Світлі голови: 5 успішних українських стартапів

Копирайт изображения vox player
Image caption Команда VOX player. Фото надане авторами

2015 рік значно успішніший для українського стартап-середовища, аніж 2014-ий.

10 мільйонів доларів - стільки отримали українські стартапери від початку року. Такі дані наводять Асоціація венчурного капіталу UVCA та спільнота бізнес-ангелів UAngel.

Чим приваблюють українські молоді підприємці інвесторів? Команда, реальний результат та хороші показники - це перше на що звертають увагу, говорить виконавчий директор UAngel Регіна Махотіна. Ця спільнота об'єднує тих, хто потребує інвестицій і тих, хто хоче вкладати гроші.

Ось історії п'яти успішних українських стартапів.

Не-mp3-плееєр

У 2007 році італієць Алессіо Ноні в рамках свого хобі почав працювати над музичним плеєром для іMac. А українець Іван Абламський, ставши користувачем продукту, спостерігав за його розвитком. У 2011 році Іван помітив, що плеєр не оновлюється – Ноні закинув розвиток проекту. Тоді в Івана зародилась ідея – купити VOX Player і розвивати його.

Щоб реалізувати задумане, Абламський звернувся до іншого підприємця Петра Бондаревського і вже скоро хлопці стали новими власниками стартапу, який в перспективі міг стати альтернативою iTunes.

"Відколи я став користувачем іMac, одразу виникла необхідність у плеєрі на кшталт VOX, бо стандартний відтворювач у Mac OS X – складний і не може програвати багато музичних форматів", – пояснює Петро Бондаревський.

Свої ролі у проекті хлопці поділили чітко: Петро займається побудовою бізнесу, пошуком інвестицій та стратегічним розвитком, а Іван занурився в технічну роботу.

Взявши VOX Player у свої руки, нова команда поставила перед собою просте завдання – усунути проблеми всередині, освіжити зовнішній вигляд і результат викласти у Mac App Store.

"Але коли ми отримали програмний код, то зрозуміли – діла не буде. Від старого плеєра треба залишити лише назву", – згадує Бондаревський. Наступні півтора року команда витратила на створення тестової версії, потім з'явився повноцінний продукт для Mac, згодом для iPhone, а весною проект запустили для музичного сервісу LOOP.

"За весь час розробки ми намагаємось зберегти оригінальну ідею, плеєр має бути компактним ззовні та потужним всередині", – додає Іван.

Після запуску комп'ютерної версії команда отримала на розвиток 400 000 доларів від компанії AVentures. А загальну суму інвестицій хлопці не розголошують.

Сьогодні продукт безкоштовний, багатофункціональний, без реклами та інтегрований з бібліотеками iTunes та SoundCloud. У команді проекту – 14 людей, які можуть похвалитись непоганим результатом. Аудиторія VOX Player – 1 мільйон користувачів, з яких 200 000 активне щомісячне ядро.

"Головна мета – зробити революцію в музиці, як це відбулось у кіно, коли HD стало стандартом. І тоді, коли ім'я VOX пов'язуватимуть з головним способом відтворення музики, це можна буде назвати успіхом", – говорить Іван. Основна ідея хлопців – розвивати якісні музичні формати і відмовитись від mp3, який не дає змоги відчути глибину запису.

Щоб досягти такої амбітної мети, проект планують відправити за океан.

"Великі гравці не дуже довірливо ставляться до проектів, розробка яких перебуває в Україні. І щоб пришвидшити розвиток, бажано знаходитись ближче до світових лідерів індустрії", – пояснює Петро.

Залишатись в Україні для проекту проблемно, каже він, адже розвинених місцевих інвесторів мало, а компетентних – і поготів.

Спалах для iPhone

Три роки тому, коли популярність фотокамер на смартфонах росла, 23-річний Влад Тисленко вирішив, що ґаджетам бракує хорошого спалаху. Так зародився iBlazr – пристрій, який на сьогодні купили вже 25 000 людей.

"Оскільки у мене немає відповідної освіти, найскладнішим було розробити цей продукт технічно", – згадує Влад. На створення прототипу хлопець витратив дев'ять місяців. Тоді ж сформувалась і команда проекту, яка почала готувати iBlazr до краудфандингової компанії, щоб перевірити потенціал і зібрати гроші на масове виробництво.

