Вірменія здобула "Золотого лева" на бієнале у Венеції

  • Олександр Кан
  • оглядач з питань культури, Російська служба Бі-бі-сі
Підпис до фото,

Куратор павільйону Вірменії Аделіна фон Фюрстенберг-Джуберян із "Золотим левом".

"Золотого лева" - головний приз бієнале у Венеції - здобув національний павільйон Вірменії.

"У символічний для Вірменії рік, рік столітнього ювілею геноциду вірменського народу, міністерство культури Республіки Вірменія присвячує свій павільйон художникам вірменської діаспори", - ідеться у повідомленні уряду країни.

Павільйон має назву Armenity. Англізоване слово - похідне від французького Arménité - поняття, яке означає дітей і онуків людей, що пережили геноцид. Їх рознесло по світу, але усі вони зберегли свою причетність до вірменської мови, історії, культури і традицій.

Павільйон віддали вірменській діаспорі. Незалежно від місця свого народження, ті художники постійно досліджують і знову відкривають для себе своє armenity.

Для експозиції вдалося підібрати виняткове за своєю красою і значущістю місце - Вірменський острів Святого Лазаря або, як називають його венеціанці, Сан-Ладзаро дел'ї Армені - прямо у Венеціанській лагуні, між парком Жардіні, де розташовані основні павільйони бієнале, і островом Лідо.

Підпис до фото,

Національний павільйон Вірменії розташований на Вірменському острові Святого Лазаря

А Вірменський він тому, що у 1717 році вірменський католицький чернець Мхітар Савостійскій заснував там орден мхітаристів.

Через століття Лорд Байрон вивчав тут вірменську мову і культуру. І донині, три століття по тому, монастир Сан-Ладзаро, його парк, музей і бібліотека зберігають унікальну культурну спадщину вірменського народу.

Куратор павільйону Аделіна фон Фюрстенберг-Джуберян - швейцарка вірменського походження, з величезним досвідом кураторської і мистецтвознавчої роботи. Серед її здобутків - виставки та перформанси Енді Воргола, Джона Кейджа, Лорі Андерсон, Філіпа Гласса, Марини Абрамович, Роберта Вілсона.

На бієнале у Венеції 1993 вона була співкуратором італійського та російського павільйонів.

Підпис до фото,

У павільйоні представлені роботи вірменських митців із різних країн світу

Серед художників, роботи яких Аделіна фон Фюрстенберг-Джуберян відібрала для експозиції, - вірмени, що живуть у Лівані, США, Канаді, Єгипті, Франції, Туреччині, Ірані, Греції.

У творчості кожного з них відображені культура і традиції не лише Вірменії, а й тієї країни, яка стала для них рідною домівкою.

"Слово Armenity здалося мені найбільш відповідним поняттям, за допомогою якого можна охарактеризувати нове покоління художників та інтелектуалів, що перебувають постійному русі, але разом з тим зберігають своє суб'єктивне, індивідуальне бачення світу", - говорить пані фон Фюрстенберг-Джуберян.

56-й Міжнародна виставка мистецтва у Венеції почала роботу цього тижня.