Голова Луганської ВЦА Гарбуз: маємо рік на повернення територій

гарбуз

Юрій Гарбуз очолив Луганську обласну військово-цивільну адміністрацію (ВЦА) у квітні 2016 року. До цього він був депутатом від БПП, мав досвід керування районом, а також вів фермерський бізнес.

На тлі Геннадія Москаля та Георгія Туки, які раніше очолювали Луганщину, Юрій Гарбуз - зовсім непублічний. Водночас він місцевий, виходець з Мілового, що на кордоні з Росією.

В інтерв'ю ВВС Україна він розповів про проблеми з пунктами пропуску (КПВВ) на Луганщині, звикання людей до конфлікту, майбутні вибори у своєму колишньому округу і плани мовлення українських каналів на територію "ЛНР".

Сепаратизм та обстріли

BBC Україна: Які головні проблеми зараз в Луганській області?

Юрій Гарбуз: Їх багато: це енергобезпека, це продовольча безпека, це охорона здоров'я. Навіть не знаєш, що з цього є більш важливим. І, звичайно, безпекові питання.

BBC Україна: Чи сильні сепаратистські настрої на Луганщині?

Ю.Г.: Важко сказати. Напевно, було б і неправильно проводити соціологію щодо цього. Я б так питання не ставив: сильні чи слабкі такі настрої. Ми територія України, живемо по законам України. Наше завдання - максимально зробити все, щоб, не дай бог, хтось щодо цього вагався.

Копирайт изображения Getty
Image caption Архівне фото: Луганськ

BBC Україна: Чому почастішали обстріли біля Станиці Луганській?

Ю.Г.: Багато хто хоче перекрити наш єдиний пункт пропуску (КПВВ у Станиці Луганській - єдиний пішохідний пункт перетину лінії розмежування у Луганській області, автомобільних пунктів пропуску в області немає взагалі. - Ред.).

ВВС Україна: Яка зараз ситуація на цьому пункті?

Ю.Г.: Там треба зробити великі навіси для тіні - 60 або 120 кв м. З учорашнього дня там чергує машина швидкої допомоги, адже температура висока, люди страждають від сонячних ударів. Червоний хрест роздає воду, але її кількість треба збільшувати.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Взагалі треба відкривати другу лінію [черги]. Сьогодні в одній черзі стоять і ті, хто просто переходить сюди, і так звані "челноки". Люди, які везуть свої продукти - помідори, огірки - і хочуть їх продати.

Я дав завдання поставити другу лінію - зробити "червону" і "зелену" зони. Коли фіскальна служба і прикордонники перевіряють ящики з продуктами, це затримує чергу. Тому треба забезпечити, щоб люди, які проходять просто так, не затримувалися.

Це і питання безпеки. З врахуванням того, що інша сторона часто веде себе неадекватно, треба коридор розвантажити. І найближчим часом це буде зроблено.

Другий пункт пропуску

ВВС Україна: Чому до цього часу не запущений другий пункт пропуску?

Ю.Г.: На Мінських угодах вирішується питання про відведення військ з того боку на безпечну відстань на Золотому (село на лінії розмежування, приблизно за 30 км на південь від Сєвєродонецька. - Ред.).

Тоді, думаю, у нас з'явиться можливість відкрити пункт пропуску для транспорту. Тому проблема загалом зникне.

У Донецькій області таких пунктів пропуску чотири, а у нас жодного.

Копирайт изображения AFP
Image caption Село Жовте: лінія розмежування проходить через річку Сіверський Донець

ВВС Україна: Тобто про новий пункт пропуску в Золотому йде мова на мінських переговорах?

Ю.Г.: Так, і вже не вперше… Моя позиція тут полягає в тому, що з того боку занадто близько стоять війська.

Наша сторона вже давно зробила все для того, щоб новий пункт пропуску почав працювати. Але процес гальмує інша сторона.

ВВС Україна: Які у вас контакти з керівництвом так званої "ЛНР"?

Ю.Г.: Ніяких контактів у мене немає. Я спілкуюся з простими людьми, але це скоріше виходить монолог. Я очікую спілкування не з керівництвом, а з людьми.

Нещодавно на переході дивився в очі людям і хотів зрозуміти, чи не набридло їм переходити постійно через якісь грати, колючий дріт, під наглядом хлопців з автоматами.

Все ж потрібно переключатися в голові більше на мир, а не війну. Поки самі цього не зробимо, тут нам ніхто не допоможе.

Фінансова допомога

ВВС Україна: Луганська область має отримати з бюджету додатково 1,29 млрд грн. Куди будуть спрямовані ці кошти?

Ю.Г.: В нас вже є різні проекти. Близько половини цієї суми буде направлено на обласну лікарню і загалом охорону здоров'я... Адже у нас сьогодні фактично немає де отримати кваліфіковану допомогу у питаннях кардіології, онкології, урології.

Інша половина піде на соціальні об'єкти.

Також будемо намагатися зекономити і виділити кошти на житло переселенцям.

Вибори

ВВС Україна: У неділю у 114 окрузі на Луганщині відбудуться позачергові вибори до Верховної Ради (депутатський мандат від округу звільнився після того, як обраний саме там Юрій Гарбуз пішов працювати у ВЦА. - Ред.). Там зареєстрована рекордна кількість кандидатів - 107. Які очікування від виборів, чи існує загроза зриву?

