"Варан" та "мазепинки" - як змінюється вигляд української армії

Українська армія Копирайт изображения UNIAN
Image caption Українська армія поступово відходить від радянських традицій, зокрема й у питанні форми

Українські державні символи та геральдика - делікатна сфера, де тривають бурхливі дискусії та не менш бурхливі зміни. Реформи стосуються також військової форми Збройних сил України та системи бойових нагород.

Про ситуацію навколо проектів великого державного герба, новий однострій для українських бійців, військову форму для президента, "дым и пламень" "георгіївських стрічок" та проблеми з вухами Григорія Сковороди на банкноті 500 гривень розповів ВВС Україна художник-геральдист Олекса Руденко, який входить до більшості робочих груп, що розробляють пропозиції про державні символи та нагороди.

Чи потрібен великий герб?

Image caption Олекса Руденко - заслужений художник України, який розробляв дизайн багатьох відомих проектів - від державних і спортивних нагород до форми патрульних поліцейських

Олексій Руденко: Зараз мене часто запитують: де ж наш великий герб?

Робоча група при комітеті Верховної Ради з держбудівництва багато часу приділяє розгляду всіх пропозицій стосовно державних символів, і особливо - про наявність чи відсутність великого державного герба, адже у конституції він згадується.

Коли ми почали вивчати це питання, то історик Андрій Гречило почав з того, що насправді питання про великий державний герб свого часу постало через політичну колізію - необхідність залучення голосів комуністів та соціалістів.

Вони були проти національної символіки, вносили різні пропозиції щодо видозмін синьо-жовтого прапора, тощо. Категорично заперечували проти такого символу як золотий тризуб на синьому полі.

Заради їхніх голосів при написанні тексту Конституції у 1996 р. було закріплено статтю Конституції про великий державний герб, оскільки це давало лівим досить нечітку, але все ж перспективу на те, що от у великому гербі буде врахований улюблений лівими фракціями радянський період.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Український тризуб - один з кращих гербів у світі з художньої точки зору, каже Олекса Руденко

Революція гідності й наступна агресія Росії (Москва офіційно заперечує участь своїх військових у конфлікті в Україні. - Ред.) просто розбила їхню аргументацію.

Фахівці, зокрема й Українське геральдичне товариство, давно подали аналітичні записки до Адміністрації президента та Верховної Ради про те, що країна набуває великий герб не тому що вона так захотіла, а тому що геральдичні правила встановлюють наявність великого герба за певних обставин.

Наприклад, якби Україну було утворено з кількох незалежних держав, які раніше мали свої геральдичні символи, то для них потрібно було б створити один об'єднавчий герб. Прикладом такого підходу є сучасний герб Латвії, яка утворена з трьох колись незалежних територій: Латгалії, Ліфляндії і Курземе. У великому гербі це відображено, там є і навершя у вигляді трьох зірок про три історичні території.

В Україні таких умов, які диктували б вимогу про великий державний герб, немає. Більшість європейських країн з республіканською формою правління взагалі не мають великих гербів (про монархії мова не йде, там зовсім інша історія з династичними гербами)...

Перший конкурс на великий герб було оголошено ще у 1993 році. І от 23 роки країна перманентно проводить цей конкурс, навіть не усвідомлюючи, що на ньому розглядається навіть не великий герб, а картинка малого герба з додаванням щитотримачів, корони та підніжжя.

Тому той герб, який називають "малим", ми пропонуємо закріпити як герб України, і на цьому поставити крапку.

Тризуб вже став звичним для всіх людей, його вивчили у світі. З точки зору сучасного підходу до символіки, малий герб є дуже вдалим - за рівнем відбору, витонченими пропорціями і лаконізмом він стає у ряд з найкращими гербами Європи.

ВВС Україна: Наскільки тризуб обґрунтований історично?

О.Р.: Він пов'язаний з княжою добою. У конституції він називається не просто малим гербом, а "Знаком Княжої Держави Володимира Великого". На монетах і вислих печатках періоду Володимира зображено саме такий лаконічний тризуб.

