Таджикистан: російських військових підозрюють у вбивстві дівчини

  • Анора Саркорова
  • Російська служба Бі-бі-сі, Душанбе
військова база
Підпис до фото,

Москва і Душанбе домовилися про продовження угоди про знаходження в Таджикистані російської військової бази до 2042 року

Таджикистан обурений жорстоким вбивством молодої таджички Шоіри Джобірової, що сталося в ніч проти 5 листопада, в якому підозрюють офіцерів російської 201-ї військової бази, дислокованої в Душанбе.

Офіційний Душанбе зажадав від російської сторони вжити термінових "заходів щодо недопущення здійснення подібних діянь військовослужбовцями російської військової бази в Таджикистані", сказано в офіційній ноті МЗС Таджикистану, яку напередодні вручили послу Росії в країні Ігорю Лякіну-Фролову.

"Те, що сталося, не відповідає духу традиційної дружби і стратегічного партнерства між нашими двома країнами. Таджицька сторона вимагає від російської сторони дати об'єктивну оцінку події", - йдеться в ноті МЗС Таджикистану.

Тіло молодої жінки знайшли на сміттєвому звалищі в коробці неподалік від російської військової бази зі слідами жорстоких побоїв. За словами рідних, все тіло дівчини покрито синцями, щелепа розбита.

Джерело в МВС Таджикистану повідомило Російській службі Бі-бі-сі, що дівчину перед смертю жорстоко побили й зґвалтували.

22-річна Шоіра Джобірова працювала помічницею кухаря в одному з душанбинських кафе і була знайома з російськими військовослужбовцями, які часто приходили вечеряти до цього закладу.

Одного росіянина затримали

Про трагедію стало відомо після того, як Ідігул Азімова - мати загиблої дівчини - стала розшукувати її, коли та не повернулася з роботи.

"З інформацією допоміг місцевий таксист, який розповів, що підвозив дівчину і чотирьох російських військовослужбовців до військового містечка, де розквартирована військова російська база. Дівчина всю дорогу мовчала, але було помітно, що вона налякана і чимось стурбована. Це викликало у нього підозри і вже вранці, коли дівчину стали розшукувати, він все розповів родичам і слідству", - каже двоюрідний брат убитої Абдукарім Нізомов.

За підозрою у вбивстві жінки затримали російського офіцера Івана Щербакова - старшого лейтенанта, який служив у Душанбе за контрактом.

За попередніми даними, пан Щербаков запросив її до себе в гуртожиток, де дівчину пізніше знайшли мертвою.

Сам підозрюваний каже, що нічого не пам'ятає, оскільки був п'яний.

Підпис до фото,

22-річна Шоіра Джобірова працювала помічницею кухаря в одному з душанбинських кафе

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Російська служба Бі-бі-сі звернулася до керівництва 201-ї військової російської бази з питанням про те, чому заарештували лише одного військовослужбовця, якщо свідки кажуть про чотирьох військових, які відвозили дівчину на таксі з кафе, де вона працювала, до району військового містечка, де розташована російська база. Там відповіли, що троє інших не мають відношення до смерті дівчини, вони лише разом приїхали на базу, а головний підозрюваний у вбивстві - Іван Щербаков.

Голова таджицької громадської організації проти катувань Махмурод Одинаєв не вважає ці пояснення достатніми.

"Є свідки, які бачили, як дівчину відвозили четверо російських військовослужбовців. У нас є всі підстави вважати, що вона була відвезена насильно. Після того, як вона була вбита, її поклали в коробку і викинули на сміттєзвалище. За підозрою у вбивстві затриманий один Іван Щербаков. Зараз необхідно зрозуміти, чому російська сторона так чинить", - каже Махмурод Одинаєв.

Проводиться розгляд

Керівництво 201-ї російської бази підтвердило у вівторок затримання російського офіцера за підозрою у вбивстві громадянки Таджикистану на території військової частини.

"Командування 201-ї російської військової бази в Таджикистані спільно з російськими та таджицькими правоохоронними органами проводить розгляд за підозрою у вбивстві місцевої жительки військовослужбовцем російської військової бази", - сказано в офіційному повідомленні управління прес-служби і інформації міноборони Росії 201-ї військової російської бази.

Зараз в Душанбе на військовій базі працює комісія центрального військового округу для встановлення всіх обставин події.

