Українські військові в інтернеті

Айдар Копирайт изображения Getty
Image caption Соцмережі - багате джерело інформації про конфлікт на Донбасі

Українські військовослужбовці, що воюють на Cході, активно присутні у соціальних мережах. Військові підрозділи та окремі бійці публікують на своїх сторінках відео, фотографії і текстові оповіді, які є корисним джерелом інформації про розвиток подій у зоні конфлікту.

Нижче - перелік популярних сторінок у соцмережах, які оновлюються українськими військовими, у порядку від найпопулярніших.

Їхня достовірність у більшості випадків підтверджена зовнішніми джерелами (наприклад, посиланням на ці сторінки з вебсайтів відповідних військових одиниць) або характером інформації, що там публікується. Утім, слід зважати, що не завжди можливо напевне переконатися у точності даних з цих сторінок. Сторінки ведуться українською і російською мовами.

Азов

Копирайт изображения Azov

Добровольчий батальйон "Азов" значно випереджає решту українських військових підрозділів за активністю у соцмережах. На відміну від більшості інших, його головний акаунт розміщений у російській мережі ВКонтакте, де на нього підписані понад 83 тисячі читачів.

Тут часто публікуються новини з зони конфлікту, включно з фотографіями і драматичною відеохронікою боїв.

Відеоматеріал зазвичай поширюється з власного каналу "Азову" у мережі YouTube, а також з каналів окремих добровольців, наприклад, відомого борця з корупцією Андрія Дзиндзі та користувача, що іменує себе Степаном Українським.

"Азов" також представлений у мережах Facebook (50 тис. підписників) і Twitter (30 тис. підписників).

Донбас

Копирайт изображения Donbas

Колишній добровольчий підрозділ "Донбас" розділився на кілька груп. Батальйон "Донбас-Україна", також відомий як 46-й окремий батальйон спеціального призначення Збройних сил України, має 70 тисяч підписників у Facebook, де публікує новини, біографії бійців, звіти про фінансову підтримку тощо.

Це підрозділ, що відмежувався від Семена Семенченка, який вважає себе справжнім командиром "Донбасу" і нині є депутатом Верховної Ради.

Батальйон має канал у YouTube, але він рідко оновлюється.

Цей підрозділ не слід плутати з батальйоном спеціального призначення Національної гвардії "Донбас", що теж активний у Facebook, де має 11 тисяч підписників. Він зберігає зв'язок з Семеном Семенченком, якого досі називає "почесним командиром".

Цей батальйон наразі дислокований у Широкиному, гарячій точці на схід від Маріуполя, звідки шле фронтові репортажі.

Айдар

Ще один відомий добровольчий батальйон "Айдар" має 38 тисяч підписників у мережі Facebook. Тут поширюються власні новини, а також репортажі з інших джерел; часто публікуються біографії загиблих бійців.

У Facebook є ще й інший акаунт, який теж нібито ведуть бійці "Айдару" (11 тисяч підписників) і поширює новини, зокрема, як стверджується, фото з баз і таборів батальйону на сході України. Однак його зв'язок з "Айдаром" непідтверджений.

ДУК "Правий сектор"

Копирайт изображения Right Sector

"Правий сектор" піднявся у популярності під час протестів 2014 року, коли було скинуто президента Віктора Януковича. ПС воює на Сході. Під спільною назвою Добровольчий український корпус "Правий сектор" (ДУК ПС) об'єднано кілька різних підрозділів.

У нього є низка акаунтів на різних платформах:

Дніпро-1

Копирайт изображения Dnipro1

"Дніпро-1" – добровольчий полк, заснований управлінням міліції Дніпропетровська.

Батальйон має значну аудиторію у Facebook (17 тисяч підписників), де регулярно публікує новини разом з фото і відео. Нещодавній приклад – фотографії російського безпілотника, збитого бійцями "Дніпра-1".

Він має два канали у YouTube: один загального призначення – відео з передової, сюжети про бійців полку, поширення теленовин тощо, а другий – виключно для відео з аеророзвідки (безпілотників), хоча там наразі лише три ролики.

Сотня "Крим" має окрему Facebook-сторінку (9 тисяч підписників), але оновлення з передової там нечасті.

"Дніпро-1" також має 2600 підписників у російській мережі ВКонтакте.

Київ-1

Копирайт изображения Kiev1

"Київ-1" – добровольчий міліцейський батальйон, що створений і керується МВС України. Він дуже активний у мережі Facebook, де має 16 тисяч підписників. Тут регулярно публікуються новини включно з фотографіями, наприклад, про руйнування у зоні конфлікту, про бійців батальйону, захоплену зброю, полонених сепаратистів тощо.

Значна частина цих новин – поширення контенту, створеного командиром батальйону, депутатом Євгеном Дейдеєм. Його репортажі часом дуже натуралістичні й важкі для сприйняття.

Батальйон також має акаунт у мережі YouTube, де публікує рекламні відео з метою залучення добровольців, репортажі з навчань і новини з "5 каналу".

