Хобзей: дитина комплексує через страх зробити помилку

Копирайт изображения unian

Незабаром в українській освіті можуть статися великі зміни. В кінці серпня в Кабміні презентуватимуть "Концепцію нової української школи", а в парламенті на розгляд чекає законопроект "Про освіту", який має реформувати всю середню освіту з 2018 року і власне від якого всі ці зміни залежать.

Найперші реформи відбудуться у початкових класах. Відчути їх діти мають вже цього навчального року.

У Міносвіти ВВС Україна розповіли, що основне завдання - це змінити підхід до навчання у початковій школі. Однак всі зміни, визнають чиновники, залежать від самих вчителів, зарплатню яким поки що піднімати не будуть. Реформи відбуваються у межах чинного фінансування.

Копирайт изображения mon.gov.ua
Image caption Хобзей: все залежить від вчителя, щоб ми не прийняли

Як впроваджуватиметься реформа початкової освіти, про оздоровчу гімнастику на фізкультурі, нові методи вивчення таблички множення і про те, чи встигнуть підготуватися до цих змін вчителі, ВВС Україна запитала у заступника міністра освіти Павла Хобзея і радника міністра Іванни Коберник.

ВВС Україна: Розкажіть про таблиці додавання і множення. Вони залишаються, чи змінили підходи до їхнього вивчення?

Павло Хобзей: Додавати і віднімати дитина має, цього ніхто не знімає. Але не шляхом зубріння, а шляхом розуміння, через практичне засвоєння. Дитина повинна розуміти, що вона робить.

Математика має вийти з науки абстрактної і перейти у числа, які є у житті. Якщо це дроби, то це шматок торту. Якщо додавання, то придумати приклади, коли ти бачиш, як це відбувається. Тоді це легше сприймається дітьми.

Іванна Коберник: Вивчення таблички множення починається у другому класі, але не шляхом зубріння, а в роботі з таблицями на партах, які показують різні варіанти множення. Вимога знати всю таблицю множення до дев’яти буде у 3-му класі. Яка суттєва відмінність - від дітей вимагали єдино правильного рішення задачі. Це багатьох дітей фруструвало. Зараз у вимогах написано, що дитина вирішує зручним для себе способом, в 2-му класі можливе використання таблиці на партах. Для того, щоб вона зрозуміла суть множення і засвоїла через практику, а не через механічне вивчення таблиці.

В обговоренні програми на порталі взяли участь близько 4 тис. людей. З них 90% - це вчителі-практики. Ті зміни, які відбуваються, були на запит тих вчителів, які розуміють, що не можна так вчити. Нормальні вчителі вже так роблять. Виходить, що раніше вони порушували програму. Ми вводимо в програму сучасні підходи у відповідності до того, що й так роблять прогресивні вчителі.

Що ж тут складного - покласти табличку на парту і дозволити дітям користуватися, скільки треба. Поки вони не запам’ятають, виконуючи практичні завдання.

ВВС Україна: Батьки висловлюють побоювання, що розвантаження призведе до того, що в 5-му класі дітям буде складніше.

Павло Хобзей: Не буде в 5-му складніше. Через те, що стандарти не міняються. Те, що діти мали знати за 4 роки, вміти, робити, вони і будуть знати. Програма змінила підходи. Ми запроваджуємо елементи компетентнісного підходу, щоб було розуміння, що ти робиш, а не зазубрювати.

От для мови - навіщо було стільки теорії, щоб писати тією азбукою Морзе розбір речення, замість того, щоб вчити говорити і висловлювати свою думку. Для нас важливо, щоб з нового року вчителі розвивали особисту думку дитини, щоб дитина не повторювала, що каже вчитель. Зазубрила і сказала. Щоб могла виражати своє ставлення до одних чи інших речей. Щоб вони відчували, що це є я, а це моя думка. Бо є цей страх зробити помилку, через який дитина комплексує.

ВВС Україна: Ви говорите про кардинальні речі. Вчителі будуть готові до таких змін? До початку року залишилось кілька тижнів. Коли їх встигнуть підготувати?

Павло Хобзей: Зрозуміло, що все залежить від вчителя, щоб ми не прийняли. Чому? Підручник лишився той самий. Вчитель переважно іде за підручником. Але ми маємо близько 4 тис. вчителів, які взяли участь в обговоренні. Це вже значна частина.

ВВС Україна: Але є і ті, які критикують. І готові саботувати.

Павло Хобзей: Той, хто готовий саботувати, той все одно буде це робити. Якщо не буде тиску адміністрації школи і батьків. Немає можливості знати, що робиться в класі, коли вчитель закриває двері. Про це можуть говорити тільки батьки. Щодо підготовки вчителів, то є певний каскад комунікацій. Всі ці зміни будуть описані в методичному листі для вчителів. 11 серпня буде нарада з методистами обласних інститутів. Далі ці листи будуть обговорені на методоб’єднаннях і це має дійти до вчителя.

На платформі EdEra опублікуємо методичні матеріали. Ми розуміємо, що це ризиковано, але якщо бодай 30% - 40% (вчителів. – Ред.) стане на цю нашу ідеологію, це вже добре.

Навіщо ми забрали дублювання і цю непотрібну інформацію і термінологію, яка не відповідала віку дітей? Вчителю треба було вивільнити час на ігри. Це все треба через гру проводити. Бо діти цього віку найкраще вчаться в грі. Не робімо гімназію для 6-річних дітей, не травмуймо їх, не відбиваймо охоту від школи у ранньому віці.

