Мінекології хоче перетворити Чорнобильську зону на заповідник

Копирайт изображения Serhii Haschchak
Image caption За допомогою фотопасток науковці фіксують розквіт дикої природи Чорнобильської зони

Міністерство екології звернулось до президента з пропозицією створити в зоні відчуження Чорнобильський радіологічний біосферний заповідник, повідомляє агенція УНІАН з посиланням на в.о. міністра Ганну Вронську.

За словами чиновниці, загальна площа заповідники має складати 227 тисяч гектарів.

"У зв'язку з відзначенням 30-річчя з дня Чорнобильської трагедії ми працюємо, щоб якомога швидше президент підписав указ про створення Чорнобильського радіологічного біосферного заповідника. Ми сподіваємося, що встигнемо до 26 квітня", - заявила пані Вронська на засіданні комітету ВР з питань екології.

За її словами, міністерство хоче збільшити площу заповідних територій в Україні до середньоєвропейського рівня.

"За умовами Угоди про асоціацію з ЄС ми повинні збільшити загальну площу територій заповідного фонду приблизно до 15% території. Розраховуємо, що наступного року вийдемо щонайменше на 8%", - сказала в.о. міністра екології.

Пропозиції екологів

Копирайт изображения SERHII.GASHCHAK
Image caption У зоні проживає одна з найбільших у світі популяцій диких Коней Пржевальського

Раніше з ініціативою створити у Чорнобильській зоні заповідник виступала низка екологів, зокрема відомий дослідник дикої природи зони, біолог Сергій Гащак.

Заступник директора міжнародної радіологічної лабораторії Чорнобильського центру, який працює в зоні з 1990 року, в інтерв’ю ВВС Україна наголошував на важливості створення заповідника, вказуючи на унікальну ситуацію з відродженням дикої природи зони.

Дослідження науковців останніх років за допомогою фотопасток довели, що у зоні активно відновлюється фауна, зокрема і видів, які тут давно зникли.

Попри радіацію, відсутність людей у зоні робить свою справу: там з’являються унікальні види тварин та птахів.

Зростає кількість лосів, оленів, вовків, рисей, а також коней Пржевальського, яких сюди завезли в дев’яностих роках.

У зону вже повернулись бурі ведмеді, а також з’явились зубри.

Копирайт изображения Serhii.Gashchak
Image caption Зубр у Чорнобильській зоні

На думку пана Гащака, територія зони мала б стати біосферним заповідником, за винятком деяких центральних районів, де розташовані об’єкти АЕС.

"Це - ідеальний та найрозумніший варіант, шанс для спостереження за дикою природою. Тут відновлюється різноманіття та видовий склад тварин і рослин, а також природні зв’язки", - заявив ВВС Україна дослідник.

За його словами, тут мають створити системи спостереження і охорони дикої природи.

Новини на цю ж тему