"Я стану легендою": 70 років від дня народження Фредді Меркюрі

фредді меркюрі Копирайт изображения Getty
Image caption Фредді Меркюрі народився 5 вересня 1946 року в Занзібарі

5 вересня виповнилося б 70 років фронтмену гурту Queen Фредді Меркюрі. Яким би він був, якби дожив до цього дня? Погладшав би, як барабанщик Роджер Тейлор? Геть посивів, як гітарист Браян Мей? Чи взагалі облишив музику, як бас-гітарист Джон Дікон?

"Я не буду рок-зіркою, я стану легендою", - так Фредді Меркюрі колись сам визначив свою долю.

Обдарований багатьма талантами, цей співак, піаніст, поет-пісняр, композитор, дизайнер-графік, майстер перфомансу, проживав кожен день свого життя так, ніби втілював власне пророцтво.

У 70-й день народження легендарного Меркюрі мільйони фанів по всьому світі згадуватимуть цю непересічну особистість, можливо, переповідаючи один одному відомі і не надто факти його життя і творчості.

Суміш фантазій і реальності

Що перше спадає на думку, коли згадують Фредді Меркюрі? Звичайно ж, хіт "Богемна Рапсодія", автором якої він є. Минуло вже 40 років відтоді, як ця пісня увірвалася до найпрестижніших чартів світу, але зачаровані слухачі й досі намагаються "дешифрувати" його зміст.

За версію авторів однієї з книг про Фредді, яка вийшла минулого року, у "Рапсодії" він визнав свою гомосексуальність, "убивши" у собі гетеросексуального чоловіка.

Але гітарист Queen Браян Мей відкинув таку інтерпретацію. Він переконаний, що ніхто ніколи достеменно не знатиме, що мав на думці Меркюрі, коли писав вірші цього хіта.

"Ніхто з нас не знає. Фредді ніколи нічого не казав про це і, наскільки мені відомо, він не хотів це обговорювати. Тож так тому й бути, - розповів Мей в інтерв'ю ВВС. - Він тримав щось у своїй голові і полюбляв накручувати ці шматочки магії, домішуючи трохи реальності, трохи фантазій. Не варто навіть пробувати розплутати це, бо ніхто ніколи не знатиме, про що його лірика".

Так собі піаніст?

Копирайт изображения PA
Image caption Queen із срібною, золотою та платиновою нагородами від British Phonographoc Institute за "Богемну Рапсодію" та два альбоми

До речі, пам'ятаєте перші фортепіанні акорди "Богемної Рапсодії"? Або шквал аплодисментів, який вибухав на будь-якому концерті, щойно вщухали її останні ноти? Виявляється, виконання фортепіанної частини цього твору завжди було стресом для Фредді Меркюрі.

Складна композиція, яка стала символом симфонізму музики Queen, вимагала неабияких навичок гри, тоді як Фредді вважав себе посереднім піаністом і завжди побоювався, що у вирі перфомансу зіграє не так, як треба. Саме через такий перфекціонізм Меркюрі згодом й вирішив не включати фортепіанні партії у свої твори. Між іншим, Меркюрі закінчив музичну школу за класом фортепіано, почавши відвідувати її у дев'ять років.

Науковці про голос Меркюрі

Надзвичайний голос Фредді, завдяки якому він вважається найвидатнішим вокалістом британської поп-музики, став предметом наукових досліджень.

Цей голос у три октави є настільки унікальним, що група вчених зі Швеції, Австрії та Чехії взялася вивчати, як саме працювала горлянка Меркюрі.

Копирайт изображения Getty

За повідомленням наукового видання Logopedics Phoniatrics Vocology, вчені встановили, що природа наділила співака баритоном, хоча прославився він як тенор.

Дивовижні ноти, які до сьогодні зачаровують мільйони прихильників, Фредді брав завдяки спеціальній техніці, притаманній майстрам тувинського горлового співу, - вібрації не лише голосових, а й вентрикулярних складок. У поєднання зі швидким нерегулярним вібрато (зміна висоти, сили і тембру голосу) ця техніка й стала феноменом, який не можна переплутати ні з чим.

