Дорога Одеса: європейський курорт чи "напівсовок"?

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Михайло із гордістю показує вм’ятину у підлозі на вході до свого ресторану на Дерибасівській.

"Це символ одеських парадних, коли тисячі людей проходили і втоптували взуттям мармур", - пояснює хлопець.

Це - символ і самої Одеси, що гостинно відкриває двері усім приїжджим, розповідає він, проводячи нам екскурсію закладом під назвою "Брати Гриль".

Михайло – одесит у п’ятому поколінні. "Я не уявляю свого життя у жодному іншому місті", - каже хлопець, саме тому увесь свій бізнес він будує виключно в Одесі і вкладає у нього всі сили.

За останні два роки конкуренція у гастрономічній сфері міста стала жорсткішою, зізнається Михайло, але його це не лякає.

Image caption Умивальник зі старого тістоміса - "Брати Гриль" дивують гостей цікавими деталями інтер'єру

Хлопець переконаний, що турист передусім їде за враженнями та емоціями, а у його закладі їх не бракує.

"Туристу цікаво спробувати щось локальне, поєднатися з історією та традиціями міста. Що більше розвивається якихось локальних закладів, а не суші-барів, то позитивніше це впливає на культуру міста, у тому числі гастрономічну", - розповідає підприємець.

Меню "Братів Гриль" сміливо поєднує сучасну кухню з типово одеською, а інтер'єр переносить відвідувачів в атмосферу старої Одеси з усіма її атрибутами: мелодійно-скрипучі сходи, затерта дерев’яна підлога, великі вікна з вазонами та легкий джаз на вінілових платівках.

Усе начиння “Братів” збирали по старих одеських парадних, не шкодуючи часу та грошей, адже тут переконані, що вливання у бізнес - це, найперше, інвестиція у саме місто.

У часи кризи працювати стало важче, розповідає Михайло, але одеситам допомагає оптимізм.

Image caption Гордість закладу - мелодійно-скрипучі одеські сходи

“Сьогодні інвестор має бути трохи божевільним….”, - каже хлопець, сміючись. “Формула успіху це 50% навіженості на 50% тверезого розрахунку і розуміння, чого ви прагнете і до чого йдете”, - додає він.

Михайлу нецікаві короткострокові проекти, свій бізнес він планує на десятиліття вперед і мріє, що одного дня передасть його дітям.

Щоб стати курортом міжнародного класу, Одесі ще треба багато чого підтягнути, каже Михайло, але він вже бачить, як місто змінюється на краще.

"Тут постійно відбувається щось нове: ремонтують дороги, будують новий термінал, проводиться міжнародний кінофестиваль", - розповідає хлопець.

"А наступного року Євробачення – все!" - з впевненістю каже Михайло. Для нього це питання вирішене.

“Ми просто віримо і до нестями любимо наше місто, тримаємося одне одного і робимо усе можливе, щоб наше місто ставало кращим з року в рік”, - додає він.

Не втратити родзинку

Image caption У готелі "Прем'єр Женева" кажуть, що боротися треба за кожного гостя

До міжнародних стандартів тягнеться і одеська сфера гостинності.

Просторі і світлі номери невеличкого готелю "Прем’єр Женева" у центрі Одеси ваблять гостей новими стандартами комфорту та сервісу.

Заклад вийшов на ринок невдовзі після анексії Криму. З того часу готельєри Одеси почали наполегливіше працювати над собою, розповідає менеджер "Женеви" Ілона.

Але готельєри мають дбати не лише про власні інтереси, каже дівчина.

”Нам би дуже хотілося, щоб і місту завжди було добре, щоб воно було наділене радістю туристів. Ми маємо для цього зробити усе найнеобхідніше”, - каже Ілона.

Саме тому, переконана вона, за гостя треба боротися.