Копирайт изображения kickstarter.com

З моменту першого запуску на Kickstarter Владу вдалось налагодити продажі свого продукту у 35 країнах світу і почати співпрацю з крупними дистриб’юторами на кшталт Apple Store и Best Buy. Такі успіхи дали змогу розширити команду до 14 людей, створити друге покоління iBlazr і розпочати підготовку нових продуктів. Один з них – додаток Shotlight, який виводить на екран смартфону ручні налаштування фотокамери.

"Ми хочемо збільшити продажі сьогоднішніх моделей спалахів, розширити продуктову лінію аксесуарів, пов'язаних зі смартфонографією, і випустити ряд нових продуктів", – ділиться планами Тисленко, який задумав протягом наступних 4-5 років довести кількість продажів до 1 мільйона.

Зрозуміло, шлях до світового споживача був не надто легким, і постійно виникали труднощі. "Як технічно реалізувати продукт? Як оформити інтелектуальну власність? Як налагодити міжнародну доставку? Як вийти в рітейл? Але при завзятості і любові до справи можна знайти відповіді на будь-яке запитання", – наголошує хлопець.

Разом з тим Влад впевнений, що для успішного розвитку не обов'язково переїжджати до Силіконової долини.

"Ми живемо у XXI столітті, і бізнес зараз можна вести з будь-якого куточка світу. Ми ніколи не приховували, що перебуваємо в Україні, і це жодного разу не відлякувало наших партнерів", – каже він.

Ба більше, київська "прописка" iBlazr має і плюси, адже дозволяє тримати витрати компанії на нижчому рівні.

Зроби собі річ самостійно

"Якби ви спробували надрукувати щось на 3D-принтері, вам би теж прийшла в голову ідея створити Kwambio", – лаконічно пояснив своє натхнення Володимир Усов, автор і реалізатор стартапу.

Ідея Kwambio проста – це платформа, на яку дизайнери завантажують свої 3D-проекти, а користувачі обирають необхідний, змінюють його на власний смак і друкують на домашньому 3D-принтері.

"Ми вирішили, що зможемо створити платформу, яка відкриє потенціал 3D-друку кожному. Аби будь-яка людина за кілька кліків змогла створити свій власний продукт",– продовжує пан Усов.

Свій задум Володимир розглядає по-філософськи. Навіщо купувати в магазині китайський товар, якщо можна створити свій власний екземпляр. "У світі немає двох однакових людей, чому ж ми всі повинні користуватися однаковими товарами?" – риторично запитує Володимир.

Така філософія має і практичне підґрунтя. На думку Усова, це дозволить дизайнерам виходити на ринок без затрат, що в підсумку має демократизувати світове виробництво.

Зараз команда у складі 16 людей живе і працює в Бостоні, де в рамках відомого акселератора Techstars стартап готується перетворитись на успішний бізнес. На сьогодні Kwambio отримала від інвесторів вже 1,2 млн доларів, а в кінці липня проект планує виходити з тестового режиму до реального.

В квітні компанія презентувала власний 3D-принтер UNIQUE One, який надійде в продаж після запуску Kwambio.

Домашня економка

У 2013 році випускник київського політеху Іван Пасічник зібрав команду друзів і вирушив на хакатон Teslacamp. Це було дружнє змагання, за підсумком якого молоді команди мають презентувати власний проект. Його команді вдалось отримати перемогу, і це стало переломним моментом в історії Ecoisme – сформувалось ядро команди, яка побачила перед собою "зелене світло".

Основна ідея стратапу – енергозбереження. Ecoisme – це пристрій, який під'єднується до електромережі будинку і дає мешканцям поради задля ефективної економії.

"Користувач легко зможе відстежувати, які пристрої під'єднані до мережі, та скільки енергії вони споживають. Також користувачі будуть отримувати повідомлення з рекомендаціями щодо зменшення витрат на електроенергію і нагадування, якщо ви забули зачинити двері холодильника, не вимкнули праску тощо", – пояснює принцип роботи Іван.

Іншими словами, частинка "розумного" будинку може радити своїм користувачам час і умови, коли використання пральної машинки буде найбільш економним.

