Мертва риба і чорна вода: чому забруднена річка Сула?

Image caption Річка Сула у Полтавській області.

Мертві окуні, соми і раки на березі, чорна як мазут вода і сморід, через який до річки не можна підійти – так річку Сулу зараз описує мешканець села Мацківці Полтавської області Михайло Хоменко.

"Ситуація катастрофічна. За 56 років, які я тут живу, такою Сулу ніколи не бачив. Люди бояться купатися, поїти худобу. Вода страшно воняє", - розповідає пан Хоменко про забруднення, яке, за його словами, розпочалося ще 27-28 червня.

Про ситуацію на Сулі та про гибель риби ВВС Україна розповіли й в Агентстві рибного господарства.

Image caption Мертва риба на березі Сули поблизу села Мацківці, Полтавська область.

Гине сом, окунь, судак, щука, спека 30 градусів, а ніхто не купається, каже начальник Сулинського басейнового відділу охорони Юрій Антоненко. Він відповідає за акваторію Сулинської затоки.

За версією Юрія Ярцева, начальника відділу іхтіології Полтаврибоохорони, причиною такого забруднення річки могло стати те, що через зливи у верхів’ї до водойми потрапило багато забруднювачів - стічні води, гербіциди з полів, сміття.

"Все, що було, позмивало у річку. У людей затопило багато погребів, вимило туалети. Кілька днів був штиль і страшенна спека. Все це почало гнити. І ось - маємо такі наслідки", - каже пан Ярцев і додає, що це все може винестись далі вниз по течії до Дніпра.

За його оцінками, найбільше забруднена річки Сула і Удай у Оржицькому, Лохвицькому, Лубенському і Чорнухинському районах. Також зливи розмили кілька дамб, рибу зі ставків винесло на поля.

Інспектори Полтаврибохорони досліджують масштаби забруднення, беруть проби риби.

На масову загибель рибу скаржаться і мешканці Роменського району Сумської області. Після скарг екологи взяли аналізи води.

Проте, зазначають у Держекоінспекції, жодних шкідливих елементів, крім критично низького рівня кисню не виявили.

При нормі менше чотирьох міліграм на літр кисень там був менше одиниці, розповідає речник Сумської Держекоінспекції Юлія Тюріна.

Причину забруднення води через викиди з очисних споруд в інспекції відкидають.

Кажуть, що вище очисних споруд кисень теж нижчий.

"Факт загибелі риби є. Десь менше, десь більше. Але ситуація не катастрофічна. Не виключаємо, що причини можуть бути природніми. Які саме, чому такий низький кисень - ще точно не знаємо. Результати других проб будуть з понеділка", - зазначила чиновник-еколог.

Image caption Річку могли забруднити сміття і гербіциди з полів, кажуть експерти.

Іхтіолог Юрій Ярцев сподівається, що річка Сула очиститься за кілька тижнів.

Новини на цю ж тему