Волонтери обурені заявою про пластикові кришечки

Копирайт изображения AFP

Українські волонтери, що займаються збором пластикових кришечок на протези воїнам АТО, засуджують заклик Держслужби у справах ветеранів війни та учасників АТО не здавати кришечок, бо протезів для поранених воїнів з них не виготовляють.

"Держслужба не вникає у цей процес і не бажає вступити в діалог з організаторами подібних акцій", - вважає волонтер Ірпінського госпіталю Ольга Аргат.

"Ясно, що ніхто не робить протези з пластику. У нас є кілька протезних заводів - там ніхто не використовує пластик. Це ж нісенітниця, що вони "Держслужба. - Ред.) пишуть", - додала пані Ольга.

Подібні заяви, на думку волонтерки, шкодять проектам з допомоги бійцям.

"Почувши про те, що розпочато збір кришечок "на протезування", волонтери Ірпінського воєнного шпиталю долучилися до акції. Так як бійцям часто привозять воду в пляшках, збирати було що. Ми поставили біля волонтерського пункту коробку і вона швидко наповнювалась кришечками. Але раптом в Facebook з`явилась стаття про безглуздість акції і як і більшість населення Україні, особливо не вникаючи, повірили в це і перестали збирати кришечки. Аж поки не познайомились із ініціаторами акції".

Пластик в обмін на гроші

На сайті фонду "Овес" - одного з тих, що займаються збором кришечок, написано, що зібраний пластик не йде на виготовлення протезів, а здається на переробку, а зібрані за це пожертви передаються на виготовлення протезів для бійців АТО.

"У зібраного використаного пластика застосування одне - переробка. Збір використаного пластика і здача його на переробку використовуються як спосіб збору пожертв у багатьох країнах світу. Благодійна організація, що ініціює таку акцію, декларує, на яку саме допомогу будуть скеровані кошти, виручені від переробки. Такі акції проводяться у Польщі, Туреччині, Португалії...", - говориться на сайті.

Акцію по збору кришечок "Добро жменями" БФ "Овес" започаткував в червні 2015 року. За цей час українці здали на переробку 14 тонн кришечок.

Восени за допомогою фонду "Овес" у Польщі виготовили протез ноги для мінометника 90-го батальйону 81-ї бригади ЗСУ.

"Сергій Тимощук втратив ногу під час танкового обстрілу в м. Опитне Донецької області в червні 2015 року. Ампутація була дуже високою і залишилась коротка культя – в такому випадку протезувати дуже складно. Тому вирішили звернутись до майстра, який має 30-літній досвід протезування поранених і за свою практику зробив більше 23 тисяч протезів. Сергій - батько двох дітей. Має 10-літню доньку і однорічного сина. До війни він працював на землі. Маємо надію, що з протезом, який зробив йому Майстер Лешек Клошевскі, Сергій зможе повноцінно працювати і утримувати свою сім’ю", - каже пані Ольга.

Заява проти "флешмобів"

Раніше Держслужба у справах ветеранів заявила, що "сучасні протези не можуть бути зроблені з поліетилену. Було б краще, якщо б гроші від переробки цих кришечок спрямовувались на допомогу конкретним постраждалим бійцям, але не у вигляді пластмасових протезів", - сказано в повідомленні на сайті Державної служби.

Там пояснюють, що пластик, з яких зроблено кришечки, не достатньо міцний, щоб робити з нього протези. Їх виготовляють з металу і карбонових матеріалів.

"Напевне, організатори цих акцій не розуміють, що такі флешмоби можуть зашкодити не лише фізичному здоров’ю учасника АТО (травми, зумовлені пошкодженням виробу), а й спровокувати нові психологічні травми", - додають у Службі.