Чи посилюють гаджети стрес на роботі?

Ґаджети не дають людям відпочити Копирайт изображения Studio Banana Things

Ми – засмикане покоління, яке щоденно марнує години, перевіряючи непотрібні імейли та нав’язливі повідомлення із соцмереж.

Ця звичка завжди бути "на зв’язку", найвищим втіленням якої постали смартфони, насправді лише посилює стрес і зменшує продуктивність, вважають дослідники.

"Близько 40% людей, прокинувшись, перш за все перевіряють пошту", – каже професор Кері Купер із Манчестерської бізнес-школи, що дослідив, як пов’язані електронне листування і стрес на робочому місці.

"Ще 40% роблять це безпосередньо перед сном", - додає він.

Раніше цього року фахівці Ліцензованого інституту менеджменту опублікували звіт "Якість професійного життя 2016", де стверджують, що нав’язлива потреба перевіряти поштову скриньку у позаробочий час заважає багатьом із нас відпочивати.

Копирайт изображения EPA
Image caption Чи ви теж прокидаєтесь і засинаєте з телефоном у руках?

Ми живемо в дедалі більшому стресі. Тож як цьому зарадити?

Працюй розумно

Найбільш просвітлені роботодавці уже спрямували на це свої зусилля. У 2012 р. компанія Volkswagen почала блокувати працівникам доступ до робочої пошти після закінчення їхньої зміни.

Компанія Daimler дозволила працівникам встановлювати фільтр, що автоматично видаляє з пошти усі робочі повідомлення під час відпустки. Новий закон про працю, що набув чинності у Франції кілька тижнів тому, закликає всі компанії до аналогічних заходів.

Копирайт изображения MICROSOFT
Image caption Як стверджує Дейв Коплін з Microsoft UK, штучний інтелект допоможе нам упоратись з "потоками інформації"

Дейв Коплін, голова відділу планування Microsoft UK, покладає сподівання на програми з штучним інтелектом, які знатимуть, коли ми запрацьовані, і чекатимуть на паузи, в які показуватимуть нам лише найдоречніші чи найцікавіші повідомлення.

"Ідея в тому, щоб ці програми допомагали людям продиратися крізь інформаційні хащі", – каже він.

Компанія Microsoft зараз вкладає багато часу у розвиток "персонального асистента" – програми Cortana.

Інші фірми, аби втекти від тиранії електронного листування, експериментують зі спілкуванням у форматі соцмереж.

Допоможи собі сам

Деякі розробники технологій вважають, що першим кроком до відновлення балансу між роботою та особистим життям має бути контроль власної "комп’ютерної поведінки".

Копирайт изображения RESCUETIME
Image caption Програма RescueTime допомагає користувачам відстежувати, наскільки вони продуктивні, і блокувати те, що їх відволікає

Роббі Макдонелл із міста Нешвілл (штат Теннессі) заснував компанію RescueTime ("Врятуй час"), бо не розумів, куди йдуть його дні та тижні. Він надто легко відволікався.

"Нам постійно надходять сповіщення, мета яких – заволодіти нашою увагою і стимулювати ті ділянки мозку, що кажуть: ти маєш негайно на це зреагувати!" – каже він.

Пан Макдонелл розробив додаток, що працює у фоновому режимі та фіксує, скільки часу ми проводимо у кожній програмі. Він також дозволяє користувачам блокувати обрані програми чи сайти на заданий проміжок часу.

Аналогічну програму StayFocused ("Лишайся зосередженим") розробив Дая Чжу з китайського міста Ханчжоу. Він вирішив чесно показати собі та іншим, скільки часу вони витрачають на робочі завдання, а скільки – на безцільне блукання інтернетом чи спілкування у соцмережах.

"Я почав писати цей додаток, бо мусив побороти власну схильність до марнування часу", – каже він.

Якщо ж вам важко працювати у великому кабінеті разом з іншими людьми, спробуйте встановити програму ChatterBlocker – програвач звуків, що нейтралізують загальний офісний шум.

"Особисто я, коли намагаюся зосередитись, дуже відволікаюся на чужі розмови", – так програміст Ерл Вікерс пояснює, чому вирішив розробити цю програму.

