"Моє тіло - моє діло": перший марш ЛГБТ без сутичок

Марш рівності
Image caption Марш, у якому взяло участь більше тисячі людей, тривав менше години

"Клич Лєну, зараз кинем роботу і підем на гей-парад", - продавщиня в підземному торговельному центрі на Хрещатику перегукується з колегами з інших крамниць, проводячи поглядом перехожих, які йдуть з боку площі Льва Толстого.

Там щойно закінчився марш за права ЛГБТ – найбільший за всі роки і перший в Україні, який відбувся в самому центрі столиці та минув практично без насильства.

Минулого року на схожому дійстві, що відбувалося на Оболонській набережній, в сутичках було поранено близько 20 людей, половина з яких – правоохоронці. А в 2014-му ходу взагалі скасували з міркувань безпеки.

Image caption Потрапити на місце збору учасників можна було лише через рамки металодетекторів
Image caption Підходи до місця були оточені поліцією
Image caption Охорона була серйозною

Цього року порядок на Марші рівності охороняла рекордна кількість силовиків – понад шість тисяч поліціантів і нацгвардійців: в середньому по шестеро правоохоронців на кожного учасника ходи.

Про те, що все буде дуже серйозно, стало зрозуміло після прочитання інструкції для учасників, яку організатори заздалегідь поширили в інтернеті. Щоб потрапити на місце збору перед Червоним корпусом Університету Шевченка, потрібно було минути повз щільний кордон силовиків, а потім пройти через металошукач, біля якого поліція проводила поверхневий огляд.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Справа в правах

Активісти ГЛБТ-спільноти зазвичай не люблять, коли їхню ходу називають гей-парадом. По-перше, кажуть вони, це ніякий не парад, бо люди приходять відстоювати свої права і повагу до себе, а не гордитися своєю сексуальною орієнтацією. Тут немає оголених тіл, демонстративних поцілунків чи інших обов'язкових елементів гей-парадів. По-друге, серед учасників ходи далеко не всі геї – там багато гетеросексуальних людей, які прийшли висловити підтримку секс-меншинам.

"Ми не демонструємо свою орієнтацію. Але дома сидіти небезпечно. Краще виходити і говорити про свої права", - Інесса Гашинська прийшла на марш з портретом своєї загиблої подруги Анжели Ликіної. У лютому цю транссексуалку зарізали ножем в російській Уфі.

Image caption Інесса Гашинська прийшла на марш з портретом загиблої в Росії подруги
Image caption "Бунтуй, кохай, права не віддавай" - один з найпопулярніших слоганів маршу

Українські геї і лесбійки кажуть, що в Україні вони теж не почуваються безпечно і скаржаться на брак прав. Приміром, вони не можуть утворювати громадянські шлюби, передавати майно партнерові у спадок в разі своєї смерті або навіть відвідати хворого партнера в реанімації. Не кажучи вже про право всиновлювати дітей.

Український парламентар Сергій Лещенко сказав ВВС, що така акція, спрямована на захист прав людини, "є ознакою нормальної цивілізованої держави".

А ще, каже він, Марш рівності в центрі міста посилає сигнал західним спостерігачам і послам, що в Україні нема агресії проти таких заходів.

Схоже, що дехто цей сигнал уже вловив.

"Я дуже горда тим, що держава гарантує такий рівень безпеки для Прайду-2016. Це хороше рішення, - хвалила український уряд депутатка Європарламенту Ребекка Хармс, яка прийшла на акцію зі значком у кольорах веселки і написом: "Ваші права – наша боротьба".

"І дуже добре, що вони дозволили марш тут, у центрі міста, - вела далі європейський політик. - З одного боку – університет, з іншого – відомий Шевченко. Це хороше тло для людей, які борються за демократію".

Добре, що цих слів не чула киянка Ірина, яка прийшла протестувати проти ходи з імпровізованим плакатом у руках, де було схематично пояснено різницю між "правильним" і "неправильним" шлюбом.

"Те що вони роблять – здоровий глузд цього не витримує. Вони прийшли до Університету Шевченка – це цінності України, - сказала пані Ірина. - А Україна записала в Конституції, що ми притримуємося християнських цінностей. Зараз вони пройдуть по Хрещатику, де загинула Небесна сотня. Вони це роблять заради власного задоволення. А любов – це не задоволення. Це щоденна жертва".

Поки йде війна

Хоча цього разу відкритої агресії під час маршу справді вдалося уникнути, голос "проти" все ж звучав доволі гучно.

Незадовго до початку маршу кілька десятків поліціантів під прицілом численних камер винесли з юрби чоловіка, який намагався вирвати в когось прапор. "Провокатор", - спокійно сказала про нього волонтерка в яскравій накидці, яка стежила за формуванням колони.

Всього протягом дійства поліція затримала 57 "агресивно налаштованих осіб", розповіли правоохоронці. Скоріш за все, більшість з них попалися поліціантам за межами акції, оскільки сама хода відбулася мирно. Ніхто з учасників акції не заявляв про напади на себе, сказали в поліції після закінчення маршу.

Серед тих, хто хотів висловитися "проти", був також Юрій, який навмисно приїхав з Запоріжжя, щоб показати своє ставлення до подій у столиці. У руках Юрій тримав зелений аркуш з написом "Я проти гей-пропаганди в Україні".

"При створенні людини Бог створив Адама і Єву, а не два Адами і дві Єви, - навів свій аргумент Юрій. - Це неправильно. Ми - християнська країна. Якщо буде два тата, дітей не буде ніколи. Якщо ми будемо казати, що це нормально, то ми вимремо як мамонти".

Окрім релігійних, у противників маршу є й інші аргументи. Серед них – війна на Сході.

"Поки там хлопці гинуть на фронті, ви тут охороняєте цих...", - лаючись, кричала в обличчя нацгвардійцям розлючена жінка.

Але парламентар Лещенко каже, що забороняти Марш рівності, виправдовуючись війною, "нелогічно". За його словами, до охорони порядку залучили силовиків, які базуються в столиці.

"Це муніципальна поліція, яка несе службу в Києві. Вони б і так не були на Сході. А війна не є аргументом для обмеження прав людини. В Ізраїлі, який десятиліттями перебуває у стані війни, захищені права всіх людей, в тому числі ЛГБТ-спільноти", - каже він.

"Для прав людини завжди є час, а війна іде в багатьох країнах, - погоджується з ним Данило Лось, учасник маршу. - Але треба думати також за наше сьогоднішнє життя, тому що воїни АТО воюють на кордоні саме за наше життя".

Новини на цю ж тему