Що сталося з марсіанським зондом "Скіапареллі"?

Копирайт изображения ESA
Image caption Приземлення на Марс - надскладна технологічна задача, яка передбачає різке гальмування (комп'ютерна графіка)

Наближаючись до поверхні Марса у середу, європейський зонд "Скіапареллі" поводився не так, як від нього очікували.

Як показали телеметричні дані, які вдалося отримати з апарата, його парашут зарано відстебнувся. А допоміжні ракети, які мали спрацювати прямо над поверхнею планети, щоби стабілізувати його посадку, загасли надто швидко.

"Наразі ми не можемо з'ясувати за якою, скажімо так, логікою, машина вирішила від'єднати парашут. Однак це точно було занадто рано", - розповів ВВС керівник планетарних місій ЄКА Андреа Аккомаццо.

Також повідомляється, що спеціальні ракети зонду, які так само були покликані зменшити швидкість апарату безпосередньо над поверхнею Марса, діяли дуже недовго.

У Європейській космічній агенції ще не визнали, що зонд розбився, але настрій там невеселий, повідомляє з Дармштадту науковий оглядач ВВС Джонатан Амос.

Фахівці продовжать вивчати дані і, можливо, знову спробують вийти на зв'язок зі "Скіапареллі", без надії сподіваючись, що він стоїть собі цілий і неушкоджений на поверхні Червоної планети.

На додаток до цього, американці за допомогою одного зі своїх марсіанських супутників спробують сфотографувати територію, де мала відбутися посадка, щоб роздивитися, чи є там якась техніка. Але оскільки зонд доволі невеликий, ймовірність розпізнати його мізерна.

Тим часом, щоб зрозуміти, що ж трапилося в середу, ЄКА опрацьовує доволі великий обсяг інженерних даних, які "Скіапареллі" вдалося передати своєму "материнському" кораблю, який скинув його на Марс - Trace Gas Orbiter.

Ці дані показують, що коли зонд увійшов в атмосферу, все було гаразд. Тепловий екран чудово впорався з гальмуванням апарата, а парашут відкрився так, як і очікувалось, ще більше знизивши швидкість посадки.

Але, як свідчать дані, саме наприкінці цього парашутного етапу почалося щось незвичайне. Мало того, що парашут відстрелився швидше, ніж йому надійшла вписана в графік команда, так ще й допоміжні ракети, які мали запуститися відразу ж після цього, пропрацювали лише три чи чотири секунди. Хоча мали вивергати вогонь добрих півхвилини.

Як видно з телеметрії, "Скіапареллі" продовжував передавати радіосигнал ще протягом 19 секунд після того, як відключилися допоміжні ракети.

Експерти з ЄКА кажуть, що на цій стадії неможливо повністю зрозуміти, що сталося. Для цього їм потрібно відновити всі дані про швидкість зонда.

Коли вони це зроблять, то зможуть співставити їх з відомими подіями і вирахувати висоти, на яких ці події трапилися.

І тоді можна буде більш-менш переконливо вирахувати, чи дійсно "Скіапареллі" розбився.

Image caption Приземлення Скіапареллі

Приземлення на Марс - це завжди складно.

Потрібно дуже точно розрахувати швидкісне зближення з планетою, бо в іншому разі космічний апарат ризикує просто розбитися на друзки об поверхню.

Загальмувати падіння "Скіапареллі" мали захисний тепловий екран, парашут і ракети управління.

Якщо ж підтвердиться, що робота дійсно втрачено, це буде надзвичайно важким ударом для ЄКА, яка вже пережила стрес від невдалого запуску марсоходу "Біґл-2" у 2003 році.

Але представники космічної агенції наголошують, що місію "Скіапареллі" тут завжди розглядали як демонстрацію нових технологій. Цей проект мав дати Європі нові знання, досвід і впевненість, щоб піти ще далі й запустити на Марс складніший шестиколісний апарат у 2021 році.

"Для пробного польоту це типова ситуація, - каже професор Жан Вернер, генеральний директор ЄКА. - Ми зробили це, щоб отримати дані про те, як приземлитися на Марс за допомогою європейських технологій. Відтак, уся інформація, яку ми отримаємо цієї ночі, піде на те, щоб зрозуміти, як організувати наступну висадку, коли ми запустимо марсохід".

Очікується, що цей майбутній апарат буде оснащено тими самими технологіями, що й "Скіапареллі", в тому числі допплерівським радаром для вимірювання відстані до поверхні під час спуску, а також системами керування, навігації і алгоритмами управління.

Серед питань, які турбують оглядачів, - те, що бюджет цієї місії досі не затверджений. Якщо "Скіапареллі" дійсно втрачено, інженерам із ЄКА, ймовірно, доведеться докласти більше зусиль, щоб пояснити державам - учасницям проекту, чому їм дійсно потрібно виділяти на місію додаткові гроші.

Контакт з апаратом було втрачено напередодні, менше ніж за хвилину до того моменту, коли зонд мав торкнутися поверхні Марса.

Новини на цю ж тему