Правозахисники: на Донбасі обидві сторони катують цивільних

Тортури Копирайт изображения Getty
Image caption Правозахисники кажуть, що загальну кількість жертв насилля на Донбасі оцінити важко

І українські владні структури, і проросійські сепаратистські сили на сході України місяцями незаконно утримували цивільних громадян, а до більшості таких затриманих застосовувалися тортури або інші порушення прав людини, йдеться у звіті Amnesty International та Human Rights Watch.

В оприлюдненому в четвер звіті міжнародних правозахисників під назвою "Т ебе не існує". Свавільні затримання, насильницькі зникнення та тортури на сході України" описується кілька конкретних випадків незаконного утримання та тортур цивільних жителів.

Автори звіту кажуть, що українська влада та проукраїнські військові угруповання затримували цивільних за підозрою у зв’язку чи підтримці проросійських сепаратистів, а сепаратисти - за підозрою в підтримці чи шпигунстві на користь української влади.

Правозахисники закликають український уряд і фактичну владу самопроголошених "народних республік" негайно покласти край незаконним затриманням, оголосити "нульову толерантність" до застосування тортур, забезпечити ретельне розслідування усіх заяв про тортури і притягнути винних до відповідальності.

Дослідники кажуть, що українська влада заявила їм про відсутність інформації щодо порушень, зафіксованих у звіті, та констатували "правовий вакуум" щодо незаконно затриманих на території самопроголошених "республік".

Раніше про тортури та утримання під вартою без зв'язку із зовнішнім світом йшлося в опублікованій минулого місяця доповідіУправління Верховного комісара ООН з прав людини щодо ситуації з правами людини в Україні.

"Тебе не існує"

Автори звіту кажуть, що задокументували 18 випадків тривалого незаконного утримання на сході України – по дев’ять з боку української влади та самопроголошених "республік".

Копирайт изображения Getty
Image caption Автори звіту кажуть, що порушують права людини обидві сторони конфлікту на Донбасі

Ще про два подібні випадки правозахисникам стало відомо вже після того, як роботу над документом було завершено, розповіли вони на прес-конференції в Києві.

Стоматолога та депутата Костянтинівської міськради від Компартії Костянтина Безкоровайного, стверджують правозахисники, незаконно тримали під вартою без офіційного визнання факту затримання протягом 15 місяців. Його обвинувачували в намірах отруїти воду у водозабірнику рідного міста.

"Тебе не існує", "На тебе навіть гроші з бюджету не виділяються", - нібито час від часу заявляли Безкоровайному та іншим затриманим охоронці.

Дослідники кажуть, що загальну кількість цивільних, які стали жертвами такого насилля, оцінити важко.

"Ці проблеми набагато масштабніші, ніж те обмежене число випадків, які задокументували Amnesty International та Human Rights Watch", - йдеться у звіті.

Правозахисники кажуть, що у них є "переконливі дані", які свідчать про те, що щонайменше 16 людей станом на червень цього року продовжували перебувати у таємному утриманні в будівлі харківського управління СБУ.

Українська влада у відповідь на запит авторів документу заявила, що "не має інформації щодо заявлених правопорушень зі сторони СБУ, задокументованих у цій доповіді".

Двоє людей, випадки яких описано у звіті, станом на кінець червня продовжували перебувати в ув’язненні на території "ДНР" в очікуваннях "суду", який, йдеться у документі, "при відсутності системи кримінального правосуддя, має мізерні шанси бути справедливим".

Правозахисники кажуть, що намагалися зустрітися з представниками "прокуратури" "ДНР", однак це їм не вдалося. В офісі тамтешнього "омбудсмена" їм повідомили лише, що силовики мають право затримувати людей на строк до 30 днів.

"Можливо, обидві сторони тримають під вартою цивільних осіб як своєрідну "валюту" для обміну полоненими", - йдеться у документі.

Тортури

Зі звіту випливає, що обидві сторони конфлікту застосовували тортури до незаконно затриманих.

Щодо порушень прав людини, здійснених представниками української влади, дослідники констатують: затриманих "били, застосовували до них електрошок, погрожували зґвалтуванням, стратою та помстою родині" - не лише, коли вони перебували під контролем добровольчих батальйонів, але й після передачі їх Службі безпеки України.

Копирайт изображения Iryna Gerashchenko
Image caption Журналістку Марію Варфоломеєву незаконно утримували під вартою в Луганську протягом 14 місяців

У звіті нагадують, що травневий візит до України делегації Підкомітету ООН з упередження катувань закінчився достроково, оскільки влада не надала її членам доступу до пенітенціарних установ, які ті хотіли відвідати.

У частині звіту, яка стосується порушень з боку самопроголошених "республік", описуються випадки побиття, погрози стратою та імітації страти, а також сексуальних домагань до журналістки Марії Варфоломеєвої, яку незаконно утримували в Луганську під вартою протягом 14 місяців.

Обидві сторони

Серед низки випадків незаконного утримання та тортур цивільних на Донбасі, що їх описали правозахисники, - "унікальною" дослідники називають історію 39-річного мешканця Донецька Вадима (ім’я змінено).

У квітні 2015 року під час обшуку на блокпосту сил АТО у нього знайшли бейдж з іменем та посадою - "організатор референдуму про від’єднання в Донецьку у травні 2014 року". Згодом, йдеться у звіті, Вадим мав змогу переконатися, що українські силовики мають роздруківки його телефонних розмов, у яких він повідомляв знайомій у Донецьку про українські танки та бронетранспортери, які він бачив.

Вадим розповів дослідникам, що його катували, - зокрема електрошоком - гасили цигарки об живіт та спину, а також "наказували ставати на коліна та співати гімн України".

Зрештою, за півтора місяці його вивезли на трасу біля Курахова, давши 200 гривень на дорогу додому.

Копирайт изображения Getty
Image caption Правозахисники закликають Україну та самопроголошені "республіки" припинити порушувати права людини

Після повернення до Донецька його "негайно затримала служба безпеки "ДНР" за підозрою у роботі на СБУ".

Тут його теж били й допитували, оскільки не вірили, що українські силовики могли віддати йому документи й гроші, не завербувавши.

За ґратами в Донецьку Вадим провів трохи більше двох місяців, після чого його відпустили, повідомивши, що "розібралися" в його ситуації.

"У грудні 2015 року Вадим подав позов до Європейського суду з прав людини, звинувачуючи як українські збройні сили, так і фактичну владу "ДНР" у незаконному триманні під вартою, жорстокому та такому, що принижує гідність, поводженні. Справа перебуває на розгляді", - констатує звіт.

Що робити?

Amnesty International та Human Rights Watch закликають українську владу та фактичну владу самопроголошених "республік" "негайно покласти край насильницьким зникненням і незаконним затриманням".

Вони кажуть, що усі випадки незаконного утримання під вартою та жорстокого поводження з затриманими мають бути ретельно розслідувані, а винні – покарані. На час розслідування правозахисники рекомендують усунути з посад підозрюваних у незаконних практиках.

Окремо автори звіту закликають міжнародних партнерів України "доводити до відома української влади факти та висловлювати занепокоєння за будь-якої можливості на двосторонніх та багатосторонніх форумах".

Вони обіцяють ретельно слідкувати за розслідуваннями, які проводитиме українська влада у зв'язку з озвученими фактами.

Росію правозахисники закликають "використати свій вплив на фактичну владу "ДНР" та "ЛНР", щоби негайно припинити незаконні практики на територіях, які контролюють самопроголошені "республіки".

Новини на цю ж тему