Копирайт изображения istpravda.com.ua
Image caption Монета часів Русі, на якій зображені Володимир Великий та тризуб

Як символ, що об'єднує всіх українців, він з'явився вже у кінці ХІХ ст. Тоді відбулася велика наукова дискусія (хоча українські науковці й були розділені на дві імперії - Російську та Австро-Угорську) й усі дійшли спільної думки, яку підтримував і Михайло Грушевський, що саме тризуб є нашим об'єднавчим символом - він демонструє тяглість української державницької ідеї...

Тож враховуючи історичні фактори і те, що Україна є сучасною, модерною республікою, їй просто не потрібен великий герб. Тим більше, що та картинка, яку зараз пропонують, не витримує жодної критики як з історичної, так і з художньої точки зору.

Копирайт изображения Ukrinform
Image caption У 2009 році уряд затвердив ескіз Великого державного герба, однак Верховна Рада не підтримала проект

Там є багато складних і невирішуваних питань. Конституція вказує, що великий герб повинен враховувати символіку Війська Запорізького Низового (Нереєстрових козаків XVI - XVIII ст. - Ред.). Тобто, одним з фігурантів герба має бути козак з мушкетом. У запропонованому проекті він розвернутий не у той бік - на 90% козацьких печаток і прапорів козак крокує у правий від глядача бік, у нього на лівому плечі мушкет, на лівому стегні - шабля. У запропонованій версії герба його переставили на інший бік й він абсолютно неприроднім чином тримає мушкет...

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Печатка гетьмана Івана Виговського: козак крокує у правий від глядача бік, на лівому плечі мушкет, на лівому стегні - шабля

Другим щитотримачем у всіх проектах, які серйозно розглядаються, є "галицький лев". Але те, як він намальований - це не "галицький лев", це звичайний європейський "повсталий лев" або Lion Rampant. А "галицький лев" має свої особливості - це лев, який спинається на скелю. Так він зображений на всіх збережених печатках періоду Данила Галицького і його нащадків, а також перемальованих прапорах Галицької землі 1410 року. Там видно, що "галицький лев" однією ногою спирається на землю, а трьома вчепився у скелю.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Галицький лев на хоругві спортивно-патріотичного товариства "Сокіл" зі Львова, 1911 р.

Нарешті, у всіх конкурсах йшлося про великокнязівський вінець або великокнязівську корону. Однак якщо говорити про історичні факти, то ми не маємо жодного доказу існування корони саме такого типу, яка зображена зараз на проектах великого герба.

Очевидно, київські князі мали якісь інсиґнії своєї верховної влади. Є давньоруські монети, на яких зображено князя Володимира, а після нього і Ярослава Мудрого, де на голові дійсно є якийсь вінець, причому зі скроновими прикрасами.

Але чи існував такий предмет насправді? Є збережені діадеми, але частина науковців вважає їх жіночими прикрасами. Інша частина вважає, що ці діадеми нашивалися на князівську шапку невідомого крою - тут ми можемо лише припускати.

Одним словом, з короною маємо абсолютно непевний проект. Якщо, наприклад, в Угорщині народ зберіг Корону святого Іштвана, і вона вставлена як вінець герба країн, то у нас такої історії немає.

Тож намалювати невідомий науково вінець для герба - профанація історії і геральдичного символу.

"Перевертачі прапора"

Копирайт изображения azov.press
Image caption На нещодавньому марші ЦК "Азов" учасники тримали "перевернуті" прапори

ВВС Україна: Є ще тема про зміну кольорів прапора.

О.Р.: "Перевертачі прапора" - це ціла секта, яка набирає обертів. Вони стверджують, що наш прапор нібито встановлений неправильно і саме через це у нас зараз і життя йде не так.

Вигадують, начеб-то перевертав прапор гетьман Скоропадський. Не перевертав, жодного документа про це немає. Було чітко прописано, що прапор, який затвердив гетьман у 1918 році, має верхню синю смугу й жовту нижню.

Тому треба з повагою ставитися до свого державного символу і закріпити його статус у законі (У лютому 2016 року Верховна Рада ухвалила у першому читанні проект закону "Про Державний Прапор України", який має законодавчо закріпити синю смугу на прапорі верхньою, а жовту - нижньою. - Ред.)

