Іспанську принцесу звинуватили у шахрайстві

Принцеса Копирайт изображения Getty
Image caption Принцесі Крістіні загрожує вісім років позбавлення волі

Іспанська принцеса Крістіна стала першим членом іспанської королівської родини, що постане перед судом.

Її звинувачують в участі в шахрайській схемі, до якої були залучені її чоловік і ще 16 людей.

Всі вони відкидають звинувачення на свою адресу.

50-річній принцесі загрожує вісім років позбавлення волі, якщо її визнають винною.

Судовий процес, що проходить в місті Пальма-де-Мальорка, як вважають іспанці, став ганьбою для королівської родини.

Принцеса Крістіна постала перед судом в понеділок разом з чоловіком Іньякі Урдангаріном, звинуваченим в шахрайстві і відмиванні грошей.

Поки суддя зачитував звинувачення, принцеса сиділа на лаві підсудних разом з рештою обвинувачених в останньому, третьому ряду. У тому ж ряду на віддалі від неї сидів і Іньякі Урдангарін. За правилами суду, йому заборонено сидіти поруч з дружиною.

Звинувачення

Іньякі Урдангарін, колишній гравець олімпійської збірної Іспанії з футболу, звинувачується в тому, що його спортивний фонд Noos Institute, зареєстрований як некомерційна організація, використовувався для отримання від місцевої влади контрактів за завищеними цінами.

Копирайт изображения Getty
Image caption Іньякі Урдангаріна звинувачують в шахрайстві та відмиванні грошей

Отримані гроші через офшорні компанії надходили на його особисті рахунки.

Фонд Noos Institute, як заявляє звинувачення, отримав понад 6 млн євро, в основному від влади Валенсії і Балеарських островів.

Якщо він буде визнаний винним, Іньякі Урдангарін може провести за ґратами 19,5 років.

Принцеса Крістіна була членом ради директорів фонду і разом з чоловіком володіла ріелторською компанією Aizoon, яка, як стверджує звинувачення, використовувалася для відмивання отриманих шахрайським шляхом грошей.

"Мовчазне співробітництво"

Цю кримінальну справу було відкрито в 2010 році суддею, що розслідував корупцію серед чиновників на Балеарських островах.

Сама принцеса заявила в суді, що й гадки не мала про протиправні справи чоловіка і довіряла йому повністю.

Але суддя Хосе Кастро в 2015 році написав в обвинувальному висновку, що принцеса могла наживатися на аферах чоловіка шляхом "мовчазного співробітництва та володіння 50% акцій в його підприємстві".

На початку судового процесу адвокат принцеси Крістіни попросив суддю зняти звинувачення з його підзахисної, оскільки вони не були підтримані прокуратурою.

Захист принцеси стверджує, що звинувачення були висунуті лише недержавною антикорупційною організацією Manos Limpias ("Чисті руки").

Адвокати посилаються на так звану "Доктрину Ботіна" (Botin Doctrine), названу на ім'я колишнього голови банку Santander Еміліо Ботіна, звинувачення проти якого були в подібних обставинах зняті в 2007 році.

Репутація королівської сім'ї

Торік король Іспанії Філіп позбавив сестру Крістіну титулу герцогині Пальми, але вона залишається шостою серед претендентів на іспанський трон.

Копирайт изображения AFP
Image caption Для багатьох противників монархії суд над принцесою - показник рівня корупції в іспанській еліті

Після того, як в 2011 році вибухнув цей скандал, принцеса Крістіна та її чоловік не запрошувалися на офіційні королівські заходи. Тодішній король - батько принцеси Хуан Карлос - намагався таким чином захистити репутацію королівської родини.

У 2013 році подружжя з чотирма дітьми переїхало до Швейцарії, щоб не псувати репутацію королівської сім'ї. Однак і цей крок викликав критику, оскільки іспанським платникам податків довелося платити за їхню охорону.

Король Філіп, який змінив на троні свого батька в 2014 році, більш популярний в народі, ніж Хуан Карлос, і його рішення позбавити сестру титулу допомогло пом'якшити скандал.

Тому іспанська монархія, як очікується, витримає цей корупційний скандал.

Але в майбутньому на неї чекають більш серйозні проблеми, серед яких - прагнення іспанської провінції Каталонія до незалежності.

Новини на цю ж тему