Зонд New Horizons надіслав детальні фото Плутона

Копирайт изображения NASA

Космічний апарат НАСА New Horizons надіслав найдетальніші на даний момент зображення Плутона.

Нещодавно зонд увійшов у ключовий період свого польоту біля Плутона.

Швидко пролітаючи повз карликове небесне тіло у вівторок, зонд має зробити ще більше фотографій та зібрати інші дані. New Horizons рухається так швидко, що не зможе зупинитися і просто пролетить повз Плутон.

У НАСА кажуть, що апарат перебуває в чудовій формі. Контрольний центр на Землі у вівторок зранку отримав останні сигнали, які свідчать про справність New Horizons, і тепер його антена відвернулася від Землі і націлилась на Плутон.

Апарат знову зв'яжеться з Землею тільки тоді, коли накопичить у пам'яті масив фото - як очікують, незабаром після опівночі в середу.

Фахівці місії з нетерпінням очікуватимуть в операційному центрі в університеті Джона Гопкінса на сигнал, який підтвердить, що зближення завершилося без пригод.

Цей сигнал міститиме лише мінімальні технічні дані, але, як каже керівник місії Аліс Боуман, вони дозволять зрозуміти, що спостереження були зроблені.

Деякі зі знімків, отриманих у момент максимального зближення, опублікують у середу.

За допомогою автоматизованих рухів апарат також вивчатиме Харон - найбільший супутник карликової планети, а також менші супутники - Стікс, Нікс, Цербер і Гідру.

Експерти кажуть, що місія New Horizons - це один із ключових моментів в історії освоєння космосу. Якщо вона закінчиться успішно, це означатиме, що людство надіслало хоча би один космічний апарат до усіх "класичних" дев'яти планет Сонячної системи.

Копирайт изображения BBC World Service

New Horizons вилетів з Землі у січні 2006 року. Головне завдання місії - вивчити Плутон і Харон, після чого станція, можливо, попрямує в бік пояса Койпера.

Місія New Horizons розрахована загалом на 15-17 років.

Різні світи

Землю і Плутон розділяють майже п'ять мільярдів кілометрів, і будь-яке радіоповідомлення від космічного апарату приходить із затримкою у кілька годин.

Це означає, що фахівці не можуть контролювати станцію в режимі реального часу, їм доводиться заздалегідь задавати автоматичну послідовність команд.

Алгоритм вже внесений у комп'ютер New Horizons, і в неділю інженери підтвердили, що більше не відправлятимуть жодних додаткових команд.

Глен Фонтейн, керівник проекту, рекомендував команді не послабляти уваги, але все ж спробувати відчути атмосферу події.

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Співвідношення розмірів Землі, Плутона і Харона

"Як часто у вас з'являється шанс відчути, що ви берете участь у чомусь набагато більшому, ніж ви самі?" - запитує він.

Поступово наближаючись до Плутона, апарат пересилав його знімки, а також фото Харона. На них чітко видно величезні ущелини, а також кратери і незрозумілий для вчених темний полюс супутника.

Плутон і Харон виявилися абсолютно несхожі, це стало поки одним з найдивовижніших відкриттів місії. Харон - сірий, а Плутон - швидше червоного кольору.

Вважається, що Плутон і Харон в нинішньому їх вигляді утворилися при зіткненні, а отже - повинні мати багато спільного.

Але вони абсолютно різні, зазначає Алан Стерн, головний дослідник місії.

Копирайт изображения NASA JHUAPLSWRI
Image caption Вчених дуже вразила несхожість Плутона та його супутника Харона

"Вони виглядають так, ніби належать до різних світів; вони з тим самим успіхом могли з'явитися в мільярдах миль один від одного, але ж це не так", - ділиться враженнями науковець.

Новини на цю ж тему