ОУН

Крайньо-права Організація українських націоналістів (ОУН) також має власний батальйон, що воює на Сході. Її Facebook-сторінка привабила понад 14 тисяч читачів. Зазвичай її оновлюють кілька разів на день, але там рідко бувають фронтові репортажі. Здебільшого це оголошення про зустрічі бійців з громадськістю, похорони загиблих товаришів тощо.

Активним користувачем Facebook є заступник командира батальйону, який називає себе Іваном Петровичем. Він часто поширює фото і відео.

Командир батальйону ОУН Микола Коханівський також має свою Facebook-сторінку, де ділиться своїми поглядами щодо військових дій і політики загалом, а також новинами.

Канал цього батальйону в YouTube – цінне джерело відеохроніки з зони конфлікту. Користувачка YouTube Лідія Гужва, пов’язана з батальйоном ОУН, має свій бренд LidiYa Films і поширює відеосюжети про діяльність батальйону.

УНА-УНСО

УНА-УНСО, давно відоме праве угрупування, повна назва якого – "Українська національна асамблея — Українська народна самооборона", має власний добровольчий батальйон. Його сторінка у Facebook регулярно оновлюється, але рідко коли – репортажами з передової. Зазвичай там публікуються новини про УНА-УНСО, заклики доєднатися, звіти про фінансову підтримку тощо (7700 підписників).

Січ

Батальйон "Січ" пов'язаний партією "Свобода" і має 7600 підписників у мережі Facebook. Тут часто можна побачити новини про бої поблизу Донецька, з фотографіями.

Батальйон також має активні акаунти ВКонтакте (4000 підписників) та у Twitter (2600 підписників).

Київська Русь

Батальйон "Київська Русь", також відомий як 11-й батальйон територіальної оборони, має 7500 прихильників у Facebook. Ця сторінка оновлюється групою підтримки і включає переважно звіти про отриману допомогу та запити на те, чого ще потребують бійці.

Не слід плутати його з 25-м батальйоном територіальної оборони, що також має назву "Київська Русь". На його сторінці у Facebook здебільшого поширюються новини з інших сторінок та новинних вебсайтів.

Торнадо (колишній Шахтарськ)

Підрозділ "Торнадо" (попередня назва "Шахтарськ") керується МВС і має 7000 підписників у Facebook. Останні оновлення стосуються переважно навчальних заходів у батальйоні.

Сєвєр

Копирайт изображения sever

Батальйон "Сєвєр" має 7000 прихильників у Facebook. Цей підрозділ спеціалізується на аеророзвідці, і новини на його сторінці часто містять фотографії з зони конфлікту, зроблені безпілотниками.

Свята Марія

Цей батальйон зараз перебуває в Артемівську (Донецька обл.), звідки поширює новини, зокрема і з фотографіями. Він пов'язаний з правою організацією "Братство", яку очолює Дмитро Корчинський – боєць батальйону і активний користувач Facebook.

Багато хто з бійців "Святої Марії" – люди релігійні і походять з підрозділу "Азову" під назвою "Сотня Ісуса Христа". Ця сотня досі має окрему Facebook-сторінку, оновлення якої зазвичай пов’язані зі "Святою Марією" та Корчинським.

Батальйон також має сторінку ВКонтакте.

Артемівськ

Цей спецпідрозділ має 3000 прихильників у Facebook. На його сторінці – переважно прохання про фінансову підтримку і заклики вступати до лав підрозділу, а також новини.

На каналі "Артемівська" в YouTube – кілька відеосюжетів з Дебальцевого, знятих ще до того, як місто було взяте проросійськими сепаратистами.

Тернопіль

Батальйон "Тернопіль" має 2600 підписників у Facebook. Більшість дописів стосується фінансової підтримки батальйону.

Крим

Батальйон "Крим" має 2500 підписників у Facebook. Він складається переважно з татар, що залишили Крим, коли півострів анексувала Росія. Останнім часом на сторінці не було оновлень щодо бойових дій батальйону.

30-та Окрема механізована бригада

30-та Окрема механізована бригада має 2200 підписників у Facebook. Тут публікується один-два дописи на місяць, як правило, перепости від інших авторів.

128-а Гірсько-піхотна бригада

128-а Гірсько-піхотна бригада має 1400 підписників у Facebook (гіперлінк). Більшість дописів стосується фінансової підтримки бригади.

Харків-1

Батальйон "Харків-1" має 1300 підписників у Facebook. Сторінка повідомляє переважно про патрулювання Харкова. Публікуються також звіти про фінансову підтримку батальйону.

Крім того, "Харків-1" має сторінку ВКонтакте.

Полтава

Батальйон "Полтава" має невелику аудиторію у Facebook – лише 670 підписників. Останнім часом тут поширюють переважно звіти про фінансову підтримку батальйону.

Окремі бійці

Сторінки окремих бійців також можуть бути джерелом важливої інформації. Ось перелік деяких популярних сторінок:

Новини на цю ж тему