Як голландські картини сварять Київ та Амстердам

картина Копирайт изображения AFP
Image caption "Вид на Східний острів" Яна Клаеса Рітсхоофа - одна з викрадених картин

Пошуком творів мистецтва, викрадених з голландського музею понад десять років тому, які тепер ймовірно перебувають на території України, займається українське Міністерство внутрішніх справ. Про це повідомив міністр закордонних справ Павло Клімкін.

Раніше про те, що голландські шедеври були виявлені в Україні, заявив музей Westfries, з якого і була викрадена колекція.

"Голландська сторона підняла це питання під час візиту президента України до Голландії. Наше МВС працює над цим питанням", - заявив у вівторок очільник українського МЗС Павло Клімкін.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков додав, що українська поліція перебуває "у повному контакті з голландською стороною".

Він також зазначив, що твори мистецтва, які, ймовірно, належать до викраденої колекції, були виявлені на одній з дач під Донецьком і існує "імовірність того, що цю колекцію намагаються продати на чорному ринку".

"Розмінна монета"

24 картини та 70 предметів зі срібла, які були частиною колекції творів мистецтва XVII і XVIII століть, викрали 2005 року під час пограбування голландського музею Westfries, розташованого в місті Хорн.

Музей заявив, що у липні цього року двоє чоловіків, які назвалися представниками українського добровольчого батальйону, сконтактували із посольством Нідерландів у Києві і заявили, що мають усю колекції.

"Бійці заявили, що готові передати картини Нідерландам на певних умовах, однією з яких є незалучення української влади до справи", - ідеться у повідомленні.

У музеї також стверджують, що теперішні власники мають "абсолютно нереалістичні уявлення щодо вартості викрадених картин". Вони зажадали за колекцію 50 мільйонів євро, тоді як її реальна ціна, за оцінками експерта, може становити не більше 500 тисяч євро.

Людям, які намагаються перепродати картини, запропонували компенсацію (її суму не вказують), але не отримали жодної відповіді.

Після того муніципалітет Хорна попросив міністерство закордонних справ допомогти зі справою, втім "перемовини на високому політичному рівні відбулися безрезультатно".

Музей також побоюється, що власники вкрадених витворів мистецтва спробують продати їх третім сторонам.

"Вкрадені витвори використовують як розмінну монету на непрозорій українській політичній арені, пронизаній внутрішньою боротьбою за владу, фаворитизмом та корупцією", - заявили у музеї.

Image caption Ще одна з викрадених картин - полотно Якоба Вабена

"Скоординовані зусилля"

У МЗС України заявили, що пошуки викраденої колекції були ускладнені діями самого музею.

"Музей сам почав переговори. Яким чином він їх вів - невідомо. Зараз до цього підключилося і МВС, і посольство Голландії. Сподіваюся, що наші скоординовані зусилля приведуть до успіху", - цитує пана Клімкіна агенція "Інтерфакс".

За словами міністра, цей інцидент "дуже важливий для тих, хто намагається зіпсувати наш імідж" в Нідерландах. Він також нагадав, що у квітні у цій країні має відбутися референдум щодо ратифікації Угоди про асоціацію Україна-ЄС.

У посольстві Нідерландів у Києві ВВС Україна повідомили, що голландський уряд "підтримує зв'язок з українськими колегами і вірить, що українська влада зробить усе необхідне в межах своїх повноважень".

"Нідерланди сподіваються, що колекція, яка настільки важлива для музею Westfries, повернеться до свого законного власника", - наголосили у посольстві.

Батальйони кажуть, що непричетні

Серед добровольчих батальйонів, у руках яких, буцімто, опинилася колекція, музей називає "бійців ОУН", а також батальйон "Свята Марія". Представники цих організацій заперечили будь-яку свою причетність.

Крім того, у музеї зазначили, що "за лаштунками добровольчого батальйону діють інші високопосадовці" і назвали імена лідера партії "Свобода" Олега Тягнибока та екс-глави СБУ Валентина Наливайченка.

У "Свободі" назвали інформацію про причетність свого лідера "ахінеєю" і "маразмом".

"Хочеться запитати скільки кг марихуани заплатили російські спецслужби автору цього маразматичного твердження за розповсюдження цієї абсолютної ахінеї", - заявила речник партії Христина Равлюк.

Валентин Наливайченко також назвав "маячнею" заяви про його причетність до історії з викраденням картин.

Новини на цю ж тему