Stratfor: бойовики ІД знищили російські гелікоптери в Сирії

Stratfor Копирайт изображения STRATFOR

Експерти американської компанії Stratfor стверджують, що сирійська авіабаза Т4 неподалік селища Тіяс, яку використовують російські військово-космічні сили, серйозно постраждала, імовірно, внаслідок ударів угруповання "Ісламська держава".

На супутниковій зйомці бази, яку Stratfor надала в розпорядження ВВС, видно обгорілі кістяки, що стоять на злітній смузі, і руїни будівлі на території бази.

Представник міноборони РФ Ігор Конашенков заявив, що спалена техніка залишилася на летовищівід часу боїв із сирійськими урядовими силами - до переходу бази в розпорядження російських військових, а самі повідомлення про напад джихадистів на російських військових є пропагандою ІД.

Минулого тижня, твердить Stratfor, на російській базі в результаті низки загорянь були знищені чотири вертольоти і 20 вантажівок. Причина пожежі наразі не підтверджена.

Фото "до" і "після"

Копирайт изображения STRATFOR

Порівнюючи фотографії з більш ранніми зйомками бази Т4, експерти Stratfor припустили, що на злітній смузі видно залишки вертольотів Мі-24, а спалена будівля раніше була складом, з якого вони забезпечувалися.

Також на злітній смузі видно літак Міг-25, що імовірно належить сирійським ВПС.

Перші повідомлення про удар по базі Т4 надійшли від агентства Амак, відомого своїми зв'язками з ІД.

Супутникові знімки Stratfor підтверджують інформацію, поширену бойовиками.

По базі завдали кілька ударів, розповіли в компанії.

Френк Гарднер, кореспондент ВВС з питань безпеки

Незалежно від причини пожежі, що знищила чотири російські військові вертольоти, на сьогоднішній день це найсерйозніша втрата Росії після її залучення в боротьбу з ІД на території Сирії.

Коли у вересні минулого року Росія відправила війська в Сирію, вона з обережністю підходила до питання залучення російських військових в наземні операції, пам'ятаючи про те, чим закінчилася 10-річна військова кампанія СРСР в Афганістані.

Однак після оголошення про стратегічне виведення російських військ з території Сирії, виникає відчуття, що Росія дедалі більше залучена у війну на боці сил президента Асада.

Знищення російської військової техніки на авіабазі, що в 60 км від Пальміри, проливає світло на масштаб російської залученості.

Пальміра лежить у глибині сирійської пустелі, далеко від прибережних і прикордонних театрів бойових дій на північному заході Сирії, де російська військова авіація проявляє найбільшу активність.

Зараз виникає питання: як Росія відреагує на цю втрату - замінить, збільшить або зменшить свій контингент в Пальмірі?

Пожежа "не випадкова"

Чутки про те, що пожежа на базі спалахнула випадково, були підігріті першим повідомленням про інцидент, який з'явився в новинному агентстві Амак, які пов'язують з угрупуванням ІД.

У той же день ІД опублікувала фото, на якому, як пояснювалося, бойовик випускав ракети "Град" по російській базі недалеко від Тіяса.

"Ці зображення свідчать, що вибух не був випадковим, як твердять деякі, - зазначив експерт Stratfor Сім Тек. - На них добре видно, що у вибухах у різних частинах летовища було кілька джерел, як і те, що росіяни зазнали відчутних втрат".

"Вщент знищено цілий загін бойових вертольотів - загалом чотири машини, пошкоджено частину сирійських військових літаків, а також - і це важливо - логістичне депо, найімовірніше, саме те, що використовувалося для обслуговування цих конкретних бойових гелікоптерів".

Копирайт изображения EPA
Image caption У серії майже одночасних атак у Сирії у понеділок загинули 78 людей, за офіційними даними сирійського уряду, хоча служби допомоги наводять цифру 145

Інформацію агентства Амак експерт назвав дуже точною і припустив, що вертольоти і склад були знищені бойовиками ІД.

Район, де все це сталося, має стратегічне значення, передає кореспондент Арабської служби ВВС Рамі Рухайєм.

Провінція Хомс тягнеться через сирійську пустелю до самої Ракки - міста на сході Сирії, яке ісламісти ІД у 2014 році зробили фактичною столицею свого халіфату.

Іранське інформаційне агентство "Аль-Алам" повідомило 16 травня, що "союзники Сирії" перерізали лінії постачання ІД між містами Ракка і Хомс, узявши контроль над чотирма висотами, які панують над газовим родовищем Шаєр, що контролюється ІД.

Однак експерт Stratfor Сім Тек каже, що ІД зберігає контроль над лініями постачання Ракки.

"Сирійський режим і російські військові поки що стикаються з чималими труднощами, намагаючись розірвати зв'язок між Раккою і Хомсом", - сказав Тек.

Новини на цю ж тему