Корупція чи подяка? Батьки про подарунки вчителям

Школа Копирайт изображения UNIAN
Image caption Для школярів - свято, а для батьків - головний біль

У розпалі - кінець навчального року, який рідко минає без традиційного збирання грошей з батьків: на випускні, ремонт класів чи подарунки вчителям.

Якщо з першими двома пунктами багато хто мовчки погоджується, то третій – подарунки вчителям – викликає чи не найбільше суперечок.

Що це: спосіб батьків подякувати педагогам з мізерною зарплатою чи ганебна традиція, яка прищеплює дітям толерантність до корупції і ділить школярів на заможних і бідних?

Наші читачі з усієї України, серед яких одна вчителька, поділилися своїми історіями і розповіли, як вони ставляться до такої практики.

Вікторія Костючик:

"Наступний рік випускний. З класу 20 тисяч гривень на "подарунок" школі. Зрозуміло, неофіційно".

Галина Фандей:

"Ми дарували подарунки вчителям, але ми самі хотіли хоча б якось віддячити їм за працю і нерви. Це не було примусово. Гроші здавали за можливості, якщо нема – не видавлювали".

Наталія Скачкова:

"Дитина вчиться в першому класі. Здавали на нові парти, на школу, на клас, на всі свята, на день народження вчительці в конверт, бо у неї ж ювілей. А ще вчительці на цукерки і квіти, бо вона була місяць на курсах і повернулася. На посібники, робочі зошити (як ми вчились зі звичайними зошитами?), на новий комп'ютерний клас і на аніматорів на Новий рік. Тепер знову - на якісь посібники 450 грн і ще 300 – на плазму... А що буде далі?

Вважаю, що самі батьки винні. Я не проти здавати гроші на те, що піде на користь моїй дитині, але вітати дарунками вчительку на всі свята - це вже занадто. 1 вересня, День учителя і Останній дзвоник – навіщо більше?"

Читачка просила не називати свого імені:

"Я сама вчитель і мама моя вчитель. І я вам скажу так: ви не порівнюйте гроші на подарунки і гроші на школу, клас, підручники і т.п. Напевно, кожна школа потребує вкладень, і в тому винна держава, це все йде згори. І простий вчитель чи навіть директор не завжди в змозі щось змінити! Ну от як змусити державу дати нові підручники чи нові меблі?!

Чи можу я "похвалитись" подарунками?! Ні, не можу! Переважно це квіти і солодощі. А тепер уявіть собі роботу вчителя... Ні, ви не уявляєте. Я працюю лише один рік. І ви собі навіть уявити не можете, яка це праця, коли учень до старшого вчителя хамить і матами гне, а батьки взагалі не реагують. А той вчитель приходить в учительську і тупо плаче... плаче... бо за свої 30 років вчителювання такого не чув від людей, не те що від учня!

А потім батьки в кінці року подарунок дають.. "Ми вам так дякуємо". Повірте, справжньому вчителеві того подарунка не треба"

Олена Приходько:

"Я не буду підраховувати, скільки грошей я віднесла в садочок і школу. Але питання! Чому вчителі й батьки відкрито не обурюються заниженими зарплатами і повною відсутністю фінансування шкіл? Держава вже багато років сидить у нас, батьків, на шиї і не збирається звідти злазити. Ситуація схожа на замкнене коло: чим більше ми помагаємо вчителям і школі, тим менше держава їм виділяє".

Sunny Smith:

"У нашій школі вимагали гроші на подарунки вчителям постійно. Щойно якесь свято - здавай гроші, бо треба купити золоті сережки, потім золоту каблучку, потім пральну машинку, на Новий рік величезну пальму (яка померла до весни), потім ще на щось. Ми між собою говорили, що на випускний у нас будуть збирати гроші на авто або квартиру вчителю...

Взагалі, я проти таких дарунків, бо це вже йде хабарництво та поділ дітей: той хороший, бо здав гроші, а той поганий, бо в його батьків немає такої можливості. І виходить, що дітей оцінюють не за тим, як вони вчаться, а за тим, як справно вони здають гроші".

Оксана Тупальська:

Зарплату [вчителям] треба підвищувати, а вже потім ставити такі запитання. До речі, крім подарунків, учителям ще потрібні кошти на розвиток, відвідування тренінгів у своїй країні і за кордоном. Звісно, що цих коштів і з батьків не візьмеш, і від влади не випросиш. Тому те, що вчителька отримає заохочувальний приз – нічого страшного.

Так що даруйте вчителям подарунки.

Тетяна Соболь:

"Я думаю, що в нашій країні нема таких, які принципово не хочуть здавати гроші на подарунки, а просто для їхнього бюджету це обтяжливо. І саме через це я проти такого, тому що страждають діти, яким незручно перед своїми однокласниками, що їхні батьки не в змозі заплатити. Таким чином наше суспільство вже змалечку вчить дітей розділяти людей за соціальним статусом і привчає до того, що без грошей ти ніхто".

Оляна Матвіюк:

"Це частина менталітету. У нас вважається, що вчитель і батьки "настраждалися і намучились" для дітей. І від дитини, і від батьків вимагають безкінечної вдячності. Це не корупція, оскільки вчитель нічого не робить у відповідь".

Новини на цю ж тему