Декомунізація – від першого Леніна до Дніпра

Леніни Копирайт изображения AFP
Image caption Найвидовищнішою частиною декомунізації стало знесення сотень пам'ятників Леніну у найбільших містах України

За рік після ухвалення декомунізаційних законів в Україні майже завершили перейменування міст та селищ, а також зміну назв вулиць і демонтаж пам'ятників комуністичним діячам.

Після того, як парламент перейменував найбільше місто, яке підлягало перейменуванню – Дніпропетровськ, декомунізацію фактично виходить на свою фінішну пряму.

ВВС Україна пильно стежила за усіма суперечками довкола декомунізації та тим, як українські міста та села позбавлялись радянських назв та пам’ятників, збираючи повну інформацію, що, де і коли.

Копирайт изображения RTRS
Image caption Першим впав Ленін на Бессарабській площі у Києві у грудні 2014 року ще до масових вбивств на Майдані

Кореспонденти ВВС Україна ще до Євромайдану стежили, як у столиці та країні в цілому поступово змінюють радянські назви.

Які були "за" та "проти" перейменувань до буремних революційних часів можна згадати у матеріалі " Від Компартії до УНР: чи потрібна політика у назвах вулиць?"

Початок масовій декомунізації поклало знесення пам’ятника Леніну в Києві у перші тижні Євромайдану, після чого країною прокотився так званий "ленінопад".

Як це було згадуємо у статті " Падіння Ленінів: наскільки глибока "дерадянізація" України".

Тотальна законна декомунізація України розпочалась з весни 2015 року, коли Верховна Рада ухвалила так званий "декомунізаційний пакет" з пяти документів. Саме це поклало початок офіційній хвилі перейменувань.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Пізніше пам'ятники почали зносити за рішенням міських рад

Що саме тоді вирішила Рада ВВС Україна описала у статті " Рада ухвалила декомунізаційний пакет".

Ухвалені закони одразу ж обросли чутками та міфами, розібратись в яких ми спробували у матеріалі " Пять міфів про декомунізаційний пакет".

Найрадикальнішою частиною декомунізації стала велика хвиля перейменування міст та сіл.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Комуністична партія України не захотіла змінювати назву і потрапила під заборону

Що саме підлягало декомунізації й, скільки міст мають змінити назву, ВВС Укаїна розповіла у статті " Які міста позбавлять радянських назв".

Грузія на кілька років раніше за Україну ухвалила свій аналог декомунізаційних законів. Чому у грузинів це не спрацювало так, як планувалось, можна дізнатись у статті " Декомунізація Грузії, чому не працює закон".

Багато західних істориків різко розкритикували декомунізаційні закони, вважаючи, що вони порушують права людини. Які саме зауваження у експертів до декомунізації ми змалювали статтею " Науковці критикують закони про декомунізацію".

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Чи не найважче було провести через парламент перейменування Дніпропетровська

До осені 2015 року перейменування та знесення пам’ятників фактично були паралізовані. Чому так відбувалось саме напередодні місцевих виборів ми пояснили у матеріалі " Як комуністичні міста та вулиці втрачають свої назви".

Українська декомунізація не сподобалась європейським юристам та експертам Венеціанської комісії. Детальніше про критику європейців читайте у статті " Чому Венеціанська комісія забракували декомунізаційний закон".

У лютому 2016 року Верховна Рада почала втілювати у життя свою частину декомунізації – перейменування населених пунктів.

Вся декомунізація мала завершитись до кінця лютого 2016 року, проте у дедлайн майже ніхто не вклався.

Image caption Яке нове ім'я дати Кіровограду ще досі не можуть визначити

Чому так сталось і, що зробили до формального дедлайну, можна дізнатись зі статті " Без Леніна: успіхи та провали декомунізації".

Після обрання спікером парламенту Андрія Парубія він пришвидшив декомунізацію - 19 травня депутати перейменували одне з найбільших міст України – Дніпропетровськ, а потім останнім своїм рішення майже завершили весь процес перейменувань.

Депутатам лишилось перейменувати Кіровоград, та ще кілька невеликих населених пунктів.

Новини на цю ж тему