Гучне вбивство таджицької дівчини - не єдиний серйозний інцидент, що стався за останній час в Таджикистані.

Російські військовослужбовці встигли стати фігурантами інших справ, що викликали широкий резонанс і невдоволення громадян Таджикистану.

Наприкінці серпня в Душанбе Уральський окружний виїзний військовий суд визнав винними у вбивстві таджицького таксиста двох російських військовослужбовців Ільдара Сахапова і Федора Басімова.

Пан Сахапов проведе в ув'язненні 13 років, пан Басімов, якого також визнали винним у крадіжці грошей убитого, - 17 років.

Тіло 40-річного Рахімджона Тешабоєва зі слідами численних ножових поранень і задушення знайшли в його автомобілі в ніч проти 19 серпня 2014 року на околицях Душанбе. За версією слідства, основним мотивом жорстокого вбивства таксиста Тешабоєва став грошовий борг у розмірі 103 тис. рублів - гроші вбитому заборгував російський контрактник Федір Басімов.

Масова бійка

Наприкінці липня цього року російські військові, які проходять службу у Кулябі, перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, спровокували масову бійку з жителями міста, викрикуючи націоналістичні образи на адресу таджиків.

За повідомленням таджицьких ЗМІ, російські військовослужбовці прямо в центрі міста розбили вікна в довколишніх установах і житлових будинках, розгромили торгові лавки з кавунами і поранили кількох місцевих жителів.

"Треба визнати, що зараз російські військовослужбовці поводяться неадекватно, нерідко не приховуючи шовіністичних настроїв. Якщо поведінка росіян не зміниться, то це неминуче призведе до зростання напруженості між мешканцями та російськими військовослужбовцями, що буде не на користь останніх", - каже експерт Парвіз Муллоджанов.

Російський військовий гарнізон у Кулябі розташований прямо в центрі міста і займає понад 40 га землі.

Підпис до фото,

Російська військова база 201-ї мотострілецької дивізії в Таджикистані нараховує близько семи тисяч військовослужбовців

"Російські військовослужбовці неодноразово, напідпитку, виходили в місто, кричали, співали, лаялися і билися. При цьому вони виходять практично в напівголому вигляді, в одних трусах і майках, що абсолютно неприйнятно для таджицького суспільства", - відзначає Саєф Мізроб, головний редактор таджицької незалежної газети "СССР".

Громадські активісти Куляба неодноразово зверталася до таджицької влади з проханням вивести російські військові частини за межі міста, що могло б зменшити кількість подібних інцидентів.

"Ситуація особливо погіршилася після того, як російським військовим дали дипломатичний статус. Тепер їх не мають права затримувати місцеві правоохоронці. Знаючи про це, багато з них них навмисно провокують конфліктні ситуації, розуміючи, що вони уникнуть покарання. Російська влада постійно закликає іноземців поважати закони країни, чому цих правил не дотримуються самі російські військові, які теж в Таджикистані іноземці?" - додає Саеф Мізроб.

Долітають кулі

Влітку цього року жителі прикордонного з Афганістаном Шуробадского району Хатлонської області висловили невдоволення проведеними росіянами військових навчань на полігоні "Момірак".

За словами місцевих жителів, під час навчань їм рекомендують не виходити з будинків.

Автоматні кулі долітають до будинків селян. У результаті стрілянини за останні п'ять років згоріло майже 1000 га зернових, десятки голів худоби. Проте ані таджицька влада, ані керівництво російської військової бази не компенсували їм завданих незручностей.

Військовий полігон "Момірак" розташований неподалік від населених пунктів у Шуробадському районі.

Військова база 201-ї мотострілецької дивізії в Таджикистані - найбільша база російських збройних сил поза межами Росії і одна з найбільших в Центральній Азії. Її підрозділи розміщені в Душанбе, Кулябі і Курган-Тюбе.

Чисельність військовослужбовців російської військової бази 201-ї мотострілецької дивізії в Таджикистані складає близько семи тисяч осіб.

Москва і Душанбе домовилися про продовження угоди про знаходження в Таджикистані російської військової бази до 2042 року.

Раніше Душанбе і Москва підписали міжурядову угоду про передачу російській стороні російських громадян, які вчинили правопорушення на території Таджикистану.