Науковці прийшли з протестом до Адміністрації президента

Протест науковців
Image caption Вчені кажуть, що якщо президент підпише закон ще до ухвалення бюджету, це може врятувати реформу галузі

Молоді українські науковці вийшли з протестом під стіни Адміністрації президента в Києві, вимагаючи від Петра Порошенка підписати закон про наукову діяльність, який передбачає реформу в цій сфері.

Представник адміністрації, який вийшов до мітингарів, припустив, що президент "вас послухається і підпише" цей закон.

Вчені просять уряд і парламент не скорочувати витрати на науку в 2016 році на 20%, як це передбачено поданим до Ради проектом бюджету.

Учасники акції сподіваються, що якщо президент підпише закон ще до ухвалення бюджету, це дасть можливість провести реформу наукової галузі.

"Те, що прописано зараз в державному бюджеті, не корелює з тим реформаторським законом, який ми прийняли", - пояснив фізик Антон Сененко, активіст і популяризатор науки.

За його словами, із запланованих на потреби НАН 2,77 млрд гривень уряд пропонує виділити лише 2 млрд.

"Фінансові обмеження не дозволяють виконати реформи повною мірою", - каже пан Сененко.

Image caption "Вони вже казали, що їм не потрібна армія. Тепер їм не потрібна наука"

Верховна Рада планує розглянути проект бюджету в першому читанні у четвер, 17 грудня.

Від Адміністрації президента до мітингарів вийшов Микола Берізко з департаменту гуманітарної політики.

"Все складається так, що він вас послухається і підпише. Думаю, що так воно і буде. Спасибі вам за активність, за реформаторську позицію", - сказав він.

Новий закон

Закон про наукову і науково-технічну діяльність, який захищають протестувальники і який ще не підписав президент, парламент ухвалив наприкінці листопада.

Документ називають реформаторським і в уряді, і в парламенті, і серед самих науковців.

Закон, зокрема, дозволяє отримати гроші для наукових досліджень не лише офіційним інституціям, а й колективам учених і окремим науковцям.

За словами Лілії Гриневич, яка очолює в Раді комітет з науки і освіти, закон має збільшити частку грантового фінансування досліджень. Гранти розподілятиме нова інституція - Національний фонд досліджень.

Image caption Мітингарі оформили свої вимоги в петицію на сайті президента

Ще один новий орган, який діятиме при уряді, - Національна рада з питань розвитку науки і технологій. Передбачено, що до неї увійдуть і урядовці, і науковці. Разом з урядом Рада має формувати державну політику у науково-технічній сфері.

Попередня схожа акція науковців, яку вони провели 8 грудня біля Кабінету міністрів, завершилася для них частковим успіхом.

З нового проекту бюджету, який є на сайті Ради, виключили норму про те, щоб приєднати до Національної академії наук галузеві академії: аграрних, медичних, педагогічних наук тощо. Нині ці структури діють окремо від НАН.

Натомість, новий проект кошторису передбачає, що ці менші академії введуть у систему профільних міністерств. Наприклад, Медакадемія діятиме в системі МОЗ, а Академії мистецтв – при Мінкульті.

"Поки що ми перемогли в тому плані, що нашу академію (НАН України – Ред.) не приєднали до інших академій, але в усьому іншому все залишилося так, як було", - каже Антон Сененко.

Новини на цю ж тему