Німецькі бомби, замасковані під шоколадки і картопляне пюре

Бомба у вигляді шоколадки Копирайт изображения Antony ThompsonTWN
Image caption Кажуть, що такою "шоколадкою" хотіли вбити Черчилля

Через 70 років після війни було віднайдено замальовки з ідеями замаскованих бомб, серед яких вибухівка у вигляді плитки шоколаду та пристрій для затоплення військових кораблів.

Ці малюнки свого часу зробив молодий художник Лоренс Фіш для підрозділу Мі-5, який боровся з диверсіями.

Там є бомба з запалом, створена у формі фляги-термосу, армійський казанок з бомбою, схованою під сардельками з пюре, а ще потужна вибухівка, замаскована під бляшанку з моторною оливою.

Є також кругла магнітна міна для корабельних корпусів, яка мала вибухати при спробі її зняти.

А ще ціла купа годинникових механізмів: від найскладніших до неймовірно простих. Наприклад, пробірка, заповнена висушеними горошинами, які збільшуються, всотуючи воду, і підштовхують два контакти один до одного.

Німецькі диверсійні експерти вигадували всю цю жахливу зброю, щоб сіяти хаос у стані своїх британських ворогів.

Ходять чутки, що бомба-шоколадка мала зіграти свою роль у спробі замаху на Вінстона Черчилля. Проте невідомо, як ця плитка мала потрапити до нього і як німці планували підлаштувати, що саме Черчилль, а не хтось з його родичів чи колег, мав розламати її на шматки.

Копирайт изображения Antony Thompson TWN
Image caption На одному з малюнків Фіша зображено армійський казанок, пристосований для мерзенних цілей

25 малюнків, які є вишуканими зразками креслень 1940-х років, отримав від Лоренса Фіша Віктор Ротшилд.

Ротшилд і його секретарка (яка пізніше стала його дружиною) складали дві третини персоналу компактного контрдиверсійного підрозділу МІ-5.

Їхнім третім колегою був переведений на цю посаду поліційний детектив Дональд Фіш.

Коли Ротшилд шукав когось, хто б зміг задокументувати викриті ним замасковані вибухові пристрої, Фіш запропонував послуги свого сина, кресляра-самоучки, який навчився своєму ремеслу, працюючи перед війною на автомобільну компанію Alvis.

Барон і сапер

Задум британців полягав у тому, що ці малюнки слугуватимуть свого роду інструкцією для тих, кому доведеться знешкоджувати схожі німецькі пристрої. А їх у ті часи не бракувало.

Історик Найджел Вест, автор кількох книжок про шпіонаж, розповідає: "Під час Другої світової війни німці з усіх сил прагнули знищувати кораблі, що прямували до Великої Британії з нейтральних портів. Ідея була в тому, щоб обмежити постачання і змусити Британію підкоритися. І вони створили дуже винахідливі пристрої, які можна було таємно пронести на борт і сховати у вантажних трюмах, обладнавши довгостроковими таймерами. Вони хотіли, щоб на кораблях, які вийшли у відкрите море, спалахували пожежі чи щоб вони тонули".

Копирайт изображения Antony Thompson TWN
Image caption Небезпечна бляшанка з моторною оливою

Ротшилд був фігурою неосяжного масштабу: науковець, експерт-самоук з найрізноманітніших питань, який пізніше, ставши бароном Ротшилдом, очолив перший свого роду аналітичний центр при кабінеті прем'єра Едварда Гіта.

А ще він був відважним. Ротшилд отримав Медаль Георга за розміновування замаскованої бомби, яку німці сховали у вантажі цибулі, що прибув кораблем з Іспанії через Гібралтар.

Коли один лейтенант королівського флоту намагався впоратися зі схожою вибухівкою, це закінчилося для нього втратою руки і ока.

Під час цієї роботи Ротшилд через польовий телефон описував кожен свій крок, а його секретар усе занотовував - на випадок, якщо щось піде не так.

Чудова пара

"Ротшилд неймовірно щедро поводився зі статками своєї родини", - розповідає Найджел Вест.

"Він не отримував зарплату. Я майже впевнений, що він заплатив Фішеві за ілюстрації з власної кишені. А до свого родинного будинку у Трінґу він пустив жити службовців з МІ-5, помешкання яких у центрі Лондона постраждали від бомбардування. Коли після звільнення Парижа МІ-5 шукала приміщення під офіс, Віктор просто виділив під ці потреби один зі своїх особняків".

Ротшилд, який мав звання підполковника, отримав малюнки від Лоренса Фіша, скромного авіаційника, у листах зі штампом "Таємно". Це листування свідчить про близькі робочі стосунки між ними.

"Вони добре пасували один одному, - згадує вдова Фіша, Джин Брей. - Це був чудовий дует. Ротшилд з величезною повагою ставився до Лоренса... Не знаю чому, але це діяло".

Копирайт изображения Antony Thompson TWN
Image caption Німці атакували вантажні судна, намагаючись змусити Британію голодувати і скоритися

Фіш зберігав листи, але більшість малюнків з них зникли. Найулюбленіший з них Ротшилд повісив у рамці на стіні свого кабінету. З фотографій відомо ще про кілька інших. І на цьому все.

Проте кілька тижнів тому члени родини Ротшилда, прибираючи у своєму будинку в Саффлоку, знайшли там пакунок малюнків, що лежали "в глибокому зберіганні" в комоді.

Вікторія, донька Ротшилда, зрозуміла, що це таке, і зв'язалася з Джин.

"Не розкручуй мене"

У 1950-х і пізніше Лоренс став успішним художником афіш, дизайнером і пейзажистом, не розказуючи нікому про свою роботу у воєнний час.

"Безперечно, це була цікава робота, - розповіла мені Джин. - І це, звісно, була дуже зосереджена робота. Але він не збирався якось заробляти на цьому гроші, і тому, щойно війна закінчилася, йому треба було знайти собі щось, аби заробити копійку".

Ми з нею стоїмо в старій студії її чоловіка на горішньому поверсі їхнього будинку у мальовничому селі Вінчкомб у Глостерширі. Джин показує мені стос малюнків, акуратно загорнутих у коричневий папір, картон і цигаркову обгортку, які їй колись надіслала Вікторія Ротшилд Ґрей.

Напевне, найвідоміший з цих малюнків - бомба-шоколадка, але Джин найбільше подобається неймовірно хитромудра схема 21-денного таймера з обертовим диском.

Напис жирними літерами на його поверхні попереджає: "Не розкручуй мене". Знизу таким самим шрифтом написано: "Спочатку розкрутіть тут".

Джин сподівається, що котрийсь музей чи архів погодиться забрати собі ці малюнки - точні, намальовані від руки схеми, створені задовго до появи комп'ютерної графіки, котрі є захопливим свідченням диявольської воєнної винахідливості.

Новини на цю ж тему