Українці в Польщі: і на будівництві, і в бізнесі

Микита Петраков
Image caption Микита Петраков з Маріуполя працює у Польщі на будівництві

Щоб іноземцеві у Варшаві здати необхідні документи на довготривале легальне перебування, у черзі потрібно простояти весь день. У коридорах людно, душно і чути переважно українську мову.

Микита Петраков півроку тому приїхав з Маріуполя до Польщі і одразу ж розпочав оформлювати довготривале перебування в країні, позаяк робоча віза дає таке право на працю лише на півроку.

"Навіть за ці останні кілька місяців я помітив цікаву тенденцію: якщо спочатку мені платили 11-12 злотих за годину праці на будівництві, то зараз не більше дев'яти", - ділиться своїми спостереженнями хлопець.

"Наших співвітчизників зараз так багато, що ринок праці перенасичений дешевою робочою силою. Ми демпінгуємо ціни не тільки полякам, які приїжджають у столицю з інших регіонів Польщі, але й самі собі", - каже він.

Збирання полуниць, прибирання, будівництво чи догляд за літніми людьми – найпривабливіші для українців оголошення на польському ринку праці. За один день важкої фізичної праці українці заробляють 100 злотих, або майже 600 гривень.

Українці складають чверть усіх мігрантів до Польщі, повідомляють у тамтешньому Управлінні у справах іноземців та репатріації. Від початку року понад 31 тисяча українців обрали країну-сусідку для свого майбутнього життя, і їхній наплив зростає.

"Дешевша робота"

Середньостатистичного заробітку в 2000 злотих, або 12 000 грн, їм цілком вистачає на житло, продукти та відкласти "під подушку".

"Видатки тут орієнтовно такі: 500-600 злотих за кімнату щомісяця, можна і дешевше знайти, але умови будуть жахливі і десь на околиці столиці, - розповідає Микита. – Я щотижня на продукти витрачаю 50 злотих. Плюс проїзний – 110 злотих, хоча і його не всі купують. А решту – це орієнтовно 300 доларів - можна і відкласти, але це за умови, що ви не хворієте і не купуєте одягу та взуття".

Ірина Блюс, яка вже 11 років у Польщі працює кравчинею, розповідає, що українки готові і працювати по 12 годин.

Image caption Ірина Блюс працює у Польщі кравчинею

"Наші дівчата на фабриках, наприклад, шиють по 300-400 дитячих шапочок щодня. Коли потрібно, працюють понаднормово, беруться за будь-яку роботу, аби лише заробити, - розповідає жінка. – А ось полька ніколи більше восьми годин працювати не буде. Тому українки дуже цінуються у швейній галузі – вони роботящі, відповідальні і, так, нема чого приховувати – їх робота дешевша".

Про те, що полякам платять більше за такий самий обсяг робіт, розповідають і заробітчани, які працюють на будівництві.

"Колосальні переваги"

За минулий рік у Польщі побільшало і так званих "нових" заробітчан – українців, що продають нерухомість удома, закривають свої маленькі справи та наважуються розпочати нове життя за кордоном.

Родина Малиновських приїхала з Києва до Варшави 2012 року. Вони відкрили кав’ярню у центрі міста і досить успішно конкурують з польськими кнайпами.

"Ресторанний бізнес - один з найскладніших у світі, але ми ризикнули. Спершу ми відкрили ресторан української кухні, але та справа не запрацювала – доходів не було. Натомість ми отримали унікальний досвід: орієнтуватись на українського споживача у європейській столиці не варто", - розповідає власниця Валерія Малиновська.

"Так, вести бізнес у Європі непросто – великі податки і надзвичайно висока конкуренція. Але є колосальні переваги – відсутність корупції та простота бюрократичних процедур", - додає вона.

Image caption Валерія Малиновська разом з сім'єю відкрила кав’ярню у центрі Варшави

У невеличкому кафе родині Малиновських допомагають друзі з України та Білорусії.

"Питання трудових мігрантів – це не тільки проблема Польщі та України", - коментує ситуацію на польському ринку праці депутат Європарламенту з Польщі Міхал Бонні.

За його словами, Польща зараз потребує працівників у різних галузях та секторах, у тому числі й інтелектуальному, адже поляки масово мігрують і виїжджають на заробітки до Німеччини, Англії, скандинавських країн.

"Безумовно, економічна, суспільна та політична ситуація в Україні зараз не найкраща, тому й не дивно, що хвиля мігрантів з вашої держави до нас найбільша за останні 20 років", - каже пан Бонні.

Новини на цю ж тему