ВВС Україна: Часто апелюють до фотографій початку ХХ століття.

О.Р.: Тут треба враховувати, що на чорно-білих зображеннях жовтий колір є більш щільним і темним.

"Дым и пламень" георгіївських стрічок

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Нарукавний знак 72-ї механізованої білоцерківської бригади

ВВС Україна: Кілька бригад ЗСУ на своїх гербах мають "георгіївську стрічку". Чи треба це змінювати?

О.Р.: Зрозуміло, що вся символіка бригад створювалася до 2014 року. На деяких з них дійсно є стрічка, яку називають "георгіївською". Але насправді це стрічка Ордену Слави, якою були нагороджені багато військових частин, що зараз входять до ЗСУ.

Україна формувала власну армію з трьох округів Радянської Армії, які дислокувалися на її території й більшість частин несе нумерацію і військову історію частин Червоної, а потім Радянської армії.

Тому у герби і нарукавні знаки цих бригад були включені стрічки старих радянських підрозділів. До недавніх пір у нас багато бригад були "червонопрапорними", "орденів Кутузова" та "Суворова" і т.п. Але тут ситуація поступово змінюється.

Що ж до самої "георгіївської стрічки". Російські колеги люблять нам роз'яснювати дуже тонкі речі - мовляв, є різниця між "георгіївською стрічкою" та "гвардійською". Що в однієї відтінок більш жовтий, а в іншої - помаранчевий...

Копирайт изображения Ukrinform
Image caption Імператриця Катериіна ІІ заснувала Орден святого Георгія у XVIII столітті

"Георгіївська стрічка" з'явилась за правління Катерини ІІ, коли вона заснувала Орден святого Георгія у 1769 році. Потім у 1807 році з'явилася солдатська нагорода - "Знак отличия Военного ордена" ("Георгіївський хрест". - Ред.), яка пройшла цілий шлях еволюції.

Більшовики її ліквідовували, але вона залишилася у символіці білогвардійських та еміграційних формувань. За Другої світової війни вона відроджується, в першу чергу, у колабораціоністських підрозділах на службі Вермахту - її використовували "Русская осовободительная армия" Власова та "Комитет освобождения народов России".

Image caption Генерал Власов до створення "Російської визвольної армії" служив у радянських військах та царській армії

А коли владі Радянського Союзу знадобилося історичне підґрунтя для посилення армії, вони викликали до життя цілий пласт дореволюційної історії. У 1943 році Червона армія перейшла на систему знаків розрізнення погонів, фактично відроджених з імперської армії. А у риториці згадуються полководці Кутузов та Суворов.

З'являється й Орден Слави, який за задумом мав бути радянським аналогом "Георгіївського хреста". Так і з'явилася "гвардійська стрічка", яка фактично повторювала дореволюційну "георгіївську".

По суті, це стрічка в одних і тих самих кольорах. Ще Катерина стверджувала, що вони означають "дым и пламень". Разом з тим, спеціалісти звертають увагу на те, що символіка Ордену святого Георгія фактично збігається з символікою династії Романових, де присутні золотий, чорний і білий кольори. Більше того, кокарда на головних уборах російської імператорської армії - біло-оранжево-чорна.

Image caption Чорно-жовто-білий прапор - один з символів Російської імперії та династії Романових

Тому можна багато говорити про "дым и пламень", але я гадаю, що тут маємо справу з завуальованими символами династії Романових.

ВВС Україна: Чи треба прибирати цей символ в українських збройних силах?

О.Р.: Без сумніву. При чому це треба робити законодавчо...

Свого часу ця стрічка стала атрибутом уславлення героїки Другої світової війни. Тому вона й так активно з'являлася у нагородах сучасної України та символіці військових частин.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Жінка роздає "георгіївські" стрічки під час акції проросійських сил в Костянтинівці, квітень 2014 року

Але з того моменту, коли російська влада вирішила використовувати "георгіївську стрічку" як патріотичний елемент, що демонструє приналежність до сучасної Російської Федерації і її державної ідеології, вона стала візуальним втіленням "русского мира". І прийшла до нас як символ окупанта та убивць українських військовослужбовців та мирних громадян.