“Гість, який приїздить, він має бути найкращім, єдиним і найпостійнішим. Ми маємо позбутися уявлення про те, що якщо не цей, то інший”, - додає дівчина

Вона каже, що Одеса вже готова приймати не лише вітчизняних, але й іноземних гостей, єдине, чого бракує - інфраструктура.

“Дуже хочеться, щоб інфраструктурно місто ставало кращим, але щоб не зникла оця родзинка Одеси, щоб будь-який перехожий міг показати вам “ну шо куда ідті”, адже за цим приїздять”, - переконана Ілона.

А їхати до Одеси треба обов’язково, каже вона.

“Не відвідати Одесу раз на рік – не відчути ніякого щастя”, - впевнено каже дівчина.

Великий куш

Image caption В Одеський ОДА покладають надії на іноземних інвесторів

Одеська влада каже, що анексія Криму стала для Одеси справжнім джек-потом, проте далеко не всі представники місцевого турбізнесу змогли ефективно ним скористатися.

“У 2015 році наплив туристів був такий, що ми отримали те, що маємо зараз: високі ціни, але якість послуг не відповідає цим цінам”, - розповідає Керівник Сектору інвестицій у туризм Одеської ОДА Роман Козловський.

Але вплинути на підприємців зараз практично неможливо, каже він.

“Неможливо нічого зараз зробити з приватним бізнесом. Якщо він зараз отримує прибуток, то в нього все добре. Йому неможливо запропонувати якісь зміни, якісь поліпшення. В нього є дохід і він каже: я все роблю правильно”, - пояснює пан Козловський.

Вихід із такої ситуації є, каже представник ОДА, - активніше залучати до міста туристів з-за кордону та іноземних інвесторів.

“Тільки іноземці коли приїжджають, вони якийсь темп задають. Коли вони приїжджають, з’являються іноземні інвестори, і ці інвестори роблять ту планку, яка дозволяє говорити, що це якісний бізнес”, - розповідає пан Козловський.

Це вже відбувається завдяки команді нового губернатора, каже посадовець. “Але це не праця одного дня, це треба поступово, покроково робити, пропонувати на регіон, рекламувати, і він через 2-3 роки дасть якийсь вихлоп”, - додає він.

Зацікавити інвестора, на думку пана Козловського, можуть спокій у країні та репутація країни як безпечного напрямку для туристів.

“Гроші люблять тишу. Одеса повинна стати тим тихим портом, тією тихою гаванню, яка буде приваблювати цих інвесторів та залучати ці інвестиції", - каже посадовець.

Це безглуздя!

На Приморському бульварі грають вуличні музиканти, а розмальовані з ніг до голови міми позують на фотокамери. Туристичне життя тут не спиняється ані на мить.

Image caption Турист з Манчестера Раф обурюється цінами в Одесі

Люди гуляють Потьомкінськими сходами, милуються суднами, що заходять до міського порту, та видираються на монумент Дюка, щоб зробити знімок на пам’ять.

Вже сьогодні тут можна зустріти багато іноземців. Побачивши логотип ВВС на нашій камері, чимало самі підходять поспілкуватися. Розпитуємо їх про враження від Одеси та України.

“Це прекрасна країна, вона розвивається, вона працьовита”, - каже гість з Австрії Гебхард, що вперше у Одесі.

“Але структури, на яких вона ґрунтується, дуже корумповані. Стара система тут ще не викорінена. Як турист ти не усвідомлюєш всього цього. Ти платиш за готель, і все, але ти не знаєш, куди йдуть гроші, які ти витрачаєш”, - додає він.

Раф з Манчестера у захваті від самої Одеси, але обурюється місцевими цінами. Вони з дружиною приїздять вдруге, і кажуть, що, мабуть, востаннє, бо за такі ж гроші можна відпочити на закордонних курортах з більшим комфортом.

“З цим щось треба робити, бо це просто безглуздя!” - журиться хлопець. На його думку зависокі ціни – це передусім несправедливо по відношенню до українців.

