Все, що треба знати про Рамадан

Рамадан Копирайт изображения AP

5 червня у мільйонів мусульман почався священний Рамадан - найважливіший місяць в році для послідовників ісламу.

Все, що написано в цій статті про Рамадан, для правовірних мусульман - річ очевидна. Але люди, які не знайомі з ісламом, часто мало що знають про Рамадан.

Що це за подія у житті мусульман, в чому її значення і як його відзначають? Ми постаралися коротко, не заглиблюючись в деталі, відповісти на ці питання.

Що таке Рамадан?

Рамадан - це місяць обов'язкового посту й один з п'яти стовпів ісламу - основних приписів шаріату, що формують основу ісламської віри.

Протягом цього місяця, дев'ятого за ісламським календарем, правовірні мусульмани в денний час відмовляються від їжі та води. Куріння та інтимні відносини також заборонені в світлий час доби.

Копирайт изображения AP

Наприкінці дня піст закінчується молитвою і вечерею після заходу сонця. У нічний час обмеження знімаються, проте будь-які надмірності не вітаються.

Пост відновлюється наступного ранку до сходу сонця.

У чому релігійний сенс Рамадану?

Вважається, що піст запроваджений пророком Мухаммедом в 624 році.

Згідно з переказами, в одну з ночей Рамадану пророку Мухаммеду було дано перше одкровення.

Місяць Рамадан - це час, коли мусульмани зосереджуються на своїй вірі, по можливості відсторонюючись від повсякденних турбот.

Це час внутрішніх роздумів.

Крім звичайної п'ятикратної молитви, багато правовірних мусульман в ці дні проводять по кілька годин в мечеті, молячись, читаючи Коран і здійснюючи нічний намаз.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Рамадан - це час внутрішніх роздумів і служіння Богу

Вважається, що повна відмова від простих людських потреб і тим більше надмірностей дає мусульманам можливість підтвердити силу своєї віри, навчитися самоконтролю і сприяє духовному очищенню.

Тим, хто постить у Рамадан, пропонується дотримуватися внутрішньої чистоти і звільняти себе від думок, спокус і дій, які оскверняють людину.

У цей місяць вони повинні допомагати бідним, роздаючи милостиню і їжу.

На вечірній обряд розговіння під час Рамадану зазвичай запрошують гостей, родичів, близьких і сусідів. Таке частування підкреслює єднання мусульман, вважається богоугодною справою і сприяє прощенню гріхів.

Копирайт изображения AP

Коли починається і як завершується Рамадан?

Рамадан триває 29 або 30 днів, його тривалість зумовлена ісламським календарем, який використовується для визначення дат релігійних свят. У деяких мусульманських країнах він є офіційним.

Мусульманський календар місячний - залежить виключно від видимих фаз місяця.

У ньому чергуються місяці тривалістю по 29 і 30 днів. 12 місяців складають місячний рік, що триває 354 дні.

Різниця між сонячними і місячними роками становить від 10 до 12 діб - залежно від того, якими є ці роки - простими або високосними.

Копирайт изображения AP
Image caption Голова Комітету зі спостереження за місяцем в Тегерані Мохаммед Тагдірі стежить за нічним світилом, щоб оголосити про початок Рамадану

Подібна розбіжність означає, що місяці ісламського календаря зміщуються щодо сезонів. Тому і Рамадан проходить в різні пори року.

Точний початок місяця визначається шляхом спостереження за появою місяця.

У 2016 році Рамадан офіційно почався з вечора 5 червня з заходом сонця і появою місяця. А з практичної точки зору - вранці 6 червня зі сходом сонця, коли пост та інші обмеження, що діють під час Рамадану, безпосередньо вступили в силу.

Завершується Рамадан святом Ураза-байрам, відомим також як свято розговіння або Ід аль-Фітр.

Як мусульмани визначають щоденні початок і завершення посту?

Пост починається рано-вранці, приблизно за дві години до світанку, й закінчується ввечері після заходу сонця.

Оскільки поняття світанку досить невизначене, у Корані є з цього приводу окрема інструкція: "...їжте і пийте, поки не буде відрізнятися перед вами біла нитка і чорна нитка на зорі, потім дотримуйтесь посту до ночі..."

Копирайт изображения EPA
Image caption У спекотний день не так просто дочекатися заходу сонця, щоб зробити ковток води

У минулі часи люди зверталися до місцевої мечеті, щоб дізнатися, коли починається піст. А зараз функцію релігійних консультантів взяли на себе мобільні телефони. Існує маса мобільних додатків, які повідомляють про час молитов, початок і завершення посту, дозволяють відзначати дні, коли з постом не склалося.

Але іноді технічний прогрес ускладнює завдання: на верхні поверхи хмарочосів десь у Дубаї або Кувейті світанок приходить раніше, ніж на нижні. Для правовірних, які вірять букві священної книги більше, ніж сигналу мобільника, це привід для гарячих дискусій.

Більш серйозна проблема виникає у мусульман, які живуть у північних країнах, якщо Рамадан припадає на час білих полярних ночей. В такому випадку багато мусульман Північної Європи дотримуються посту по його часу в Мецці або у найбільш близьких до них мусульманських країнах.

Хто зобов'язаний постити в Рамадан?

Якщо в інші місяці дні посту лише рекомендовані мусульманам, то протягом Рамадану він стає обов'язковим для абсолютної більшості вірян.

Копирайт изображения AFP
Image caption Нагодувати бідних в Рамадан вважається богоугодною справою

Звільняються від поста хворі й старі, якщо він шкодить їхньому здоров'ю, а також подорожні, полонені і правовірні, які на війні, якщо дотримуватися посту їм не дозволяють умови.

Не дотримуватися посту дозволено жінкам під час вагітності та лактації, якщо голодування може завдати шкоди здоров'ю матері або дитини. До посту не допускаються жінки у період місячних, породіллі, якщо вони "не очистилися після пологів", а також злочинці, які не відбули покарання.

Пост не обов'язковий для дітей, які не досягли статевої зрілості.

Тимчасово звільнені від голодування мають витримати його в зручний для них час у наступні місяці або компенсувати дні, коли не вдавалося постити, нагодувавши бідняка.

Чи допомагає Рамадан схуднути?

Копирайт изображения Getty
Image caption Величезна кількість мусульман відправляється в Рамадан до святих для ісламу місць

Деякі думають, що Рамадан несе, крім духовної, конкретну практичну користь: після місячного посту можна скинути пару кілограмів зайвої ваги й підправити фігуру.

Насправді нерідко все відбувається навпаки.

Рамадан відомий тим, що дехто насправді набирає вагу, оскільки намагається добре поїсти зранку перед сходом сонця і розговітися пізно ввечері.

Водночас сам період посту характеризується відчуженістю від насущних справ, а отже й зниженою фізичною активністю.

Але масштабне дослідження на цю тему, опубліковане на сайті американської Національної бібліотеки медичних установ PubMed, стверджує, що у середньому в світі до кінця Рамадану віряни все ж втрачають вагу: чоловіки - 1,51 кг, а жінки - 0,91 кг .

Проблема в тому, що оздоровчий ефект триває в середньому лише два тижні: схудлі, повернувшись до звичного стилю життя, повертаються і до своєї звичайної фізичної кондиції.

Новини на цю ж тему