Чому відео Minecraft викликає залежність?

  • Джейн Вейкфілд
  • кореспондент з питань технологій, BBC

Відео комп'ютерної гри Minecraft - таємничого світу для більшості батьків - збирають найбільшу кількість переглядів на YouTube. За даними сайту, гра, в якій треба будувати світ із блоків на зразок Lego, стала найпопулярнішим пошуковим запитом після "музики".

За даними дослідження, проведеного компаніями Newzoo і Octoloy, лише в березні 2015 року гра Minecraft зібрала 3,9 мільярда переглядів на YouTube.

Ця новина навряд чи здивує більшість батьків, що безнадійно намагаються відтягнути своїх дітей від екранів. Ні велосипед, ні футбол, ні пікнік у парку не здатні відвернути увагу юних геймерів від перегляду роликів, у яких інші люди зводять споруди з маленьких зелених цеглин.

Батьки можуть називати цю захопленість по-різному, від ентузіазму до одержимості та залежності, але всі вони дуже нею стурбовані.

У численних дописах в інтернеті вони скаржаться, що гра заволоділа життям їх дітей, що вони нехтують шкільними завданнями та домашніми справами, роздратовані, коли не можуть грати, і навіть забувають сходити в туалет.

У результаті багато батьків змушені заборонити гру загалом або суворо обмежити час перед екраном. Один батько так пояснив рішення обмежити доступ до гри своїм синам-близнюкам: "Minecraft, як і інші ігри, що викликають залежність, безмежна, тоді як дитинство моїх дітей – ні. Я хотів би, аби вони пізнавали справжній світ, а не віртуальний".

Інші батьки не бачать великого лиха в самій грі. Врешті, вона доволі креативна, але годинами бездумно дивитися, як грають інші – це вже зовсім новий рівень одержимості.

Коли твої діти одержимі Minecraft

Підпис до фото,

Чи схвильований Марк тим, скільки часу його хлопчики проводять за Minecraft?

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

У мене два хлопчики і вони не фанати Minecraft, вони справжні фанатики.

Сини годинами переглядають відео з різними версіями гри. Зараз вони дивляться YouTube набагато більше, ніж звичайний телевізор.

Чи я проти? Мабуть трохи, але я цілком усвідомлюю, яке місце займає ця гра в житті моїх синів та їхніх однолітків. Заборонити гру - означатиме відокремити їх від друзів.

Цей інтерес має і сприятливі наслідки. Діти ретельно освоїли програму, вміють створювати власні режими гри, керують власним ігровим сервером, створюють і редагують відео та ведуть власний канал на YouTube. Це все ще завгодно, але не пасивне споживання.

Minecraft на каналі YouTube – безмежний океан матеріалів. Це близько 42 мільйонів роликів, від навчальних до записів гри інших людей та нових засобів модифікації світів Minecraft.

Грі присвячені сотні каналів, найпопулярніші з яких - Yogscast та SkyDoesMinecraft. Деякі канали Minecraft для дітей стали справжніми сенсаціями. Канал YouTube Stampy з котом-модератором має 5,6 мільйонів абонентів і майже 3,4 мільярдів переглядів. У 2014 році це був четвертий за популярністю канал YouTube.

Інші канали менш доречні, тому що на них, як висловився один батько, "поради корисні, але з лайками". Є й спеціальні канали для батьків, як, наприклад, блог MineMum, створений педагогом Бек Оуклі, щоб допомогти батькам подолати мінне поле Minecraft. Вона не здивована, чому він такий популярний.

"YouTube – це телебачення нового покоління. Він розважає дітей, дозволяє їм навчатися й ділитися знаннями. Коли вони спостерігають гру інших, вони отримують новий досвід гри і можуть ділитися ним з іншими", - каже вона BBC.

"Контенту безмежна кількість, і він надзвичайно цікавий, корисний і навчальний", - додає вона.

Пані Оуклі визнає: Minecraft – це "гра, яка справді викликає одержимість у дітей, а перегляд відео на YouTube – частина цієї манії".