Популярна сьогодні ідея екологічності отримала прихильність на Заході. Команда здобула 80 000 євро від німецького венчурного фонду T-Venture, 10 000 доларів за друге місце на конференції IDCEE та зібрала 67 000 доларів на краудфандинговій платформі Indiegogo.

Копирайт изображения ecois.me

Також команда отримала інвестиції від нідерландського бізнес-ангела, експерта з питань інвестицій та бізнесу, Баса Годски. До речі, хлопці не користувались популярним сервісом для збору коштів Kickstarter, адже це вимагає американської реєстрації і складних процедур.

Отримавши фінансування від T-Venture, Ecoisme переїхав до Кракова; це була одна з вимог інвестора. Однак більшість команди проекту живе і працює в Україні.

"Зараз основна мета – розробити сенсор і запустити його на ринок. Після цього плануємо масштабувати проект", – каже Іван. Запустити виробництво команда планує в кінці року, а перші продажі – у березні 2016 року.

Стартова партія вийте у кількості 1000 штук, ціна яких становитиме від $199 в залежності від модифікації.

Команда проекту вірить в успішне майбутнє і розуміє, що потрапила в "яблучко".

"Питання економії і зменшення споживання енергії є дуже актуальним, і ми бачимо великий інтерес до проекту з боку енергетичних компаній у Європі та США", – пояснює Пасічник.

Саме тому Ecoisme в першу чергу дивиться в бік західної аудиторії і на ринки Австралії, Нової Зеландії і Південно-Східної Азії. Тим паче, що команда має напрацьовані контакти з провайдерами електроенергії, зокрема з німецьким гігантом Deutsche Telekom.

"Стартап – це коли ти знаходиш відповідь на одне питання, а ця відповідь створює три нові більш складні питання. Щодня команда оперативно реагує і підлаштовується під нову інформацію та правила гри. Найскладніше – це постійно працювати у сталому темпі під постійним пресингом і не зупинятись", – підсумовує Іван.

Гра для програмістів

Проект зародився як хобі дніпропетровського банківського ІТ-працівника Олександра Лябаха. Втікаючи від рутини, він створив сервіс для програмістів, де можна було би обмінюватись досвідом. В підсумку вийшла платформа, на якій користувачі дивились на те, як різні люди вирішують одні й ті ж завдання.

Про своє хобі Олександр розповів колезі – Лізі Авраменко, і обоє почали розвивати проект. "Вирішити завдання в програмуванні, це ще не все. Головне – як ти його вирішив. І чим оптимальніший алгоритм, тим цікавіше", – пояснює ідею дівчина.

Поступово хобі починало набирати оберти. Без будь-якого піару аудиторія росла, сфери користувачів розширювались і власники вирішили шукати інвестора. В 2012 році ще маленька команда пішла шукати щастя на IDCEE – одну із найбільших ІТ-конференцій у Східній Європі. Там на стартап ніхто не звернув увагу, Олександр втратив оптимізм і був готовий пускати проект на вільну течію.

Та скоро все змінилось. Продукт помітили у США, і відомий акселератор Techstars запропонував українцям співпрацю. І вже скоро Олександр і Ліза переїхали до Бостона, отримали 118 000 доларів інвестицій від акселератора і протягом наступного року почали вдосконалювати свою ідею. В результаті команда створила CheckiO.

Оновлений продукт українців виглядав як безкоштовна гра, в якій користувачам пропонували вирішувати певні завдання, заробляти на цьому бали і підніматись на наступні рівні. А всі відповіді за правилами платформи доступні усім користувачам. "Якщо в тебе є одна задача і 250 готових рішень, то ти можеш знайти найоптимальніший алгоритм", – розповідає Ліза.

Проект продовжував розвиватись. Сумарно CheckiO отримав 750 000 доларів на розвиток, переїхав у Лас-Вегас, ближче до нового інвестора, а команда збільшилась до 16 людей. Свої завдання в команді засновники чітко поділили: Олександр відповідає за технічне наповнення, а Ліза – веде бізнес.

Сьогодні аудиторія CheckiO – 100 000 користувачів, з яких 9 000 користуються ресурсом щодня. Нещодавно команда повернулась до України працювати над новим проектом, який має стати вдосконаленим CheckiO з новими можливостями. Та поки що інформацію про це не розголошують.

Новини на цю ж тему