Переселенці з Донбасу: "За що це нам?"

  • <a href=http://www.bbc.com/ukrainian/topics/svitlana_dorosh><b><u>Світлана Дорош</u></b></a>
  • ВВС Україна
Хлопчик-переселенець тримає плакат на акції переселенців

Автор фото, Ukrinform

Підпис до фото,

Багато з тих, хто виїхав із зони конфлікту, повернулися назад, оскільки не змогли знайти засобів для існування

За два роки від початку конфлікту на cході України половина жителів Донбасу стали біженцями чи внутрішніми переселенцями.

За даними міжнародних організацій, зараз на неконтрольованих Україною територіях, у так званих "ДНР-ЛНР", живе 2,7 мільйона людей.

Стільки ж залишили свої домівки протягом 2014-2016 років і переїхали або в інші регіони України, або до Росії.

Понад 1 мільйон 780 тисяч жителів Донецької і Луганської областей, а також Криму стали переселенцями всередині країни. Частка кримчан у цій цифрі не така разюча: близько 20 тис 600.

За різними оцінками, перебралися до Росії від 800 тисяч до мільйона жителів Донбасу.

Федеральна міграційна служба Росії ще не початку січня цього року називала цифру 1 мільйон 100 тисяч.

Заступник голови ФМС Росії Микола Смородін твердив про тенденцію, коли кількість громадян України, котрі виїжджають в Росію і не повертаються назад, зростає.

Усіх їх називають по-різному: переселенці, вимушені переселенці, внутрішні біженці, переміщені особи, вимушено переміщені. Та це не змінює суті. Вони втратили все, що мали на малій батьківщині.

У той же час, експерти кажуть, що цифру 1,7 мільйона внутрішніх переселенців не можна вважати однозначною, оскільки багато з тих, хто переїхав із зони конфлікту, не ставав на облік в органах соціального захисту.

Про ще одну проблему каже Джеф Уордлі, голова Дніпровської філії Агентства ООН у справах біженців. За його словами, процес реєстрації внутрішньо переміщених осіб є недосконалим: "Якщо людина переїздить до Харкова і реєструється в Харківській області, але потім вирішує переїхати кудись ще, то механізм, який дозволив би зареєструвати людину в іншому місті, – відсутній. Тому статистика просто стає "накопичувальною".

"Кудись іще" - це також повернутися назад, туди, де не припиняються обстріли.

Як припускає колишній голова Луганської облдержадміністрації, а нині - заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та вимушено переміщених осіб Георгій Тука, у так звані ДНР-ЛНР повернулася половина із оголошених урядом переселенців.

"За даними мінсоцполітики, зареєстрованих переселенців 1,7 мільйона. Але за оцінками міжнародних організацій, на території України реально перебуває близько 800 тисяч", - заявляв заступник міністра 15 червня.

Найбільше внутрішніх переселенців оселилися у Луганській області - понад 199 тисяч, Харківській - понад 179,5 тисяч, Донецькій - майже 109 тисяч, Дніпропетровській - понад 84 тисячі, Запорізькій - 64 тисячі, а також Київській області та Києві.

Автор фото, AFP

Підпис до фото,

Багатьом переселенцям немає куди повертатися, оскільки їхні будинки зруйновані

"Надія згасла"

"Раніше я постійно думала, як повернутися додому, думала, що це можливо, все ж, це той стрижень, який тримав багато років. Але після того, як у жовтні минулого року з’їздила до Донецька, після спілкування зі знайомими і незнайомими, після того, що почитала в інтернеті, - надія згасла", - розповідає ВВС Україна переселенка Вікторія Кузнєцова, яка тепер живе у Херсоні.

"Мені доводилося зустрічати людей, дуже негативно налаштованих до "донецьких". І образи були, і докори, дуже неприємні речі. Але потім змирилася: неможливо всім усе довести, бути для всіх хорошою. І згодом я зустріла людей, які нормально ставляться до людей із донецькою пропискою. Це мами у школі, де навчаються діти, люди з роботи. Це мене підтримало", - продовжує вона.

  • true

За результатами соціологічних досліджень, проведених Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення Агентства ООН у справах біженців і міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, за два роки від початку конфлікту в Україні ставлення переважної більшості населення до вимушених переселенців залишилось незмінним. Майже всі опитані ставляться до них позитивно або нейтрально.

Але більшість також вважає, що переселенці мають повернутися в місця постійного проживання, як тільки це стане можливим.

Українці схильні сприймати переселенців як громадян, що мають рівні права з іншими та які стали заручниками ситуації і потребують підтримки. Показник такого ставлення - 89% по Україні.

Водночас дослідження продемонструвало негативні тенденції у ставленні до переселенців у столиці та на Західній Україні.

