Компанія, що платить працівникам за сон

Копирайт изображения Getty
Image caption Численні наукові дослідження стверджують, що брак сну значно знижує продуктивність на роботі

Персонал страхової компанії Aetna знає, що здоровий сон їм обов’язково окупиться. А саме - принесе 300 доларів на рік.

Ця американська компанія настільки турбується про те, щоб недосипання не позначилось на продуктивності працівників, що пропонує їм підписати додаткову угоду, за якою вони отримають винагороду, якщо спатимуть не менше ніж сім годин щоночі.

Працівники компанії можуть заробити 25 доларів, якщо 20 ночей поспіль відпочиватимуть по сім годин чи більше; потім ці періоди можна повторювати, але не більше ніж на 300 доларів за рік.

Цю програму вперше запровадили у 2009 році. Минулого року в ній взяли участь близько 12 000 працівників компанії із 25 000 – це на дві тисячі більше, ніж у 2014-му.

Працівників не перевіряють, а просять лише самостійно записувати, скільки вони спали щоночі.

Кей Муні, віце-президент компанії Aetna із винагород працівникам, каже, що програма сну спрямована на "одну з багатьох корисних звичок, на які ми хочемо звернути увагу працівників". Компанія також доплачує гроші, якщо ті займаються спортом.

Пані Муні додає: щодо програми сну, Aetna охоче послужить "живою лабораторією – з’ясує, наскільки це ефективно і чи варто іншим великим компаніям запозичити цю ідею".

Чи не хвилює її, що деякі працівники можуть брати гроші, не досипаючи належні години?

Ні, не хвилює. Ми покладаємось на кодекс честі і довіряємо працівникам", – відповідає вона.

Копирайт изображения Getty
Image caption Керівники компанії Aetna вірять працівникам на слово щодо того, скільки вони сплять

Такі корпоративні старання забезпечити персоналу достатньо сну далеко не безпідставні: за даними численних досліджень, брак сну суттєво позначається на робочих здібностях людини.

Лише у Сполучених Штатах, середньостатистичний працівник щороку втрачає від браку сну продуктивність, еквівалентну 11,3 робочим дням або 2280 доларам, свідчить дослідження, проведене у 2011 р. Американською академією медицини сну.

За цими розрахунками, економіка США щороку втрачає через це 63,2 млрд доларів.

Щодо Європи, тут у 2015 р. провела дослідження корпорація Rand – і виявила, що "працівники, які сплять менше ніж сім-вісім годин на ніч, значно більше втрачають у продуктивності, ніж ті, хто в середньому спить понад 8 годин".

А дослідники з Каліфорнійського університету у Сан-Франциско минулого року попередили: від нестачі сну ви можете захворіти.

Вони виявили, що за умови менш ніж шестигодинного сну люди мають "учетверо більшу ймовірність застудитися, стикаючись з вірусом".

Копирайт изображения Getty
Image caption Втомлена людина у токійському метро

"Збочене розуміння успіху"

Аріанна Гаффінгтон, засновниця і начальниця новинного вебсайту Huffington Post, розпочала свою власну кампанію за те, щоб переконати інших лідерів бізнесу спати більше.

За її словами, до 2007 р. вона була хрестоматійним прикладом завзятої бізнес-леді, яка намагалася виживати на мінімумі сну – нерідко це були лише три години на ніч.

Так тривало, допоки одного дня вона не знепритомніла прямо на робочому місці від виснаження.

Жінка прийшла до тями зі зламаною щелепою і обличчям, залитим кров’ю з розбитого надбрів’я.

Ось що вона сказала кореспонденту ВВС: "Багато років я дотримувалася надзвичайно збоченого розуміння успіху; я вірила колективній маячні, ніби без вигорання не може бути й успіху".

Копирайт изображения Getty
Image caption Аріанна Гаффінгтон написала книжку про те, чому треба спати вдосталь

"За традиційними критеріями, такими як гроші та влада, я була дуже успішною", - каже жінка, що звикла працювати по вісімнадцять годин на добу.

"Але за будь-яким розумним визначенням успіху, моє життя було нікчемним. Я зрозуміла, що мушу щось кардинально змінити. Я більше так не могла".

Тоді пані Гаффінгтон пообіцяла собі щоночі спати не менше восьми годин, повісила у спальні штори, що зовсім не пропускають світла, і стала лишати усі електронні пристрої далеко від спальні.

За її словами, це повністю змінило її життя і значно покращило робочі здібності.

Тепер пані Гаффінгтон настільки перейнялася захистом людської потреби у сні, що на початку цього року видала книжку на цю тему, яка відразу стала бестселером: "Революція сну: як змінити своє життя, ніч за ніччю".

"Діловий світ починає усвідомлювати, яка висока ціна недосипання для продуктивності, здоров’я та й геть усього", – підсумовує вона.

"Жахливі рішення"

Image caption Канадська підприємець Дженніфер Еванс розуміє, що мала би спати більше

Дженніфер Еванс, співзасновниця канадської маркетингової компанії Squeeze CMM, визнає, що і досі спить недостатньо, попри проблеми, до яких це часом призводить.

Як каже ця 46-річна підприємець із Торонто, коли вона втомлена, "важче приймати рішення… Недоспавши, я часом приймала жахливі рішення".

Втім, у неї таке величезне завантаження, що вона все одно не завжди може піти з роботи рано ввечері.

Натомість американська бізнес-леді Сабріна Парсонс каже, що вже багато років старається завжди спати удосталь, бо це суттєво підвищує її продуктивність.

"Коли я втомлена, то не надто швидко мізкую", – каже пані Парсонс, 42-річна голова компанії Palo Alto Software з міста Юджин, штат Орегон.

Бізнесвумен додає, що навіть такі прості справи, як відповідати на електронні листи, здаються майже непосильними, коли вона виснажена.

Дедалі більше керівників бізнесу визнають проблеми, пов’язані з нестачею сну; зараз вони вже можуть знайти кваліфіковану допомогу.

Елс ван дер Гелм – консультант із питань сну; вона мешкає в Амстердамі і допомогла вже багатьом керівникам глобальних корпорацій.

"Сон надзвичайно важливий для знайдення креативних рішень, розуміння сутності процесів, здатності аналізувати і синтезувати дані", – каже вона.

Не висипаючись, люди також "втрачають здатність адекватно оцінювати власні дії", - додає консультант.

Копирайт изображения PA
Image caption Чи був у баронесси Тетчер ген, який дозволяв їй спати по кілька годин на добу?

А як же люди, які нібито чудово обходяться невеликою кількістю сну? Наприклад, колишня прем’єрка Британії Маргарет Тетчер, про яку казали, що їй достатньо чотирьох годин на ніч?

Ін-Ху Фу, професор нейрології з Каліфорнійського університету у Сан-Франциско, вважає, що на це можуть бути генетичні причини.

За її словами, вона та її помічники виявили рідкісний ген, що дозволяє власнику зберігати продуктивність, віддаючи сну лише чотири-п’ять годин на добу. Цей ген виявляють у однієї людини на тисячу, стверджує вона.

"Це не талант, який можна у собі розвинути. Ви або маєте цей ген, або ні", – запевняє пані Фу.

Новини на цю ж тему