Чи Avon досі дзвонить у двері?

Копирайт изображения PA
Image caption У Британії Avon відкрили у 1959 році

У спробі реорганізувати свій міжнародний бізнес, компанія Avon переводить головний офіс у Лондон. Її модель продажів, що покладається на обхід приватних домівок і соціальні зв’язки, сьогодні здається пережитком минулої ери.

Згадка про Avon викликає асоціації з домогосподарками і матерями у декретній відпустці, що напряму продають косметику і парфумерію подругам і сусідкам. Ця компанія була заснована у США, але зараз переводить головний офіс у Британію.

Відомий рекламний ролик "Дінь-дон, це Avon" демонструвався по телебаченню з 1954 по 1967 рр. – це була одна з найдовших і найуспішніших рекламних кампаній, що міцно закріпила цей бренд в американській та британській культурі.

У 1990 році режисер Тім Бертон використав образ милої і приємної агентки з продажу Avon як антипод готичного героя у фільмі "Едвард Руки-ножиці". Агентка, у бузковому костюмі та капелюшку-таблетці, каже Едварду, що вона "незагрозлива, як пиріг з вишнями".

Британська гілка Avon відкрилася у 1959 році. Сьогодні, за словами керівництва, у Британії працюють близько 160 тисяч представників компанії. Avon позиціонує себе як "компанія для жінок" і підтримує акції боротьби з раком грудей і з домашнім насильством.

Прямі продажі – і нині привабливий варіант заробітку для тих, хто доглядає за малими дітьми чи ще з якоїсь причини потребує гнучкого графіку. Більшість агентів – жінки, але близько 5% – чоловіки.

"Я – домогосподарка і мама двох маленьких дітей, тому я продаю продукцію тим, кого і так регулярно бачу: мамам і няням інших дітей у школі, садочку і на гуртках, своїм подругам, сусідкам і родичкам", – пише одна з працівниць Avon на форумі сайту Netmums.

Щоб стати агентом Avon, треба заплатити перший внесок у розмірі 16 фунтів (близько 23 доларів), за що новачок отримає 20 брошур та бланків замовлення. Наступні брошури треба купляти; вони коштують від £3 за 5 штук до £8 за 50.

Агенти отримують 20% комісії за замовлення вартістю понад £78 і 25% – за замовлення вартістю £145 і більше. Далі вони можуть формувати власну команду агентів, стаючи "лідером продажів" і заробляючи дедалі більші комісійні мірою зростання команди. Сьогодні Avon також продає одяг та аксесуари, так само як і продукцію інших брендів, зокрема Hello Kitty і Lipsy.

Копирайт изображения Alamy
Image caption Avon підтримує боротьбу з раком грудей

Цей бізнес справді дає шанс розбагатіти. У 2010 році Деббі Девіс з м. Сандерленд стала першою британкою, що заробила на продажах продукції Avon мільйон фунтів. Вона почала цим займатися, коли її скоротили з постійної роботи, і побудувала команду з 8000 агентів нижчого рівня. Такі випадки потрапляють у газетні заголовки та мотивують багатьох жінок узятися за цю роботу; втім, це радше винятки, ніж правило.

На думку Кетрін Шаттлворт, консультантки з питань роздрібної торгівлі і експерта вебсайту getsavvy.com, більшість агентів розглядає продаж продукції Avon як підробіток, а не основну роботу.

Деякі колишні агенти скаржилися, який це клопіт – постійно розносити і збирати каталоги, а дехто каже, що лише втратив вкладені гроші.

Одна жінка пояснила, що комісія видається лише тоді, коли вдається продати товари на певну суму. "Треба платити за каталоги, бланки замовлення, паперові пакети та інше – тож часом буває, що ви втрачаєте гроші замість того, щоб заробляти", – написала вона на форумі Netmums.

У Avon є багато конкурентів – інші компанії з прямого продажу, від Neal's Yard, що продає органічну косметику по догляду за шкірою, до Betterware з широким асортиментом товарів для дому.

У 2014 році компанія Amway витіснила Avon з першого місця у рейтингу міжнародних компаній з прямого продажу. Зараз Avon намагається відвоювати це місце, запустивши нову програму набору агентів – її охрестили "З випускників у представники", адже вона першою чергою спрямована на нових власників дипломів, що не можуть знайти постійну роботу.

Avon пишається тим, що вже майже 130 років – від заснування компанії у 1886 році – надає жінкам можливість працювати. Засновник Avon, продавець книгарні Девід Макконнелл, вирішив розпочати власну справу, коли одного дня усвідомив величезний нереалізований потенціал домогосподарок.

Першою продавчинею Avon стала певна пані П. Албі, вдова і мати двох дітей. За нею у пошуки фінансової незалежності вирушили тисячі інших жінок.

Спочатку компанія продавала трояндові парфуми, але з часом розширила асортимент до мила, банних засобів і косметики, залучаючи до прямих продажів тисячі агенток. У 1939 році компанія змінила тодішню назву California Perfume Company на Avon. Пан Макконнелл ще десятьма роками раніше дав ім’я Avon одній з своїх ліній косметичних засобів, після того як відвідав шекспірівські місця в Англії.

Копирайт изображения Alamy
Image caption Avon все більше працює онлайн

Останнім часом компанії прийшлося непереливки, адже індустрія краси перейшла на цифровий формат. У 2014 році був радикально оновлений сайт avon.com – уперше за десять років. Але велику роль у роботі нинішніх агенток відіграють соцмережі. "Avon завжди покладався на соціальні зв’язки для ведення бізнесу, а соцмережі якраз сприяють встановленню і підтриманню зв’язків. Вони дозволяють бути активним учасником локальних інтернет-спільнот", – каже пані Шаттлворт.

Хоча Avon, певно, ще довго асоціюватиметься з "дзвінком у двері", компанія дедалі більше оперує онлайн. Деббі – мати трьох дітей з Олдбері, що у графстві Вест-Мідлендс. Вона приєдналася до Avon нещодавно і рекламує продукцію за допомогою мережі Twitter.

"Я знайома з багатьма популярними в інтернеті авторами, тому я звертаюся до них, і вони допомагають мені поширювати інформацію про засоби Avon. У перший тиждень роботи я продала продукцію на £150. Мені особливо вигідно працювати через інтернет, оскільки лідер моєї команди живе за два будинки від мене і, відповідно, уже забезпечує всі місцеві потреби", - каже Деббі.

Деббі сподівається заробляти в Avon непогані гроші і в майбутньому теж стати лідером.

Новини на цю ж тему