Суд над Савченко: в очікуванні фіналу

Надія Савченко Копирайт изображения AP

Цього тижня в російському містечку Донецьк за планом має закінчитися судовий розгляд у справі українки Надії Савченко, яка потрапила в полон до прихильників самопроголошених "народних республік" на Донбасі влітку 2014 року і яку звинувачують в причетності до загибелі двох російських журналістів.

У міському суді Донецька 2 і 3 березня відбудеться фінальна стадія судового розгляду: дебати сторін й останнє слово підсудної. Після цього судова колегія з трьох суддів на чолі з Леонідом Степаненком призначить дату оголошення вироку.

Один з адвокатів 34-річної Надії Савченко, Микола Полозов, повідомив в Twitter після останнього засідання суду, що за попередніми планам 2 березня з промовами виступлять прокурори (їх, як і адвокатів, троє) і адвокат Ілля Новіков, а 3 березня - сама Надія Савченко та інші її два захисника, сам Полозов і Марк Фейгін, після чого пані Савченко скаже останнє слово.

Коли оголосять вирок, до кінця засідання в четвер відомо, швидше за все, не буде. Адвокати припускають, що це станеться вже в першій половині березня. Термін утримання пані Савченко під вартою на час суду закінчується 16 квітня.

Старшого лейтенанта військово-повітряних сил України Надію Савченко захопили у полон сепаратисти в бою на північ від Луганська 17 червня 2014 року. Через шість днів після цього вона опинилася в Росії, де Слідчий комітет звинуватив її в причетності до загибелі двох працівників російського державного телебачення під обстрілом в тому ж районі того ж 17 червня.

Надія Савченко, її адвокати і залучені свідки-експерти під час суду доводили, що звинувачення проти неї сфальсифіковані, а справа має політичний характер, тому обвинувальний вирок неминучий.

Оскарження не буде

За оцінкою Слідчого комітету Росії, Савченко може отримати до 25 років ув'язнення.

Надія Савченко в грудні заявила, що не буде оскаржувати вирок, яким би він не був, щоб не створювати ілюзії, що вона вірить в наявність правосуддя в Росії.

З середини грудня Надія Савченко дотримується протестного голодування - вже другого за час слідства і суду - а після вироку обіцяє оголосити "сухе" голодування.

Звинувачення українці пред'являють за різними пунктами чотирьох статей Кримінального кодексу РФ (105-й, 33-й, 30-й і 322-й), в яких йдеться про вбивство двох і більше осіб, замах на вбивство двох і більше осіб, а також незаконний перетин кордону Росії.

Фабула звинувачення

Згідно з фабулою обвинувачення, Надія Савченко приїхала до Луганської області з метою вбивати мирне населення, залізла 17 червня на вишку, побачила групу мирних жителів, які йдуть дорогою біля селища Металіст, і навела на них вогонь артилерії. Під цим вогнем загинули і працівники російського телебачення Ігор Корнелюк та Антон Волошин, в причетності до смерті яких і звинувачують пані Савченко.

За версією російської прокуратури, Надію Савченко після декількох днів в полоні просто відпустили за рішенням тодішнього командира батальйону сепаратистів "Зоря", нині голови самопроголошеної "ЛНР" Ігоря Плотницького, після чого якимось чином вона для чогось перейшла кордон і опинилася у Воронезької області Росії, де її арештували.

Сама Надія Савченко раніше докладно розповіла в суді, як її, передаючи з рук в руки і з машини в машину, вивезли до Росії.

Адвокати Савченко неодноразово говорили, що справа сфабрикована з політичних мотивів і результат її вирішений, але постаралися представити в суді максимум аргументів щодо невинуватості їхньої підзахисної за всіма окремими пунктами звинувачення.

Вони показали, що Надію Савченко захопили у полон значно раніше, ніж загинули журналісти, і вона не могла коригувати вогонь по них. Це підтвердила, зокрема, російський астроном Ольга Возякова, яка вирахувала час відеозйомки полону жінки.

