Всеправославний Собор почався без РПЦ

Духовенство Копирайт изображения AP
Image caption Очікували, що Собор стане першою із 787 року зустріччю лідерів усіх православних церков світу

Історичний Всеправославний Собор почав роботу на грецькому острові Крит - попри те, що брати участь у ньому відмовилися чотири помісних православних церкви, включно з російською.

Святий і Великий собор вважають історичною подією - його готували десятки років, а загалом подібних зборів не проводили з часу розколу християнської церкви.

Планували, що Собор збере лідерів 14 незалежних православних церков світу, які представляють 300 мільйонів християн.

У процесі підготовки виникали багато суперечностей, які нібито вдавалося узгодити. Проте останніми тижнями кілька помісних православних церков заявили про відмову від участі.

Так вчинили Антіохійський, Грузинський, Сербський та Болгарський патріархати. Щоправда пізніше серби передумали та поїхали на Собор.

Ті демарші, на думку експертів, можуть бути пов'язані із РПЦ, яка 14 червня заявила про необхідність перенести Собор на невизначений термін.

Натомість Вселенський патріарх Варфоломій, якого формально вважають "першим серед рівних" у православ'ї, не погодився з позицією Росії і заявив про намір провести Собор.

Українське питання

Оглядачі вважають, що неучасть Російської православної церкви у Соборі висуває на передній план давні розбіжності серед православних християн.

Суперечки, серед іншого, викликають намагання щодо примирення з Ватиканом.

Окрім того, на думку багатьох, у Москві побоюються, що патріарх Варфоломій надасть підтримку Православній церкві в Україні. Нещодавно Верховна Рада звернулася до Вселенського патріарха з проханням надати їй автокефалію.

За словами речника церкви Євстратія Зорі, у переліку тем, які розглядатиме Великий Собор, немає "українського питання", а також і загалом питання про спосіб проголошення автокефалії, яке бентежило російське духовенство.

"Тому немає підстав очікувати на офіційний розгляд цих тем. Але неофіційно українська проблематика, особливо завдяки вчасному зверненню Верховної Ради, вже стала ключовою в обговореннях - про неї пишуть навіть грецькі сайти церковних новин і дописувачі у ФБ", - написав він у Facebook.

"Можна передбачати, що у неофіційних розмовах з іншими Предстоятелями Патріарх Варфоломій обговорить "українське церковне питання", що сприятиме його позитивному вирішенню в часі після Собору", - додав він.

Пан Зоря також зазначив, що оскільки Православна церква в Україні досі не має визнання своєї автокефалії, на Великому Соборі вона не представлена - як і інші не визнані у цьому статусі церкви.

"Однак в роботі Собору у складі делегації Константинопольського Патріархату беруть участь два архієреї – українці за етнічним походженням: митрополит Антоній (Щерба) з Америки, який очолює УПЦ в США під омофором Константинополя, та архієпископ Іов (Геча) з Канади, який є представником Вселенського Патріарха при Всесвітній Раді Церков", - розповів речник.

Собор на Криті триватиме до 27 червня.

Новини на цю ж тему