Закупівлю ліків через міжнародні організації хочуть зірвати - активісти

Копирайт изображения Getty

В Україні намагаються зірвати закупівлю ліків через міжнародні організації. Про це на прес-конференції у Києві заявили народні депутати та представники громадських організацій.

"Реформа, яка минулого року зекономила державному бюджету 790 млн. гривень – дуже невигідна багатьом фармацевтичним ділкам. Ми бачили величезний саботаж у МОЗ минулого року", – стверджує депутат Ганна Гопко.

BBC Україна звернулася за коментарем до Міністерства Охорони Здоров'я, але відповіді на момент виходу публікації не отримала. Раніше у МОЗі назвали досвід купівлі ліків через міжнародні організації "нелегким".

Під час прес-конференції 12 липня Ганна Гопко заявила, що багато сил спрямовано на дискредитацію міжнародних організацій та повернення закупівель "під дах українських чиновників".

Депутат закликала Кабмін не піддаватися на "провокації тих злочинців, які є в МОЗ".

Виконавчий директор організації "Пацієнти України" Ольга Стефанишина розповіла, що, хоча міжнародні організації зекономили величезні кошти для України, ці кошти досі не витрачені.

"Бо МОЗ не дає дозвіл дозакупити необхідні ліки. По декілька місяців чекають на дозвіл, щоби купити ліків", - заявила пані Стефанишина.

Корупція в регіонах

Серед ключових корупційних схем громадські активісти назвали передачу закупівель ліків до регіонів, які неможливо прослідкувати.

Голова комітету з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець повідомила, що 44 млрд гривень пішли як субвенція в регіони на закупівлю ліків.

"З цих коштів ми не знаємо, яка частина витрачена на медикаменти, а яка на інші видатки. Аналіз лише п’яти позицій інсуліну показав, що різниця в закупівельній ціні одного того самого інсуліну, того самого виробника в різних областях коливається від 30% до 120%", - розповіла депутат.

За її словами, одна область купує той самий препарат за 400 грн, а інша 820 грн, при цьому загальна економія тільки на інсуліні по Україні, якщо би всі купили його за мінімальною ціною, склала б 100 млн грн.

Політик звернулась до правоохоронців – ГПУ та НАБУ, але вони не фіксують цей злочин, стверджує Богомолець.

Копирайт изображения Ukrinform

"На тендер виходять три компанії, з них вибирають ту, ціна якої найнижча. Але те, що ця найнижча ціна на 100% вища, ніж у сусідній області, то на це ніхто не звертає уваги", - розповіла пані Богомолець.

Голова комітету з питань охорони здоров’я пропонує зафіксувати мінімальну ціну на інсулін по всій Україні, вище якої ніхто не має права купити.

Окрім того, вакцину для профілактики гепатиту В міжнародні організації купили у 4,7 рази дешевше, ніж її закупили у регіонах.

Втручання СБУ?

Активісти також заявили про спроби втручання СБУ у закупівлю ліків міжнародними організаціями.

Так, зокрема, активісти показали листи СБУ, в яких говориться про те, що розширення переліку препаратів до закупівель варто було б переглянути, а робота міжнародних організацій "є незадовільною".

"З якого дива СБУ втручається у закупівлю ліків? Їхній лист дав підстави номенклатурній комісії звузити список переліку ліків. Членів комісії переконували послухати СБУ повістками на допит. Ми просимо пана Грицака оприлюднити аргументацію щодо звуження переліку ліків", - заявив Віталій Шабунін, голова правління "Центру протидії корупції".

Обґрунтування такої активності СБУ, як стверджують активісти, невідоме. На запит ВВС Україна до вечора 12 липня СБУ не відповіло.

Громадські активісти зазначають, що сподіваються на якнайшвидшу передачу закупівель ліків та виробів медичного призначення міжнародним організаціям. "Це має бути зроблено до 20 липня, як це і декларував в.о. міністра Віктор Шафранський", – додає Ольга Стефанишина.

У 2015 році 7 національних програм передали на закупівлі до міжнародних організацій. Загальна сума, передана міжнародникам, склала 2,2 млрд. гривень.

При цьому 790 млн. гривень вдалося заощадити через закупівлі ліків міжнародними організаціями, в порівнянні із закупівельними цінами МОЗу.

"Плідна співпраця"

В.о. міністра охорони здоров’я Віктор Шафранський 7 липня заявляв, що досвід першого року закупівель ліків через міжнародні організації був нелегким, були проблеми із реєстрацією препаратів і з поставками, проте ліки продовжують надходити.

Він висловив сподівання, що співпраця з міжнародними організаціями буде плідною та запевнив, що відтепер МОЗ буде жорстко контролювати поставки і використання в регіонах.

Новини на цю ж тему