Поліомієліт в Україні: наскільки велика загроза?

Імунізація
Image caption Масштабна кампанія з імунізації стартує в Україні цього тижня

Медики в Україні б'ють на сполох, побоюючись великого спалаху поліомієліту після того, як цього місяця хвороба паралізувала двох дітей на Закарпатті.

Побоювання, що вірус може поширитись країною, підштовхнули представників міністерства охорони здоров'я розпочати національну кампанію з імунізації, яка стосуватиметься всіх дітей у віці до 10 років.

Загроза недуги турбує і міжнародні організації, а також Білла Гейтса, чий фонд пропагує щеплення у всьому світі і який минулого тижня говорив із президентом Петром Порошенком про небезпеку поліомієліту.

Ольга та Анатолій Макаренки є прикладом того, з якими потенційними перешкодами кампанія може зіткнутися на своєму шляху. Вони вирішили відмовитись від щеплень для своїх дітей - семирічного Діми, п'ятирічної Ксенії та Варвари, якій лише рочок.

І, незважаючи на те, що вони знають, чим загрожує поліомієліт, і читають повідомлення про те, що хвороба вже дісталася Києва, вони не збираються міняти свою думку.

Діма, розповідає Ольга, вже переніс коклюш, ознакою якого є нападоподібний спазматичний кашель. Але це було лише трохи довше, ніж звичайний кашель, додає вона, демонструючи, що жодних негативних наслідків немає.

Image caption Батьки іноді відмовляються від щеплень

"Щеплення є набагато небезпечнішими, ніж хвороби, що вони лікують", - каже Ольга.

"Ніхто не знає, як зберігалися вакцини. Ніхто не знає, можливо, там були змінені дати закінчення терміну дії. Вакцини - це серйозна річ. Є певні умови для транспортування, зберігання та їх виробництва", - додає Ольга.

Забута хвороба

Ця родина - далеко не виняток в Україні, де часто можна почути історії про те, що діти захворіли або навіть померли після щеплень.

Той факт, що деякі захворювання практично зникли із суспільної пам'яті, також означає, що велика кількість людей не знає про смертельні наслідки поліомієліту.

Як наслідок, рівень вакцинації в Україні є найнижчим у Європі та країнах колишнього Радянського Союзу і одним із найнижчих у цілому світі. Менш ніж 14% дітей, яким виповнився рік, мають щеплення проти поліомієліту.

Експерти в галузі охорони здоров'я кажуть, що Ольга, її чоловік та інші активісти проти імунізації, зокрема і деякі лікарі, абсолютно неправі. Вони твердять, що вакцинам, які застосовують в Україні, нічого не бракує.

"Переважно вони чують міфи про вакцинацію, - каже Тетяна Петровська, головний лікар в приватному медичному центрі "Наш доктор". - Вони базуються на тому, що дитина повинна виробити свій імунітет в природному середовищі, що імунна система повинна запрацювати, коли зіткнеться з хворобою".

"Вони не розуміють, наскільки серйозними є ці захворювання".

Що таке поліомієліт

Поліомієліт - це інфекційне захворювання, при якому вражається центральна нервова система, шлунково-кишковий тракт і лімфатична система. Хвороба є найпоширенішою причиною виникнення у дітей фізичних вад.

Image caption Точно ніхто не знає, скільки дітей не були імунізовані

Вірус поліомієліту поширюється повітряно-крапельним шляхом (чхання, кашель) або за типом кишкової інфекції (через фекалії хворого). Основний засіб профілактики - вакцинація дітей.

Перешкоди вакцинації

Можливість масштабного спалаху поліомієліту на тлі великої кількості нещеплених дітей змусило місцевих та міжнародних медиків бити на сполох, твердячи, що не можна втрачати ні секунди.

"Ситуація дійсно тривожна, - каже доктор Доріт Нітцан, голова представництва Всесвітньої організації охорони здоров'я в Україні. - Ми маємо справу зі спалахом у країні. І з кожним днем, якщо ми не щепимо дітей, ризик того, що дедалі більше дітей захворіють, стає все вищим".

Кампанія буде масштабною і амбітною. Близько п'яти мільйонів дітей отримають щеплення. Діти віком до шести років отримують три дози оральної поліомієлітної вакцини. Загалом потрібно буде зробити 11 млн щеплень.

Така кампанія була б проблематичною для більшості країн світу навіть в найкращі часи. В Україні ж триває конфлікт на Сході проти озброєних прихильників самопроголошених республік, а економіка в глибокій депресії.

На додачу, пронизана корупцією система охорони здоров'я країни занепадає, а в уряді триває протистояння, яке заважає політичному розвитку.

Школи приймають лише тих дітей, яким зроблені щеплення, але багато батьків платять хабарі, щоби фальсифікувати дитячі документи та медичні картки. Чиновники визнають, що не знають реальної цифри, скільки саме дітей насправді були вакциновані.

Саме тому кампанія з вакцинації, яка повинна розпочатись цього тижня, може зіткнутися з труднощами і навіть забуксувати. А вірус може поширитися за межі України до регіонів в Європі, де рівні імунізації також низькі.

"Якщо ви зробите це своєчасно - від трьох до шести місяців, то країну, дітей врятують, - каже доктор Нітцан. - Але для цього потрібні консолідовані дії, цілеспрямовані зусилля. Всі повинні взятись за руки і разом це зробити".

"В іншому разі українські діти та багато інших європейських дітей опиняться в небезпеці", - наголошує вона.

"Трагедія"

ВООЗ та інші міжнародні організації закликають українського президента Петра Порошенка на законодавчому рівні оголосити поліомієліт загрозою здоров'ю громадськості, щоб дати поштовх боротьбі з вірусом.

Це зміцнить позицію українських чиновників проти тих, хто відмовляється щепити дітей. Це також може допомогти прискорити покупку вакцин, оскільки наразі медики мають лише третину необхідної кількості.

Загалом більше випадків захворювання неминучі, кажуть експерти. Експерти сподіваються, що якщо діяти швидко, то можна буде уникнути повномасштабної кризи. Але, враховуючи катастрофічно низькі показники імунізації України, імовірність великого спалаху є високою - можливо, навіть спалах є неминучим.

"Це трагедія. Це може статись вже зараз, чи завтра, чи наступного місяця це станеться. - каже доктор Нітцан. - І масштаби можуть бути великими, оскільки діти в Україні не імунізовані проти поліомієліту та інших хвороб.

"В нас немає часу, і ми кажемо їм правду: ви ризикуєте життям своїх дітей".

Новини на цю ж тему