Герб Queen

Так званий "герб Queen", який можна побачити на всіх ліцензованих продуктах гурту, - це також творіння Фредді Меркюрі.

Створити емблему, що насправді виглядає дуже "по-королівськи", допомогли співакові роки навчання в Ілінському коледжі мистецтв, який Меркюрі закінчив із дипломом дизайнера-графіка.

Основу герба склали символи знаків зодіаку усіх членів гурту Queen: два леви відображають астрологічні знаки Роджера Тейлора і Джона Дікона, Рак – Браяна Мея і дві феї – знак самого Фредді, Діви. Літера Q і корона символізують назву гурту, а фенікс є охоронцем усього цього творіння.

Росіяни "все вибачили"

У 2015 році російське видання журналу для чоловіків Maxim наробило галасу на весь світ, опублікувавши список відомих геїв, які "заслуговують на нашу повагу і залишаються чоловіками в наших очах" завдяки їхньому внеску до світової культури.

У передмові до списку видання зазначило: "Ми, чоловіки, не вважаємо мужиками тих, хто люблять чоловіків. Але є винятки". За версією російського журналу, Фредді Меркюрі потрапив до списку, бо його музична спадщина "принесла нам стільки радості, що ми готові вибачити йому будь-що".

Така позиція викликала хвилю обурення у міжнародній пресі. Це змусило головного редактора російського Maxim зробити заяву, наголосивши, що список був жартом, а "материнському" американському Maxim чітко наголосили: "Ми глибоко занепокоєні статтею в Maxim Росія і повністю засуджуємо її".

Прощальне відео

Копирайт изображения Getty

ВВС зняла документальну стрічку про останні роки життя Меркюрі "Queen: Дні нашого життя".

У фільмі є епізод, який розповідає про останнє відео за участі Фредді, зняте незадовго до його смерті від СНІДу у листопаді 1991 року. Попри страшну хворобу, він записував нові пісні і знімав кліпи, поки міг триматися на ногах. І давалося це йому дедалі важче.

Під час зйомки відео до пісні "These Are The Days Of Our Lives" Меркюрі годинами накладали грим, аби приховати темні плями на обличчі і руках. Він був настільки слабкий, що зйомки кожного дубля розтягувалися на години, а щоб хильнути шампанського, йому доводилося тримати келих двома руками. У стрічці Браян Мей згадує, що Фредді прагнув найкращого результату, і "щоб піддати собі жару, перекидував парочку чарок горілки" і повертався в студію.

Кліп закінчується реплікою, яку Меркюрі промовляє із сумною посмішкою на обличчі: "Я попри все люблю вас". "У цьому відео він сказав своє "прощавайте", - додає Мей.

Земля йому пухом

До сьогодні невідомо, де саме похований Фредді Меркюрі. Чому так? Пояснення дала спадкоємиця співака, жінка, якій він присвятив свій хіт "Love of my love", Мері Остін.

Копирайт изображения Getty
Image caption Тільки Мері Остін відомо, де похований музикант

За кілька днів до смерті Фредді зробив останнє розпорядження: після кремації вона і лише вона повинна отримати його прах і поховати у місці, яке ніколи за жодних обставин не може стати відомим широкому загалу. Навіть батьки співака не повинні знати про нього. Пані Остін розповіла одній з британських газет: "Він не хотів, щоб хтось спробував викопати його прах, як це бувало з деякими знаменитостями. Фанати часом можуть бути просто навіженими".

Протягом двох років жінка зберігала урну із прахом Фредді у спальні його будинку, який вона ж успадкувала. А потім одного дня, повідомивши прислузі, що збирається до салону краси, пані Остін вивезла урну з помешкання. "Він хотів, аби це залишилося секретом, то ж так і буде", - сказала вона.

Новини на цю ж тему