Британський парламент не виживе без £4 млрд

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Депутати британського парламенту і члени Палати лордів попередили, що без реставраційних робіт на суму £4 млрд Вестмінстерський палац може опинитися в кризовому стані і постане перед дедалі більшим ризиком справжньої катастрофи.

Згідно з рекомендаціями авторитетного парламентського комітету, всі депутати і лорди мають виїхати з будівлі на шість років, упродовж яких у палаці триватимуть ремонтні роботи.

Комітет пропонує перенести Палату громад у приміщення міністерства охорони здоров'я, а Палату лордів - у конференц-центр імені королеви Єлизавети ІІ.

Цей тимчасовий крок мають затвердити обидві палати британського парламенту.

Без зволікань

Зведений комітет парламенту в справі Вестмінстерського палацу, який оприлюднив ці рекомендації, застеріг, що не можна більше зволікати з рішенням щодо ремонту будівлі парламенту, а сам ремонт, що, за оцінками, триватиме приблизно шість років, треба почати в 2023 році.

У доповіді комітету сказано, що депутати мають створити орган, який би керував підготовкою бюджету ремонтних робіт, після чого має розпочатися етап підготовки до ремонту.

Частини Вестмінстерського палацу наскрізь просякнуто азбестом, крихкими кам'яними оздобами і застарілою електропроводкою. Дехто каже, що якби будівля парламенту не мала статусу архітектурної пам'ятки, її б довелося знести.

Загадкові дроти

"Вестмінстерський палац, шедевр архітектури Середньовіччя і Вікторіанської доби, постав перед близькою кризою, яку ми не маємо права ігнорувати, - сказано в звіті зведеного комітету. - Неможливо сказати, коли це станеться, однак існує значна і щораз то більша загроза або окремої катастрофічної події на зразок пожежі, або ланцюжка аварій основних систем забезпечення, які призведуть до того, що парламент не зможе більше базуватися в палаці".

Куди міг би переїхати британський парламент?

Лорд Лісвейн, який у минулому був головним чиновником Палати громад, так описав стан будівлі: "Дах протікає. Мури і кам'яні різьблення фактично розкладаються! Всі зручності - електропроводка, водогони, каналізація, батареї - все це прокладалося одне поверх іншого".

"Не розкрию великих секретів, якщо скажу, що є багато дротів незрозумілого призначення!" - додав лорд Лісвейн.

Знаряддя праці?

Ремонтним роботам у Вестмінстері може стати на заваді відсутність достатньої кількості кваліфікованих реставраторів, попередили в Королівському інституті британських архітекторів (RIBA).

Image caption Парламент переїде на початку 2020-х, прогнозують депутати

Парламентський комітет, який представив свої висновки, прагне, щоб депутати покинули будівлю палацу для невідкладного ремонту.

Однак представники Riba сумніваються, що це можливо з урахуванням чинного браку кадрів, який став наслідком скорочення інвестицій у програми реставрації. Втім тут визнають, що проект реставрації парламенту може стати ідеальним шансом підготувати нове покоління реставраторів.

Минуло 60 років від часу останнього великого ремонту у Вестмінстері.