Тому я виступаю, щоб вона у нас була заборонена на законодавчому рівні, і я не єдиний. Про це висловлювалася і Комісія з державних нагород та геральдики й Інститут національної пам'яті.

ВВС Україна: Але ж в Україні все ще є люди, які ставляться до цього символу виключно через призму пам'яті про Другу світову війну.

О.Р.: Я сам до нього ставлюся з великим пієтетом. Але я змушений з сумом визнати, що ідеї, які були до лютого 2014 року, змінилися. Тоді почалася нова ера, і у ній цьому символу вже місця немає.

Він може залишитися в історичній пам'яті, може бути пропагований як символ українців, нагороджених "Георгіївськими хрестами " у російському війську часів Російської імперії. З повагою треба ставитися і до тих, хто на фронтах Другої світової отримав Орден Слави.

Але у сучасному світі "георгіївська стрічка" - атрибут ворога. Ним прикрашено нарукавний знак будь-якого сепаратиста, який воює проти нас.

Бойові нагороди

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Орден Богдана Хмельницького III ступеня

ВВС Україна: Яка ситуація з українськими бойовими нагородами?

О.Р.: У нас щонайменші дві нагороди вручалися формально за бойові дії: Орден Богдана Хмельницького і Орден "За мужність". Однак вони були певним чином дискредитовані масовим врученням.

70 тисяч Орденів Богдана Хмельницького третього ступеня у довоєнний період (Мається на увазі до весни 2014 року. - Ред.) - це все ж аномалія.

Зараз за бойові дії в АТО вручено близько 7 тисяч таких нагород.

Робоча група Комісії з державних нагород і геральдики має доручення запропонувати нову версію закону про держнагороди. Ту саму задачу має парламентський комітет державного будівництва. Спільними зусиллями групи спробують сформувати точку зору про реформування нагородної системи.

Є радикальні пропозиції - скасувати все і заснувати нові нагороди. Є більш м'які - скасувати частину нагород, змінити статути і зовнішній вигляд.

Питання на часі, адже це своєрідний дражливий елемент для суспільства - тут мова йде справедливість чи несправедливість нагороджень, масове роздавання нагород, роздавання нагород невідомо кому (у нас кілька десятків Героїв України виявилися зрадниками у Криму та на Донбасі), масова роздача нагород, які задумувалися як рідкісні.

Новий однострій

Копирайт изображения MIL.GOV.UA
Image caption Нову військову форму в Міністерстві оборони розробляли за участі "волонтерського десанту"

ВВС Україна: Що відбувається зі змінами форми військовослужбовців?

О.Р.: Тут триває повернення до національних традицій і водночас стандартизація під стиль армій країн НАТО та ЄС...

За ці два роки за допомоги "волонтерського десанту" та багатьох цивільних, які прийшли до ЗСУ, вдалося повністю змінити зовнішній вигляд військовослужбовців, їхньої польовий форми. Йдеться про появу камуфляжу "український піксель".

Є й інші варіанти камуфляжу, активно обговорюється "Варан".

До речі, у законі "Про Національну поліцію" вперше в українському законодавстві було закріплено слово "однострій" замість "форми", і в документації Міністерства оборони фігурує вже воно.

Також можна говорити про появу революційного (хоча поки не завершеного до кінця, а тому й не оціненого в суспільстві) головного убору "мазепинки".

Копирайт изображения ATO Prss centre
Image caption Боєць АТО у "мазепинці"

ВВС Україна: У чому революційність?

О.Р.: Це єдиний елемент польової форми, який є абсолютно унікальним саме для України.

Кепі "мазепинка" з'явилася у легіоні Українських січових стрільців у 1916 році. Вона мала характерний V-подібний розріз спереду, що наслідував гетьманські шапки, як вони зображувалися на парсунах (Старовинних портретах. - Ред.).

Тоді вони з'явилися у середовищі патріотичної інтелігенції, пов'язаної з січовими стрільцями, і швидко розповсюдилися у західних землях України, в ЗУНР та галицькій армії, а потім перейшли в формування міжвоєнного періоду та в Українську повстанську армію.

