнтованого капіталіста".

Копирайт изображения Getty
Image caption В альтернативної служби таксі Uber можуть з’явитися конкуренти – автономні таксі

За таких умов машини не контролюватимуться закритим програмним забезпеченням власників - у них буде своя комерційна мережа (на основі інтернету), через яку вони спілкуватимуться з людьми та довколишніми об’єктами. Пан Герн умовно називає цю мережу Tradenet.

"У вас на телефоні буде програма, через яку ви зможете подати заявку у Tradenet: ось, я перебуваю тут, хочу поїхати туди-то, підберіть для мене найкращі пропозиції", – пояснює програміст.

"Автономні автомобілі-таксі виставлять вам свої ціни, виходячи з того, як далеко вони зараз перебувають, скільки мають пального, наскільки якісне в них програмне забезпечення", - розповідає пан Герн

"Ви зможете зробити вибір – або доручити це своєму телефонові. І він залежатиме не лише від ціни, а й від того, чи в цього автомобіля гарна репутація, чи завжди він успішно довозив пасажирів, та й від моделі авто", - продовжує футурист.

Машини натомість спілкуватимуться з сенсорними дорогами, за додаткову плату пропонуючи пасажирам перейти на смугу для швидкісної їзди або "зрізати" відстань через спеціальні переходи, – вартість цієї послуги визначатиметься динамічно, залежно від попиту на неї у даний час.

На службі в автомобіля

Слід прояснити, що свідомості ці роботи-на-колесах все ж таки не матимуть.

"Йдеться не про інтелект на кшталт системи "Скайнет", – уточнює пан Герн, посилаючись на персонажа фільму "Термінатор".

Але машини будуть запрограмовані на те, аби самовдосконалюватись і не застарівати. Зокрема, вони спрямовуватимуть частину своїх прибутків на роботу людей-програмістів, які б оновлювали їхній код.

Нове програмне забезпечення спершу можуть випробовувати на половині рейсів і порівнювати зі старим, щоб визначити, чи приймати оновлення як перманентне.

Серед інших потенційних витрат – вартість пального, страхування і технічне обслуговування.

Копирайт изображения Reuters
Image caption У безпілотних розробках компанії Mercedes пасажири можуть сидіти обличчям одне до одного
Копирайт изображения AP

Щоб система розширювалась і забезпечувала усі потреби населення, пан Герн висуває дивну пропозицію: автомобілі можуть збирати частину своїх прибутків у спільний фонд і платити з нього заводам, щоб ті виготовляли подібних до них.

"Зійшовши з конвеєра… новий автомобіль вступатиме у конкуренцію з тими, що вже працюють на цьому ринку. Але спочатку він віддаватиме частину свого прибутку батькам", - каже пан Герн.

"Це, так би мовити, позика на народження. Врешті-решт він розрахується з боргами і стане повноправним і автономним транспортним засобом", - додає він.

Для очищення ринку від зношених екземплярів передбачається також і "смерть".

"Наприклад, якщо машин буде забагато, а людське населення зменшиться, частина машин може запаркуватися на довгий термін і вимкнутись, допоки ситуація не зміниться, – продовжує пан Герн. – Або можна буде відправитись в еміграцію – переїхати в інше місто в пошуках роботи".

"Рано чи пізно автомобіль вичерпає свої ресурси. Тоді він зможе належним чином оголосити банкрутство і здати себе на металобрухт", - додає він.

Оскільки банкам ця концепція може не сподобатись, принаймні спочатку, пропонується, щоб автомобілі у своїх транзакціях користувались електронною валютою, наприклад, Bitcoin. Адже "гаманці" для зберігання такої валюти і обміну можуть належати не лише людям чи організаціям.

Копирайт изображения AP
Image caption Google сподівається випустити власну модель безпілотного автомобіля у 2017-2020 роках

"Комусь це здасться дивним і підозрілим, і вони відмовляться мати справу з автомобілями, – визнає пан Герн. – Їм не сподобається сама ідея того, що автомобіль може бути їхньою економічною рівнею. Такий собі сучасний варіант луддизму".

"Але ж комп’ютеризовані автомобілі мають одну суттєву перевагу: вони зможуть показати партнерам, якими програмами користуються", - додав пан Герн.

"І тоді виявиться, що це – найпрозоріші ділові партнери. Не буде жодного ризику, що вас обкрадуть, що ви одне одного не зрозумієте. Хтось обов’язково це оцінить" - каже він.

Зміна курсу

Фахівець, який ознайомився з цими ідеями, назвав їх водночас "реалістичними і ідеалістичними".

Реалістичними, бо необхідні для цього технології, скоріше за все, стануть доступними уже в найближчі 10-20 років. Ідеалістичними, бо це повністю суперечить тому, як функціонує автомобільна промисловість.

"Не думаю, що це станеться", – підсумовує професор Девід Бейлі, фахівець з автомобільної промисловості бізнес-школи Астонського університету, що у Бірмінгемі.

"Виробництво і торгівля все одно тяжітимуть до великих обсягів задля економії... А значить, все одно з’являться компанії-лідери", - каже пан Бейлі.

"Можливо, сьогодні ви оберете машину однієї марки, а завтра – іншої, але великі автопарки неминуче з'являться... В умовах конкуренції вони швидко витіснять незалежні машини", - додав науковець.

Після того ентузіазму, з яким пан Герн розповідав про своє бачення, сумно чути від нього ж, що насправді ми рухаємось у зовсім іншому напрямку: до світу, де дороги будуть переважно у руках його колишнього роботодавця Google разом з уже відомими службами таксі, такими як Uber і Lyft.

Копирайт изображения Google
Image caption Авто Google їздить без водія

Google, до речі, вкладає великі гроші у розробку безпілотних автомобілів.

Утім, він вірить, що хід подій ще можна змінити.

"Ми рухаємось до ще більшої централізації технології, влади і прибутків – це видно в усіх секторах", – констатує він.

"Навіть коли хтось придумує нові технології децентралізації, все одно виходить, що "переможець отримує все". Один-два успішні стартапи з Кремнієвої долини виборюють собі панівну позицію й окопуються на ній", - каже пан Герн.

Він вважає, що ідея про автомобілі як автономні суб’єкти бізнесу – це реакція спротиву до сучасних трендів: "Можливо, рішення полягає в ще кращих технологіях і радикальніших методах децентралізації".

Можливо. За іронією долі, не вистачає великої організації, яка б просунула цю ідею вперед.

Докладніше про концепцію автономних автомобілів можна дізнатися з презентації Майка Герна на цю тему.

Новини на цю ж тему