Не переймайся дрібницями

Інші вбачають порятунок від робочого стресу у натільних електронних гаджетах.

Копирайт изображения iStock
Image caption Цифрові технології суттєво ускладнили пошуки балансу між роботою та відпочинком

Починаючи від січня, професор Майкл Сегалла пропонує усім студентам, що вчаться на програмі MBA у Паризькій школі менеджменту НЕС, взяти участь у дослідженні: носити браслет iHealth, який фіксує їхню активність і серцебиття.

Цей браслет щодесять хвилин збирає у студентів дані про пульс, рівень кисню в крові, особливості сну тощо, які потім систематизуються в таблиці.

Паралельно зі збором біометричних даних студенти регулярно відповідають в інтернеті на запитання про те, наскільки вони відчувають стрес і наскільки задоволені життям. Тема дослідження: як впливають на академічну успішність суб’єктивне відчуття добробуту і фізіологічний стан організму.

"Сумно, що компанії витрачають більше грошей на сервісне обслуговування техніки, ніж на забезпечення фізичного здоров’я та добробуту своїх працівників", – каже професор Сегалла.

Він визнає, що збір такої інформації на розгляд викладачів та супервізорів – це втручання у приватне життя студентів. Але в епоху Google, Bing і соціальних мереж "приватного життя уже практично не існує".

У цьому ж напрямку пішла молода ірландська компанія Galvanic, що розробила маленький білий пристрій Pip – вимірювач потовиділення, яке дослідники вважають важливим показником стресу.

Копирайт изображения GALVANIC
Image caption Пристрій Pip компанії Galvanic вимірює рівень стресу і відправляє ці дані на смартфон через бездротову мережу

Pip пропускає через шкіру слабенький електричний розряд, щоби з'ясувати рівень потовиділення. Якщо він підвищений, – а у вас, відповідно, спітніли долоні від стресу, – пристрій встановлює бездротовий зв’язок із вашим смартфоном і пропонує вам зіграти в коротку гру. Щоб перемогти у ній, вам доведеться розслабитись.

Ідея в тому, що, навчившись розслаблятися, у майбутньому ви працюватимете продуктивніше.

Такі пристрої сповіщають про фізіологічні реакції людського організму, а отже, "допомагають людям зрозуміти, як їхній організм реагує на стрес, і навчитися цим керувати", – каже Ієн Робертсон, професор психології у Трініті-коледж (Дублін) і голова наукової ради, що наглядає за використанням Рір.

Все в голові

У США величезної популярності набуває "самоусвідомлення" – новий модний метод приборкання шалених ритмів цифрового світу.

Компанії Google, Target і навіть морська піхота нещодавно внесли у розклад своїх працівників час для медитації. Керівники страхової компанії Aetna з’ясували, що лише година подібних вправ на тиждень знижує рівень стресу працівників на третину – на медичні ж витрати щорічно іде близько 2 000 доларів на людину.

А головний винуватець стресу – смартфон – може слугувати інструктором у заспокійливих вправах, каже Майкл Ектон Сміт, один із засновників сайту Calm.com, де можна знайти курси з медитації.

"Так, я розумію всю іронічність цієї ситуації", – усміхається він.

Копирайт изображения CALM.COM
Image caption Засновник сайту Calm.com Майкл Ектон Сміт (ліворуч) з актором Річардом Ґрантом записують аудіокнижку

Пан Сміт, який раніше створив популярну дитячу гру Moshi Monsters, розповідає про свій новий курс із самоусвідомлення, розроблений спільно з відомою тренеркою із Сан-Франциско Тамарою Левітт. До курсу входять вправи на сім днів, і на нього вже підписалися п’ять мільйонів користувачів.

Він сподівається, що в чергах і громадському транспорті люди за допомогою смартфонів робитимуть вправи на дихання і зосередження, замість читати пошту та соцмережі.

А що як просто навчитися вимикати ці пекельні пристрої?

За дописами редактора відділу бізнес-технологій можна стежити у мережі Twitter: @matthew_wall

Новини на цю ж тему