Безвізовий режим: не раніше осені?

Біометричний паспорт Копирайт изображения UNIAN
Image caption В Україні вже видали 1,473 млн біометричних паспортів, які потрібні для безвізових подорожей

Оптимістичні сподівання українців не справджуються - країна може отримати безвізовий режим з ЄС не раніше осені 2016-го або навіть наступного року.

Рада Євросоюзу 10 червня на рівні міністрів внутрішніх справ обговорить безвізовий режим України, Грузії, Туреччини та Косова. Після цього можна очікувати прояснення українських перспектив.

Ще 20 квітня, коли Європейська комісія ухвалила законодавчу пропозицію про скасування візового режиму для Києва, українські експерти сподівались, що всі процедури у Європарламенті та Раді ЄС можуть завершити вже влітку.

Проте шанси поїхати у відпустку до країн ЄС без віз вже влітку зникають. Найвпливовіші країни Європи ініціюють запровадження механізму швидкого призупинення безвізового режиму з третіми країнами.

І поки цю процедуру не схвалять, європейці можуть не дати "зелене світло" щодо безвізу для всіх країн у черзі, зокрема Україні та Грузії.

Хоча Україна та Грузія вже виконали всі умови, їх можуть включити в один пакет з Туреччиною.

Прощавай літо?

"Робимо все, щоб це сталося влітку, але не виключено, на жаль, що це відбудеться у вересні. Я залишаюсь оптимістом, що у 2016 році Україна отримає безвізовий режим", - розповів нещодавно журналістам Петро Порошенко.

Вже кілька тижнів українські експерти говорили про можливе відкладення українського безвізу на осінь. Президент фактично визнав, що такий сценарій найімовірніший.

Раніше низка агенцій з посиланням на джерела в інституціях ЄС повідомляли, що перенесення безвізового режиму з Грузією на осінь – вже вирішене питання, така ж доля чекає на Україну.

Також ЗМІ писали, що безвізовий режим не схвалять, допоки не впровадять механізм зупинки його дії.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Для отримання біопаспортів потрібно здавати відбитки пальців

Те, що ці розмови – не просто чутки, підтверджує і останнє рішення Верховної Ради.

Депутати, які займаються візовою тематикою, ініціювали спеціальне звернення Ради до ЄС, в якому закликали ухвалити всі потрібні рішення для безвізу до літніх канікул.

При цьому у звернення наголошується, що українське питання не можна об’єднувати з іншими країнами чи прив’язувати до вирішення міграційної кризи або запровадження механізму скасування безвізового режиму.

Мігранти і питання Туреччини

"Окремі країни ЄС хочуть спочатку запустити механізм призупинення безвізового режиму, а потім надавати безвіз Україні. У такому разі режим запрацює не раніше осені", - розповіла ВВС Україна керівник організації "Європа без бар’єрів" Ірина Сушко.

Експерт вказує, що українська сторона та неурядові організації активно переконують не прив’язувати українське питання до запровадження механізму, а спочатку ухвалити рішення по Україні.

"Механізм призупинення буде діяти для всіх країн, які вже мають безвізовий режим. Тому немає сенсу синхронізувати безвіз України та запуск механізму призупинення", - вважає Ірина Сушко.

Натомість перший заступник голови Інституту світової політики Сергій Солодкий вважає, що ще є невеликий шанс, щоб безвізовий режим з ЄС запрацював наприкінці серпня або на початку вересня.

"Ще є надії реалізувати оптимістичний сценарій, включені всі механізми, щоб достукатись до представників країн ЄС", - розповів пан Солодкий.

За його словами, багато співрозмовників у ЄС дійсно кажуть, що українське питання можуть прив’язати до запровадження механізму призупинення, а також до ухвалення рішення по Туреччині.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Петро Порошенко розраховує на безвіз у вересні

"Але допоки цю інформацію не озвучили офіційно, шанси лишаються", - додав експерт.

Він стверджує, що у приватних розмовах європейці радять не переживати, адже максимум, що може статись – режим запрацює на кілька місяців пізніше.

Найгірший сценарій

Експерти неохоче говорять про найгірший сценарій для України - якщо в силу різних обставин початок безвізового режиму перенесуть на наступний рік.

"Найгірший сценарій, коли українське питання та механізм призупинення об’єднають. Тоді початок безвізового режиму можуть перенести на початок наступного року", - вважає Ірина Сушко.

Вона каже, що в такому разі в Україні може відбутись розчарування процесом візової лібералізації.

Сергій Солодкий застерігає, щоб у цій ситуації в Україні не згорнули реформи, які впровадили для отримання безвізу.

"Головне, щоб після перенесення не було відкату в реформах, бо тоді безвіз просто скасують", - зауважив пан Солодкий.

Експерт вказує, що Україна дуже сильно затягнула виконання умов лібералізації й не встигла проскочити у вікно можливостей, яке було до загострення кризи мігрантів у ЄС.

"Ми постійно зривали строки і тепер дотягнули. Зараз Україна опинилась не в тому місці і не в той час", - додав пан Солодкий.

Image caption Посол ЄС Ян Томбінський сподівається, що всі рішення щодо безвізового режиму ухвалять протягом літа

За словами Ірини Сушко, вже найближчим часом українці мають шанс почути офіційну позицію ЄС щодо стратегії українського безвізу.

10 червня Рада ЄС на рівні міністрів внутрішніх справ розгляне візове питання України, Грузії, Туреччини та Косова. "Сподіваємось, що засідання Ради ЄС 10 червня дасть розуміння, яким сценарієм рухаємось. Чи прив’язуватимуть Україну до механізму призупинення", - анонсувала пані Сушко.

Алгоритм запровадження

Згідно з процедурою, безвізовий режим з Україною має спочатку схвалити Європарламент, а потім затвердити Рада ЄС.

Тільки 23 травня у профільному комітеті Європарламенту призначили доповідача з українського питання. Поки ще невідомо, коли комітет може схвалити пропозицію.

За словами експертів, якщо 10 червня схвалять принципове рішення на Раді ЄС, то тоді і Європарламент визначиться дуже швидко.

До початку літніх канікул Європарламент збереться на сесії ще двічі – 22-23 червня та 4-7 липня.

Теоретично, якщо депутати ухвалять позитивне рішення на початку липня, а згодом його затвердить Рада ЄС, то безвіз запрацює через 20 днів після цього затвердження.

На користь такого позитивного сценарію у вівторок в інтерв’ю "Главкому" висловився посол ЄС в Україні Ян Томбінський.

"У мене складається враження, що за літо вдасться пройти всі ці процеси", - вважає пан посол.

Якщо ж міністри країн ЄС вирішать прив’язати надання безвізового режиму до механізму його призупинення та включать Україну в пакет чотирьох країн, раніше осені європейські інституції до цієї теми навряд чи повернуться.

Принаймні співрозмовники, які знайомі з перебігом перемовин, радять подаватись на шенгенські візи, якщо поїздка у вас запланована на першу половину вересня.

Новини на цю ж тему