Мігранти в Белграді - на шляху до Угорщини

Белград і мігранти
Image caption Мігранти в Белграді

У столиці Сербії мігранти збудували неподалік від вокзалів ціле наметове містечко. Там шукачі притулку, переважно, відпочивають, щоб продовжити свою подорож в Угорщину.

Голова сербського МЗС Івіца Дачич на зустрічі міністрів закордонних справ у Люксембурзі наприкінці минулого тижня сказав, що через Сербію в цьому році пройшло близько 120 тисяч вимушених переселенців.

І хоча в країні було подано майже стільки ж заяв на отримання політичного притулку, реально статус біженців у Сербії шукало лише кілька сотень людей, кажуть у МЗС. На думку сербського міністра, це "свідчить про те, що мігранти не планують залишатися у Сербії".

Містечко втомлених

Image caption Нову вивіску у белградських перукарнях тепер можуть прочитати і переселенці

У наметовому містечку, яке збудували мігранти у парках біля автобусного та залізничного вокзалів у Белграді, перебувають сотні людей. Дуже багато цілих мігрантських родин.

Діти бавляться, бігають між наметами. Матері перуть одяг на вокзальних санітарних вузлах і розвішують його поруч.

Сербські волонтери роздають людям їжу і воду, а також збирають сміття.

Чоловіки сидять на лавках або відпочивають на підлозі. Деякі з них прогулюються між наметами, обмінюються новинами і розмірковують про способи переїзду до Угорщини.

Там вздовж кордону із Сербією вже будують загорожу, аби стримати потік людей. Минулого тижня рух мігрантів зупинився в Будапешті, де влада закрила головний залізничний вокзал, аби зупинити подальше просування переселенців до країн Євросоюзу.

Мігранти доїжджають до Белграда автобусами і поїздами з Македонії та Греції. Декому доводиться довго йти пішки разом із сім'ями. При цьому влітку температура на Балканському півострові сягала близько 40 градусів.

Хоча у наметовому містечку сотні людей, тут панує якась обережна тиша та спокій. Переселенці виглядають втомлено і стурбовано.

Вони неохоче спілкуються з журналістами. Лише дехто говорить англійською.

Втеча від лиха

Image caption Більшість мігрантів кажуть, що не планують залишатися в Сербії

"Мене дуже болять ноги, адже я три дні йшов пішки з Греції до Сербії", – розповідає 19-річний Білал з Афганістану.

Він додає, що в дорогу вирушив сам і мандрує вже понад три тижні. У Сербії, каже, до них ставляться добре, і тут він відпочиває.

"Планую поїхати шукати притулок в Німеччині або Норвегії", - ділиться планами Білал.

Троє інших молодих мігрантів із Сирії - двоє жінок і чоловік, які не захотіли назвати свої імена, - розповіли, що також планують шукати притулку в Німеччині.

Вони втікають від лиха війни і не вірять, що в їхній країні найближчими роками настане мир і відновляться умови для нормального життя. Додають, що не мали серйозних проблем у дорозі, хоча всі переселенці бояться натрапити на шахраїв у незнайомій країні.

Залишитися в Сербії

Image caption Дехто відпочиває просто на землі

Натомість 23-річний Муса не планує їхати далі до ЄС і хоче залишитися в Сербії. Він вже місяць у Белграді і каже, що допомагає іншим переселенцям із перекладом.

"Я подав тут заяву на політичний притулок. Спочатку планував поїхати до ЄС, але Європа переповнена з біженцями. Чув, що їм там важко, і вирішив залишитися в Сербії", - каже Муса.

Мешканка Белграда Александра, яка проходила повз наметове містечка біля автобусного вокзалу розповіла, що Сербія взагалі співчуває мігрантам, які проїжджають через країну. Зокрема, через те, що свого часу - у 1990-х роках - тут перебували сотні тисяч біженців.

Водночас Александра зазначає: "Думаю, що до мігрантів ставилися б по-іншому, якби вони хотіли залишитися у Сербії. Тоді б, може, сербське суспільство відчувало певну загрозу".

Сербія має "своїх" біженців

Копирайт изображения AFP
Image caption 2015 року Європу охопила велика мігрантська криза через бойові дії на Близькому Сході та у Північній Африці

На зустрічі міністрів закордонних справ у Люксембурзі голова сербської дипломатії сказав, що не лише Євросоюз має проблеми з мігрантами.

Попри те, що збройні конфлікти на Балканах закінчилися 15 років тому, у Сербії досі перебуває близько 44 тисяч біженців із Хорватії і Боснії та Герцеговини, а також близько 220 тисяч тимчасово переселених із Косова.

Раніше представники ЄС позитивно оцінили дії сербської влади щодо мігрантської кризи в Європі.

І хоча радикальні праві політичні сили та організації досить активні у сербському суспільстві, останнім часом вони організують лише поодинокі акції проти надання притулку переселенцям.

У серпні прем'єр-міністр Сербії Александр Вучич у Белграді відвідав місця, де зупиняються переселенці, і заявив, що неподалік столиці планують відкрити тимчасовий центр, в якому зможуть жити до 3 тисяч мігрантів і де їм надаватимуть необхідні для життя речі.

Втім, сербські правозахисники застерігають, що Сербія не має відповідної законодавчої бази для шукачів політичного притулку.

Новини на цю ж тему