Мешканці Києва значно частіше, аніж деінде, оцінюють присутність переселенців з негативного боку. Зокрема, 39% киян вказують на погіршення криміногенної ситуації, тоді як в інших регіонах цей показник не перевищує 16%. На посилення соціальної напруженості вказує 21% киян, вдвічі більше, ніж в інших регіонах.

Мешканці Західної України більше підтримують негативні стереотипи щодо переселенців. Вони, зокрема, наголошують на "проросійських політичних поглядах", небажанні переселенців працювати нарівні з усіма, агресивному ставленні до місцевих, бажанні мати особливий статус через свої життєві обставини.

Водночас саме в цьому регіоні місцеве населення найменше контактує з переселенцями (50% не спілкувались з ними і не знають про їхню присутність у своєму населеному пункті), а отже, не могли скласти враження, опираючись на особистий досвід.

Проблеми виживання

"Не бачу майбутнього. Я далеко, сьогодні дуже зациклена на своїх проблемах. Це заважає сприйняттю того, що відбувається. Я їжджу на дві роботи з одним вихідним на тиждень, але одну роботу скоро втрачу, а за рахунок тієї, що лишається, можу тільки сплатити за орендовану кімнату", - розповідає ВВС Україна 49-річна Зоя Подгорна, яка влітку 2014 року виїхала з Донецька до Росії і зараз живе у Санкт-Петербурзі.

"Спокій настане дуже не скоро. Обидві сторони переслідують свої цілі. Як бідній простій людині прожити в тому хаосі - ось питання. (...) Нехай всі вони будуть сто разів прокляті, хто затіяв цю бійню", - додає жінка.

Пошук роботи і засобів для існування - головна проблема, що одразу ж постала перед тими, хто переїхав жити в інші області України. Це констатують у Міжнародній організації з міграції.

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

Половина з тих, хто виїхав із зони конфлікту, повернулися назад

Труднощі з роботою і пошуком засобів для виживання, визнають в уряді, стали причиною, через яку переселенці повернулися у так звані ДНР-ЛНР.

"Ми повинні розуміти і говорити відверто: приблизно половина людей, це близько 800 тисяч, які хотіли жити на території, контрольованій урядом, через бездіяльність як парламенту, так і усіх гілок влади, були змушені повернутися назад", - сказав Георгій Тука, який раніше очолював Луганську обласну держадміністрацію.

Дослідження, проведені Міжнародною організацією з міграції у березні-квітні цього року, свідчать, що загальний рівень добробуту більшості внутрішньо переміщених осіб вкрай низький, майже половина з них - 42% - економить на харчах.

Ще 37% переселенцям коштів вистачає лише на харчування. Менше 1% переселенців мають якісь заощадження.

Дослідження були проведені Міжнародною організацією з міграції спільно із Українським центром соціальних реформ та за фінансової підтримки Європейського Союзу.

"За що це нам?"

Більшість переселенців головним джерелом доходів назвали соціальну допомогу від держави та гуманітарну допомогу. Разом - понад 74%. Зарплату назвали основним доходом лише 40% переселенців.

Юрист благодійного фонду "Восток SOS" Олена Луньова каже, що поруч із проблемами з пошуку роботи, житла і відновлення документів, отримання соціальних виплат на сьогодні стало головною проблемою для переселенців. Це сталося після того, як Кабмін вирішив запровадити контроль за виплатами усіх соцдопомог.

"Тепер отримати соціальні виплати - від допомоги на дітей до пенсії - можна лише після того, як буде перевірено, чи справді переселенці живуть на контрольованій владою території. Якщо тебе не буде вдома, коли до тебе прийдуть з перевіркою, ти втратиш все. На "гарячу лінію" "Восток SOS" зараз переважна більшість звернень - саме з цього приводу. Люди запитують: за що це нам? Для дуже багатьох людей ці гроші є єдиним джерелом існування, і зараз ці виплати зупинені", - розповіла Олена Луньова у коментарі ВВС Україна.

"Виглядає так, що вони небажані на цій території, їх змушують повертатися туди, звідки приїхали", - додає представниця фонду "Восток SOS".

Віце-прем'єр-міністр України Павло Розенко понад місяць тому заявляв, що перевірка соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам має завершитися до 1 червня. В уряді твердили, що пішли на такий крок, оскільки мали багато фактів зловживань із соцвиплатами, коли гроші одержували "через різноманітні схеми" не справжні переселенці.

Віце-прем’єр заявив, що "справжнім переселенцям немає причин турбуватися, виплати будуть відновлені".

"Турбуватися варто тим, хто на горі людей побудував злочинні схеми", - сказав урядовець.