ВВС Україна: Де вчителів цим іграм будуть вчити, на цих методоб’єднаннях? Адже виходить, що вони зовсім по-іншому мають навчати.

Павло Хобзей: У 2017-2018 навчальному році ми маємо побудувати схему навчання для 25 тис. вчителів, які будуть брати першокласників у 2018-му році. Зараз ми не маємо того часу. Що для цього робиться? Крім методоб’єднань, є у нас портал, де ми хочемо розмістити матеріали. Можливо, це не буде до 1 вересня, але буде у вересні. Там будуть розміщені фрагменти уроків.

Копирайт изображения mon.gov.ua
Image caption Коберник: Ті зміни, які відбуваються, були на запит тих вчителів, які розуміють, що не можна так вчити

ВВС Україна: Зачитаю коментар однієї мами: "Школа - дуже статична структура. І з великим скепсисом до змін, бо кожного року щось міняється... Ці зміни хороші, але боюсь, що знову сприйматимуться як "ті-що-на-один-рік". Реформи відбуваються дуже часто. Цього разу буде все по-іншому?

Павло Хобзей: Буде по-іншому, чому? Це початок змін, які ідуть по наростанню. Є дві стратегії. Перша - давайте все приготуємо і будемо міняти. Ми ніколи не дочекаємось ідеального часу. Друга – почати діяти, показати напрямок змін. Тим більше, що значна частина це вже робить. Це роблять наші вчителі. Вони мають ці підходи. Проблема, що їх не так багато. Ми хочемо втягнути у цей процес більше вчителів. Ці зміни нам потрібні, як перехідний етап тих ідей, які ми хочемо запускати у 2018 році.

Велика проблема – це фінансові ресурси. Бажано було б паралельно стимулювати зарплату вчителям, бо вона є надто низькою, і мати гроші на матеріали. Ми зараз шукаємо гроші на сайт, де будуть розміщені матеріали. Бо нові підручники за короткий час не надрукуєш.

ВВС Україна: Питання про підручники найчастіше задавали щодо цих змін. Я правильно розумію, що підручники залишаються старі?

Павло Хобзей: Інші підручники будуть у 2018 році.

Іванна Коберник: Ми додамо додаткові навчальні матеріали - відео уроки, майстер-класи для вчителів. Вони будуть доступні.

Ще однією гарантією таких змін є суспільна підтримка. Це як ЗНО. Всі роки його намагалися скасувати. Але, як тільки ЗНО отримало суспільну підтримку, скасувати його вже було не можна.

Батьки побачать, що якщо у дітей не контролювати техніку читання з секундоміром, то їм цікавіше читати. Особливо, якщо це сучасні українські автори, яких ми вводимо в програму.

Павло Хобзей: Їх не вводили, бо їм треба платити гонорар. Померлим платити не треба.

ВВС Україна: Тобто всім новим будуть платити за використання їхніх творів?

Іванна Коберник: Це буде з видавництвом вирішуватися. Зараз є ідея надрукувати "Хрестоматію дитячої літератури для початкової школи" з нових авторів за державний кошт, щоб хрестоматія надійшла в кожну школу. І міністерство працює над цим. Але, оскільки це буде вперше за роки незалежності, я переконана, що письменники погодяться, щоб їх надрукували безкоштовно. А далі, якщо комерційні видавництва захочуть свої читанки укладати, то їм доведеться з сучасними авторами розмовляти і вирішувати.

ВВС Україна: У презентації вказано, що до уроків фізкультури додані "здоров’язбережувальні модулі"? Що це таке?

Іванна Коберник: Наприклад, це оздоровча гімнастика, вправи на профілактику плоскостопості.

Копирайт изображения mon.gov.ua
Image caption Хобзей: Нормативи сприяють тому, що діти мають звільнення (від фізкультури - Ред.)

Павло Хобзей: Вони пропонуються. Ніхто не контролює, але дається можливість це зробити.

Іванна Коберник: Раніше в програмі було докладно розписано, як муштрувати дітей, крок ліворуч і праворуч, шеренги, як лижі носити. А зараз є різні модулі, вчитель зможе обрати - бадмінтон чи футбол. Але головне, що будуть ті ігри, які цікаві дітям.

ВВС Україна: Які саме? Ту сказано, що прибрані психологічно шкідливі ігри, додані сучасні активні ігри на співпрацю і взаємодопомогу?

Іванна Коберник: Була в програмі гра "Клас струнко". Або гра "Горішки". Суть гри – знайти, хто вкрав горішки і покарати.

Павло Хобзей: Наприклад, будуть нові ігри з м’ячем, вони будуть у програмі. Нам важливий рух, уроки фізичного виховання для того, щоб дитина рухалась. Коли є гра, то дітям це найбільше подобається. Вони хочуть йти на цей урок. Нормативи для дітей 1-4 класу прибрали. Адже це діти: хтось виріс, хтось не виріс, а нормативи спричиняють комплекси.

Важливіші групові речі, щоб вони допомагали один одному. В цьому мають брати всі участь. Зараз є дуже багато дітей, звільнених від уроків фізкультури. Нормативи сприяють тому, що діти мають ці звільнення.

Були коментарі про те, що заберіть третій урок фізкультури, бо немає можливості його проводити, немає спортзалу, території. Є проблема з матеріалом – м’ячі не кожна школа має, вони дорогі. Грошей на це не виділяється з бюджету. Ми продумували певні речі, щоб вони відповідали, на жаль, цьому низькому забезпеченню.

Новини на цю ж тему