Але вона не вважає, що таке захоплення – серйозна проблема. А привертати увагу треба на час, який діти проводять за грою та вплив на їх здоров’я та настрій".

"Важливо, аби батьки навчили дітей насолоджуватися грою, не шкодячи здоровому способу життя. Вони мають навчити дітей "здоровому" геймерству, яке насамперед передбачає вміння вчасно зупинитися. Батьки повинні встановити правила нешкідливої комп’ютерної гри і винагороду за їх виконання".

Автор фото, Getty

Підпис до фото,

Батьки мають навчити дітей "здоровому" геймерству

Minecraft, творіння шведського програміста і гейм-дизайнера Маркуса Перссона, відомого також як Notch, спочатку не була розрахована на юних гравців. На створення Minecraft Перссона надихнули інші ігри, такі як Dwarf Fortress, парк розваг симулятор RollerCoaster Tycoon і гра-стратегія Dungeon Keeper.

Пізніше Перссон заснував компанію Mojang, яка деякий час випускала гру, а минулого року була продана Microsoft. Керівництво Mojang завжди заохочувала фанатів викладати відео на YouTube.

У той час як компанія Nintendo жорстко контролює захист своїх авторських прав у відеороликах, що демонструють гру на YouTube та заробляє на рекламі, Mojang завжди мали більш вільний підхід.

"Це аутсорсінговий підхід", - каже головний виконавчий директор компанії Ву Буй в інтерв’ю Guardian. "Ми по суті віддали права на створення відео з нашою грою мільйонам користувачів, і те, що вони роблять, набагато креативніше, ніж ми би зробили самі. Відео на YouTube ніяк нам не шкодять".

Завдяки популярності Minecraft серед дітей, молодшає аудиторія всього YouTube. Так, на лютий 2015 року дев’ять із 20 найпопулярніших каналів YouTube були орієнтовані на дитячу аудиторію.

Увагу дітей привертає не лише Minecraft. Мій син, який ніколи особливо нею не цікавився, годинами переглядає відео з грою Fifa.

Діти завжди швидко захоплюються іграшками, а потім так же швидко відкидають їх. Можливо одного дня Minecraft також опиниться на антресолях, а діти знову почнуть переглядати відео про кошенят на YouTube, як усі інші "нормальні" інтернет юзери.

Як гра Minecraft впливає на мозок?

Існує безліч досліджень щодо впливу комп’ютерних ігор на мозок людини, і деякі з них доволі суперечливі.

Китайські дослідники за допомогою МРТ спостерігали за мозком 18 студентів, які в середньому проводили близько 10 годин онлайн, переважно граючи у такі ігри, як World of Warcraft. Порівняно з контрольною групою студентів, що проводили за комп’ютером менше двох годин на день, у мозку геймерів було менше сірої речовини, що відповідає за вміння міркувати.

Ще на початку 90-х вчені попереджали: оскільки відеоігри стимулюють лише ті відділи мозку, які відповідають за зір і рух, інші частини, відповідальні за поведінку, емоції та навчання, можуть бути недорозвиненими.

Що стосується досліджень, присвячених саме Minecraft, у статті психолога Юна Лі та Роберта Пейзонау, опублікованої у журналі Quartz, сказано, що вона видається не такою творчою, як вважають деякі батьки, які кажуть: "У Minecraft діти конструюють та досліджують нескінчене число нових світів та маніпулюють ними із безпрецедентним контролем і точністю".

"Креативність гри насправді закладена в саму програму – це безліч комбінацій, інструментів та матеріалів. А гравцям залишається одна задача: створювати дедалі складніші конструкції. Хоча гра на перший погляд і здається доволі творчою, насправді це досить монотонна діяльність, а більшість дітей, яких ми досліджували, відчували втому та роздратованість після довгих періодів гри".

Дослідники вважають, що гра Minecraft не має відкритого фіналу, який стимулює творче мислення, а швидше передбачає досить одноманітну розробку нескінчених будівель.