New Horizons успішно пролетів повз Плутон

Копирайт изображения NASA

Сигнал, отриманий із космічного апарату New Horizons, підтверджує, що він уцілів після свого історичного зближення із Плутоном.

Перші дані, надіслані після планового переривання сигналу у вівторок, свідчать, що шатл, який рухається зі швидкістю 14 кілометрів на секунду, пролетів повз карликову планету без технічних проблем.

Сигнал отримали на велетенську тарілку в іспанському Мадриді, що входить до мережі комунікаційних антен НАСА.

Повідомленню знадобилося 4 години 25 хвилин, щоб подолати 4,7 мільярда кілометрів.

Науковці та інженери у штаб-квартирі місії у Лорелі, штат Меріленд, з нетерпінням чекали на дані телеметрії, і коли вночі сигнал таки отримали, вони вітали одне одного і обіймалися.

"Наш космічний апарат почувається добре, ми записали дані з системи Плутона і рухаємося далі від нього", - сказала керівниця операцій місії Еліс Боуман.

Копирайт изображения AFP
Image caption Вчені чекали цього моменту майже 10 років

"Тепер ми відвідали кожну планету в Сонячній системі", - сказав адміністратор НАСА Чарльз Болден.

Момент отримання сигналу в Центрі управління польотом засвідчив Джеймс Крісті, який відкрив супутник Плутона Харон, а також родичі Клайда Томбо, який відкрив карликову планету у 1930 році.

Керівники місії підтвердили, що зонд зібрав багато інформації. Очікують, що перші фото високої якості надійдуть на землю пізніше у середу.

Напередодні New Horizons надіслав нові фото Плутона та Харона, які свідчать про структурну неоднорідність обох космічних тіл.

Копирайт изображения BBC World Service

За допомогою автоматизованих рухів апарат також вивчав менші супутники - Стікс, Нікс, Цербер і Гідру.

Експерти кажуть, що місія New Horizons - це один із ключових моментів в історії освоєння космосу. Її успіх означатиме, що людство надіслало хоча би один космічний апарат до усіх "класичних" дев'яти планет Сонячної системи.

New Horizons вилетів із Землі у січні 2006 року. Загалом місія New Horizons розрахована на 15-17 років.

Різні світи

Землю і Плутон розділяють майже п'ять мільярдів кілометрів, і будь-яке радіоповідомлення від космічного апарату надходить із затримкою у кілька годин.

Це означає, що фахівці не можуть контролювати станцію в режимі реального часу, їм доводиться заздалегідь задавати автоматичну послідовність команд.

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Співвідношення розмірів Землі, Плутона і Харона

Поступово наближаючись до Плутона, апарат пересилав його знімки, а також фото Харона. На них чітко видно величезні ущелини, а також кратери і незрозумілий для вчених темний полюс супутника.

Плутон і Харон виявились абсолютно несхожі, це стало поки одним з найдивовижніших відкриттів місії. Харон - сірий, а Плутон - швидше червоного кольору.

Вважалося, що Плутон і Харон у своєму теперішньому вигляді утворилися при зіткненні, а отже - повинні мати багато спільного.

Але вони абсолютно різні, зазначає Алан Стерн, головний дослідник місії.

Копирайт изображения NASA JHUAPLSWRI
Image caption Вчених дуже вразила несхожість Плутона та його супутника Харона

"Вони виглядають так, ніби належать до різних світів; вони з тим самим успіхом могли з'явитися в мільярдах миль один від одного, але ж це не так", - ділиться враженнями науковець.

Новини на цю ж тему