“Ми це можемо собі дозволити через різницю курсів валют. Але я не певен, що якась родина скажімо з Рівного може так само як ми сісти у поїзд, приїхати сюди, зняти квартиру”, - вважає він.

Тепер, коли Крим закритий, влада Одеси має зробити місто привабливим, каже хлопець.

“Це їхній шанс розвинути місто, залучити сюди іноземну валюту, привабити людей. Влада має робити більше: вичистити пляжі, зробити ціни більш прийнятними. Це б допомогло привабити європейців. Бо зараз до Туреччини не хочуть їхати через теракти, Єгипет так само. Одеса має вхопити цю можливість”, - додає він.

На невідповідність цін якості нарікають й українці.

“Комфорту ще не так багато, як на закордонних курортах, оце мінус”, - каже Петро з Києва. Він навчався в Одесі і тепер приїздить сюди щоліта.

Для комфорту потрібно бажання, вважає чоловік. “Зробіть комфорт і люди сюди потягнуться!”.

Золоті копальні Затоки

Image caption Затока пропонує туристам недорогий відпочинок на узбережжі

Бюджетніші варіанти відпочинку туристам радо пропонують заміські курорти Одеси. Після анексії Криму тут теж сподіваються на підйом туризму.

Пляжі Затоки, що тягнуться на багато кілометрів, туристи називають золотими. Насолодитися теплим мілким морем сюди щороку приїздять тисячі гостей.

Але, як кажуть місцеві, належить ще чимало зробити, щоб перетворити ці пляжі на справжнє золото.

Image caption Власник міні-готелю Єфим закликає владу співпрацювати з бізнесом

У повитому виноградом міні-готелі Єфима туристам пропонують відпочинок з домашнім затишком.

За понад 10 років роботи закладу у ньому побували сотні гостей, розповідає його власник.

"От за цим столом сиділи з України, з Норвегії якось мільйонер приїжджав, з Німеччини емігранти, з Росії, з Білорусі, з Придністров’я...", - каже Єфим, демонструючи нам свої володіння.

Зараз туристів у Затоці побільшало, розповідає чоловік, але тепер їдуть переважно українці і білоруси, а от росіян, зараз не видно.

"Зараз люди почали чогось боятися. Я не розумію, чого. В Україні переважно миролюбні люди. Ми хочемо бути незалежною країною, щоб ми могли спокійно і нормально жити, от і все. Ми самі заробимо, просто щоб нам не заважали оцією війною, цим брудом", - каже Єфим.

Підприємець радіє новим перспективам, що відкриваються перед Одещиною, але переконаний, що якщо не покращити сервіс, за рік-два сюди ніхто не приїде.

Image caption Проблема чистоти пляжів - одна з найактуальніших для Затоки

Міняти потрібно багато, а найперше – свідомість людей, каже чоловік.

"Ми поки що напівсовок, і виходить так, що от я поїв кукурудзу, я кинув, покурив сигарету, кинув куди попало!", - обурюється він.

"Треба зробити так, щоб ті, хто приїжджають, сказали, що тут супер, що тут лялечка!" - каже Єфим.

Він переконаний, що саме тоді туристів буде їхати більше, а бізнес зможе більше заробляти.

Єдине, що має залишитися незмінним, вважає підприємець, - відкритість пляжів для людей.

"Тутешні землі стали дуже затребувані, і кожен шматочок землі відвойовується у різний спосіб. Люди бояться, щоб не захоплювали пляжі", - пояснює чоловік.

"Треба думати не на сьогодні і не на завтра, а на післязавтра, і тоді буде взагалі казка", - додає він.

Але щоб ця казка реальністю, каже підприємець, докласти зусиль мають усі: і бізнес, і влада.

"Ми для держави теж потрібні. Тому що люди приїхали і тут щось купили, залишили гроші у цьому регіоні для його розвитку. Якщо всі ці гроші підуть за призначенням, це буде супер", - переконаний чоловік.

Новини на цю ж тему