Копирайт изображения Ukrinform
Image caption Боєць Української галицької армії

Коли була поставлена задача створити легкий варіант польового кепі для ЗСУ за наполяганням істориків, художників та знавців однострою Міністерство оборони ухвалило рішення про введення саме такого головного убору...

Загалом робочим групам вдалося створити цілісний комплект пропозицій щодо змін парадної і повсякденної форми одягу військовослужбовців, знаків розрізнення, які базуються на українських традиціях й відходять від радянської системи.

Ці пропозиції пройшли цілу процедуру погодження, підписані міністром оборони та начальником Генштабу, показані президенту, який схвалив загальну концепцію.

Наскільки мені відомо, вже ухвалене рішення про те, що принаймні частина військовослужбовців на параді до Дня незалежності будуть у новій формі з новими знаками розрізнення.

ВВС Україна: Мова про президентський полк?

О.Р.: У складі цього полку є батальйон почесної варти - от він братиме участь у параді в новій формі. Також у ній будуть представники військових училищ.

Ми ще не знаємо про генералітет, бо це найскладніше питання.

А бойові частини будуть у повному польовому варіанті нової форми, скоріше за все це буде "Варан ЗСУ".

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Форма "Варан ЗСУ"

ВВС Україна: А в чому проблема з генералами?

О.Р.: Це найбільш консервативна частина збройних сил.

Якщо для молодшого офіцерського та сержантського складу ми можемо якось стандартизувати форсу, то для генералів треба робити окремий пошив. Так у всьому світі.

Але якщо буде ухвалене жорстке рішення про те, що ми демонструємо світові новий імідж українського війська, то принаймні перші особи ЗСУ - міністр і начальник Генштабу - будуть вже у новій формі.

ВВС Україна: А головнокомандувач?

О.Р.: Президент у нас цивільна особа.

Копирайт изображения Getty
Image caption Спеціальної форми для президента в армії не передбачено, однак на заходах з військовослужбовцями він часто одягнений в однострій

Мені дуже не подобається, коли він з'являється у якійсь формі, особливо коли на нього одягають якусь шкірянку. Навряд чи це потрібно робити.

За посадою президент - верховний головнокомандувач, однак залишається цивільною особою і не повинен мати якусь особливу військову форму, як, наприклад, президент Білорусі Олександр Григорович Лукашенко.

Там взагалі просто фантастичний варіант пострадянської форми, розшитий волошками і квітками картоплі й т.д.

Копирайт изображения Getty
Image caption Олександр Лукашенко також полюбляє військову форму

Проблеми з п'ятисоткою

ВВС Україна: Ви колись займалися проектом нових банкнот гривні. Яка ситуація з виглядом української валюти, його не планують змінювати?

О.Р.: У 2000 році мене та мого колегу Михайла Чебурахіна і науковців з Інституту історії запросили до Нацбанку. У Стельмаха (Тодішній керівник НБУ. - Ред.) був план поміняти зовнішній вигляд валюти.

Ми тоді зробили серію малюнків, але пізніше Стельмаха замінив Тігіпко і все це нікуди не пішло.

З усієї нашої роботи було прийнято лише портрет гетьмана Мазепи на купюру 10 гривень, який малював я, а мені асистував мій батько.

Копирайт изображения unian
Image caption Олекса Руденко: "Не можна при такому ракурсі на антропологічно правильно складену людину бачити обидва вуха"

ВВС Україна: Зараз до цього питання не повертаються?

О.Р.: Це питання не розглядається. Зараз займаються "тюнінгом" існуючих купюр. Я був вражений, коли побачив нову п'ятисотку - на ній залишилися старі помилки.

З неї прибрали різноманітні масонські символи, які вживав Григорій Сковорода, однак прогледіли інший момент. Ще на старій купюрі Сковороду було зображено у ракурсі три чверті й при цьому глядач бачив його друге вухо. Я викладаю у Видавничо-поліграфічному інституті й своїх студентів за таке я б просто розніс.

Не можна при такому ракурсі на антропологічно правильно складену людину бачити обидва вуха. Але у нас на купюрі їх видно, й автори зробили це вже вдруге!

Новини на цю ж тему