Астронавти з МКС дочасно перервали вихід у відкритий космос

Астронавти з МКС дочасно перервали вихід у відкритий космос Копирайт изображения NASA
Image caption Це був перший вихід британця Тіма Піка у відкритий космос - і перший для Британії вихід туди її власного астронавта

НАСА змушена була дочасно перервати вихід у відкритий космос із Міжнародної космічної станції британського астронавта Тіма Піка і його американського колеги Тіма Копри через воду у скафандрі останнього.

Полковник Копра повідомив про "невелику кількість" води у своєму шоломі, проте керівництво операції із виходу у відкритий космос вирішило зупинити експедицію.

НАСА має право на подібні рішення після інциденту у 2013 році, коли в одного з європейських астронавтів стався значний витік рідини у шолом.

Тім Пік і Тім Копра перебували у відкритому космосі впродовж чотирьох годин 43 хвилин.

Операція, як планувалося спочатку, мала тривати шість з половиною годин.

Астронавти мали замінити несправний елемент батарей на поверхні МКС та здійснити ще кілька завдань зовні станції.

Бульбашка води

Експедиція назовні МКС розпочалася рівно о 13:00 GMT (15:00 за Києвом).

За кілька хвилин до 17:00 GTM (19:00 за Києвом) Тім Копра - астронавт НАСА, що раніше вже здійснював два виходи у відкритий космос, - повідомив, що всередині його шолому утворилася бульбашка води діаметром у кілька сантиметрів.

Копирайт изображения Other
Image caption Астронавти мали замінити один зі зламаних елементів на поверхні МКС

Вода виявилася холодною, що свідчило про те, що це - витік із охолоджувальної системи скафандра.

У липні 2013 року схожий інцидент стався із італійським астронавтом Лукою Пармітано. Тоді значна кількість води потрапила у його скафандр, затулила видимість шолома і навіть загрожувала життю Пармітано. Потрапити назад на МКС італійцю допоміг його американський колега Кріс Кессіді.

Після того випадку у НАСА запровадили жорсткіші правила виходу у відкритий космос.

Відтак експедицію Тіма Піка і Тіма Копри вирішили перервати одразу ж після надходження повідомлення від пана Копри. Через 15 хвилин двоє астронавтів уже були біля зовнішнього шлюзу МКС.

Розслідування

Астронавтам та команді на Землі ще належить дослідити причини витоку води у скафандр Тіма Копри.

Інший американський астронавт Скотт Келлі, що разом із росіянами Сергієм Волковим і Юрієм Маленченком допоміг Тіму Піку і Тіму Копрі потрапити назад до МКС, повідомив пункт управління, що у Копри після того, як із нього зняли скафандр, були мокрі плечі і зап'ястя.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Тім Пік (зліва), Юрій Маленченко (по центру) і Тім Копра (справа). Двоє астронавтів і російський космонавт вирушили на МКС менше місяця тому

Волога також накопичилася в охолоджувальному костюмі, який астронавт вдягнув під скафандр, і в вентиляційних трубках.

Келлі зібрав близько 15 мл води (приблизно три чайні ложки) зі скафандра Копри, а також сфотографував його і його скафандр. Із зібраних доказів команда дослідників має визначити причини витоку рідини.

Під час попереднього виходу з МКС полковник Копра повідомив командний пункт про аномальний рівень вуглекислого газу в своєму скафандрі. Проте тоді на Землі вирішили, що це були проблеми сенсорів.

Тоді як Тім Копра раніше уже виходив за межі МКС, для британця Тіма Піка це був перший вихід у відкритий космос.

При цьому Тім Пік - не перший британець, що побував у відкритому космосі: у 1995 році за борт МКС уже ступав британець Майкл Фоал, проте він літав на орбіту у рамках американської експедиції НАСА.

Водночас Тім Пік став першим "офіційним" британським астронавтом, що вийшов у відкритий космос.

Новини на цю ж тему