Життя на Орбіті: місто-привид біля недобудуваної АЕС

Image caption Орбіта - це місто-привид у Черкаській області

"Я залишився тому, що мені нема, куда діваться. В основному, тут живуть пенсіонери. Я називаю Орбіту раєм для пенсіонерів. Тому що спокійно, магазин є, газ є, опалення є", - розповідає 55-річний Ігор Романенко, мешканець Орбіти.

Місто Орбіта загубилося у лісі під Чигирином на Черкащині. Бетонна дорога, яка добре збереглася, тому що нею рідко їздять, крізь бір веде до наймолодшого в області міста.

Про його минуле нагадує височенна цегляна труба недобудованого реактора. Її важко не помітити за кілька кілометрів.

45 років тому Компартія вирішила побудувати тут Чигиринську атомну електростанцію та місто енергетиків на 20 тис. мешканців. Спорудження станції розпочали, місто заклали. У 80-х, змінивши проект, будівництво заморозили. А після Чорнобильської трагедії назавжди зупинили.

Ігор Романенко живе в Орбіті 26 років. Йому справді нікуди їхати. 17 років тому ДТП назавжди посадила чоловіка в інвалідний візок, Ігор Романенко дуже рідко виходить на вулицю.

Image caption Ігор Романенко - один з небагатьох мешканців Орбіти

Винести з квартири на третьому поверсі його можуть лише два дужих чоловіки. Знайти таких помічників в Орбіті складно.

Попри вимушену ізоляцію, пенсіонер у курсі усіх подій – у містечку є інтернет, "ловить" телебачення та один із операторів мобільного зв’язку. Свого часу Ігор здобував освіту в Інституті народного господарства.

Сьогодні, жартує, без проблем би отримав фах історика. За подіями на Майдані стежив майже цілодобово: не вимикав телевізора вночі, аби не пропустити найважливіше. Тепер аналізує отриману зі ЗМІ інформацію щодо подій на сході України.

Місто-примара

Image caption Квартиру у Орбіті можна придбати за дві тисячі доларів і менше

Непривітно і холодно зустрічає нині Орбіта гостей. Місто приваблює хіба що індустріальних туристів. Будинки-пустки з повибиваними шибками, довкола ліс, лише натяки на цивілізацію. Недарма його охрестили містом-примарою.

Місцеві розповідають, що на початку двотисячних пристойну квартиру тут можна було виміняти на телевізор "Електрон". Сьогодні за помешкання місцеві просять від двох тисяч доларів.

Вітер гуляє залишеними дев’ятиповерхівками. Це колишні гуртожитки для енергетиків. Про радянське минуле нагадує вивіска "Універмаг". Сьогодні в Орбіті мешкає 160 людей у двох п’ятиповерхівках. Із майже 200 житлових квартир заселені 80. Місцеве населення - переважно пенсіонери.

"Орбіта – це золоте місце. ... І зайці бігають під домом, особливо зимою", - каже Ігор Романенко. На усе містечко тут є один продуктовий магазин. Із розваг – хіба що дитячий майданчик із не надто сучасними гойдалками та драбинками.

"Пенсіонерам особливі розваги не потрібні, а молодь може поїхати в Чигирин, Черкаси. Практично у всіх молодих людей є автомобілі. Ні, мені не страшно жити у лісі самому. Я - колишній мисливець", - каже пан Романенко.

Image caption У місто планували поселити людей, що втекли від конфлікту на Сході

Ігор Романенко пам’ятає часи розквіту містечка енергетиків: "Тут була розвинена інфраструктура. Найпоказовіша в області їдальня. На рубль двадцять там можна було наїстися од пуза. Я вважаю, що Орбіту угробили свідомо".

Зі зручностей у місті є газ, тепло, каналізація та вода, щоправда технічна. Комунальники із сусіднього села систематично вивозять сміття з Орбіти.

Ігор Романенко вирішив боротися за Орбіту. Він переконаний, що місто ще можна повернути до життя. "Ми плануємо зробити на Орбіті хорошу воду, і тоді Орбіта буде золотою", - каже чоловік.

У місцевій сільраді не бачать підстав розбудовувати Орбіту.

"У бюджеті сільської ради немає таких грошей, щоб там відкрити якесь підприємство чи щось таке зробити. З найближчими населеними пунктами є автобусне сполучення, у школу, дитсадочок діток підвозять",- зазначає Лариса Постригань, сільський голова Рацевого, до якого адміністративно належить містечко, щоправда, вже як вулиця Орбіта.

Не так давно, як перспективу для Орбіти, обласна влада розглядала варіант розселити людей зі сходу країни, які втекли від війни, або квартирувати військових. З багатьох різних причин питання лишається відкритим.

Image caption Півтори сотні мешканців Орбіти мешкають ось у таких п’ятиповерхівках

Віталій Коваль, заступник голови Чигиринської ОДА, закликає спершу визначитися, для кого розбудовувати Орбіту: "Щоб говорити про функціонування цих об’єктів, у першу чергу, треба визначитися, хто там буде жити. Чи це буде військова чистина, отже, там буде кому проживати. Чи поблизу буде виробництво, на якому працюватимуть люди, які проживатимуть в Орбіті. Просто так відновити там щось немає потреби. Невигідно людям за межі міста добиратися у Чигирин чи Черкаси".

Поки чиновники думають, як оживити Орбіту, туди потроху з’їжджаються переселенці з Донеччини та Луганщини. Майже рік в Орбіті мешкає дві такі родини: подружжя пенсіонерів та дідусь з бабусею й онукою.

Новини на цю ж тему