Ю.Г.: Дуже не хотілося б про це говорити. Прагнемо, щоб вибори пройшли прозоро та чесно, навіть за такої кількості кандидатів. Я уявити не міг, що на моєму рідному окрузі їх буде найбільше по країні.

Але все ж еволюція триває і хочеться вірити, що з кожними виборами ми більш демократично і чисто будемо підходити до цього питання.

Є певні сумнівні моменти, зокрема з підкупом і політичними іграми. З цим ми будемо жорстко боротися.

ВВС Україна: Чи прийдуть люди?

Ю.Г.: Думаю, що більше 50% виборців прийдуть.

"Такий мій хрест"

ВВС Україна: Ваше призначення у ВЦА було досить неочікуваним. Як ви вважаєте, чому президент обрав саме вашу кандидатуру?

Ю.Г.: Про причини його кадрового рішення, напевно, треба питати все ж у нього.

Основа задача, яка надійшла від президента, - мир.

Я ж тут на Луганщині народився і у мене є своя позиція. Тож, напевно, такий мій хрест…

ВВС Україна: Чи важко керувати адміністрацією після таких медійно активних керівників як Геннадій Москаль та Георгій Тука. Ви з ними спілкуєтеся?

Ю.Г.: Звичайно, перетинаємося. З Москалем зідзвонюємося, а з Тукою перетинаємося на робочих нарадах.

Насправді, коли стоїш у борозні і ореш поле, то не так важливо, хто його орав до тебе. Це праця, взявся - роби.

Що ж стосується медійності… Я не популіст, щоб щось зробив чи не зробив - одразу бігти це показувати. Така моя життєва позиція.

Контрабанда

ВВС Україна: Яка ситуація з контрабандою в регіоні?

Ю.Г.: Вона пов'язана і з кордоном з РФ, і з межею "ЛНР". Таких потоків, як раніше, більше немає, однак, напевно, щось десь відбувається. Але у якій кількості - я не можу робити висновків.

Щодо "ЛНР", наприклад, - тут потрібно, щоб люди не намагалися через річку переправити огірки й помідори (лінія розмежування проходить через річку Сіверський Донець. - Ред.), а могли перейти через перехід і продати.

ВВС Україна: Активісти говорять, що до контрабанди причетні і українські військові та незаконні збройні формування.

Ю.Г.: Про це у мене є лише чутки. Наскільки вони реальні покаже час. Голку в мішку не сховаєш, рано чи пізно вона вилізе і винні будуть покарані. Силові органи цим займаються.

ВВС Україна: Коли запрацюють сєвєродонецький "Азот" і Лисичанський нафтопереробний завод?

Ю.Г.: З "Азотом" є питання з огляду на безпеку. Потрібна резервна лінія [електропостачання], щоб його підключити. Коли це питання буде вирішене, ми "Азот" підключимо.

По НПЗ також є питання. Раніше він працював на нафті з Росії. Зараз, звичайно, ніхто нічого звідти не качає.

Обговорювалася можливість постачання нафти залізницею з інших східних країн, щоб запустити хоча б один цех. Наразі переговорний процес триває. Хоча бажання його запустити є.

Мовлення на "той бік"

ВВС Україна: Розкажіть про українське мовлення на Луганщині. Чи ведеться воно у достатній мірі?

Ю.Г.: Ні. Не хочеться говорити, ніби ми програємо інформаційно, але роботи тут проведено недостатньо.

Копирайт изображения Ukrinform

ВВС Україна: Що робиться, щоб виправити ситуацію?

Ю.Г.: Зараз мова йде про вежу для мовлення. Починаємо закладати фундамент. Завдання - встановити вежу і вести мовлення і по цій території (контрольованій українською владою. - Ред.), і максимально, куди можливо, на тимчасово неконтрольовану територію. Можливість є, а фактор часу - подивимося, коли ми це зможемо зробити.

Вишка уже тут. Встановити її планується на бахмутському напрямку - у бік Щастя.

Втома від конфлікту

ВВС Україна: З вашої точки зору, як довго триватиме конфлікт і чи є невійськовий шлях повернення непідконтрольних територій?

Ю.Г.: Важко сказати щодо термінів. Але я хотів би, щоб максимум протягом року ми ці території повернули. Адже чим довше ми перебуваємо у такому стані, [тим більше] люди ментально звикаються з війною.

Коли у Станиці Луганській були обстріли і я там перебував, поруч йшла жінка з двома дітьми. Так от, я пригнувся, коли поруч, за 200 м від нас, почали лягати міни і були вибухи. Тоді й бабуся якось нахилялась, а дівчинка навіть не смикнулась. От найстрашніше, що ми звикаємо до того, що відбувається. Я розумію, що запас часу, який ми маємо, - максимум рік.

ВВС Україна: Від чого це залежить?

Ю.Г.: Від мудрості керівників. Треба, щоб перестали працювати автомати і максимально почали працювати дипломати, цілодобово.

ВВС Україна: Сили АТО кажуть, що вони дотримуються режиму припинення вогню, тоді як сепаратисти його порушують. І навпаки. Як за таких умов можна налагодити дипломатію?

Ю.Г.: Ви ж розумієте, що ті люди, з іншої сторони, у кого зброя і руки у крові, вони так чи інакше мають бути покарані. Але більшість людей там все ж непричетні [до злочинів], але вони бояться. У їхніх очах я бачу, що вони втомилися. І заради них не маємо складати руки, адже ми громадяни однієї країни.