Алібі Надії Савченко підтверджують і отримані за допомогою українського юриста Олександра Плахотнюка різноманітні матеріали - зокрема, білінг мобільних телефонів українки: він показує, що вона була в Луганську, тобто вже в полоні, до загибелі росіян.

Image caption Обвинувачення каже, що Надія Савченко коригувала вогонь з такої вишки

Фахівець з Луганська розповів в суді, що сходи на вишці, куди нібито залізла пані Савченко, починаються на висоті кількох метрів, і залізти на неї самому неможливо, тим більше з кульовим пораненням руки, яке жінка зазнала уранці.

Всі свідки, в тому числі і свідки звинувачення, не заперечували в суді, що Надія Савченко потрапила в полон під час бою добровольчого батальйону "Айдар" з сепаратистами, а артилерія і міномети з української сторони, відповідно, стріляли по озброєному супротивнику, а не по одним мирних жителях і працівниках російського держтелебачення. На перехресті, де накрило Волошина і Корнелюка, стояли дві бойові машини, була мінометна позиція, і разом з ними, за наявними у адвокатів даними, загинули і зазнали поранення кілька озброєних прихильників "ЛНР".

Постраждалі та свідки

Суд над Надією Савченко в прикордонному Донецьку у Росії формально почався наприкінці липня 2015 року, а фактично - в кінці вересня.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

За п'ять місяців в суді виступили десятки людей.

Спочатку - після першого допиту самої Надії Савченко - суд допитував постраждалих: родичів журналістів Антона Волошина та Ігоря Корнелюка, а також тих шістьох жителів селища Металіст, за якими, як стверджує звинувачення, за наведенням Савченко стріляли українські гаубиці.

Після цього у суді була низка свідків сторони обвинувачення і потім - сторони захисту.

Виступали, зокрема, учасники захоплення Надії Савченко під Луганськом, а також люди в формі і без, які брали участь в її офіційному затриманні в Воронезькій області РФ.

У листопаді та грудні перед судом виступили голова самопроголошеної "Луганської народної республіки" Ігор Плотницкий і керівник українського Центру звільнення полонених "Офіцерський корпус" Володимир Рубан.

Виступила в суді і сестра Надії, Віра Савченко, яка 17 червня 2014 року була в розташуванні "Айдара", так як приїхала з Києва, щоб забрати сестру.

Під час другого допиту в лютому Надія Савченко впізнала за пред'явленою адвокатом фотографією одного з учасників її вивезення в Росію.

Це, за словами Савченко та адвокатів, був Павло Карпов - помічник колишнього заступника голови адміністрації президента Росії Владислава Суркова.

У суді над убивцями з "Бойової організації російських націоналістів" (БОРН) його називали куратором націоналістів в АП.

Надія на обмін

На початку суду більша частина постраждалих і свідків виступала по відеозв'язку - з Воронежа, Москви, Сиктивкара.

16 листопада, під час допиту по відеозв'язку телеоператора Віктора Денисова, адвокат Ілля Новіков несподівано з'явився в залі Басманного суду Москви і виявив там слідчого Дмитра Маньшина, який сидів "за кадром".

У лютому допитали і самого Дмитра Маньшина, але він, як повідомляли репортери з суду, по суті відмовився відповідати на більшість питань Надії Савченко та її адвокатів.

У кінці 2014 року, ще під час слідства, Надію Савченко заочно обрали депутатом Верховної Ради, а потім - членом української делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи.

Адвокати заявляли, що цей статус дає Надії Савченко імунітет і Росія повинна її негайно звільнити, але російська влада заперечує і каже, що імунітет делегата ПАРЄ не поширюється на такі злочини, про які написали слідчі в її справі, а також не діє заднім числом.

Надія Савченко та її адвокати сподіваються, що українського офіцера після вироку обміняють - наприклад, на захоплених українцями в полон російських військових.

Служба безпеки України порушила справу про викрадення Надії Савченко та її вивезення на територію Росії.

Новини на цю ж тему