Євген Євтушенко: після поеми "Бабин Яр" мене звинуватили в антипатріотизмі

євген євтушенко Копирайт изображения Getty

Україна відзначає 75-ту річницю подій у Бабиному Яру, де у вересні 1941 року нацисти розстріляли близько 34 тисяч євреїв за два дні. 10 років тому в програмі "БібіСєва" Євген Євтушенко розповідав Сєві Новгородцеву про свою поему "Бабин Яр", яку він написав у 1961 році, через двадцять років після подій.

Сєва Новгородцев: Євген Олександрович, ваш вчинок для того часу був дуже сміливий, і сьогодні на цьому вірші виріс цілий рух, і вже на державному рівні ведуть поминальну службу.

Євген Євтушенко: Ви знаєте, Сєва, просте людське відчуття, що так. Коли я тільки приїхав до Києва, я знав, що там сталося, і моїм гідом був Толя Кузнєцов (Анатолій Кузнєцов, автор роману "Бабин ЯР". - Ред.). Він бачив, як людей збирали, вели...

І я пишаюся тим, що тоді саме і сказав йому: "Ти повинен про це все написати". Він песимістично посміхнувся і сказав: "Мені здається, ніхто це не буде читати". Ти повинен це спочатку написати, а потім вже про все інше думати, сказав я йому. І він написав дуже сильний роман.

Але тоді була змова мовчання. Коли я прийшов туди, то побачив, як там скидають з вантажівок сміття, на ці трупи десятків тисяч замордованих невинних людей, серед яких були і жінки, і діти. І мене пройняв людський сором!

Ви знаєте, я був вихований без будь-яких лекцій, а у нас в родині, в Сибіру, на станції Зима, де я народився, були поруч і єврейське кладовище, і мусульманське, і православне.

Я ніколи не чув слово "жид", почув його вперше в Москві, мене запитали, як ти можеш дружити з цим жиденям, яке сидить з тобою за однією партою. Я навіть запитав, хто це такий. Мені не повірив ніхто.

З мого боку це не був політичний вірш, він був підготовлений моїм сімейним вихованням, у сім'ї у мене просто не водилися образи інших націй.

Я думаю, що те, що зараз ми відзначаємо річницю на такому високому рівні, має бути нам усім великим моральним докором.

Зараз стільки випадків ксенофобії, агресивного антиінтернаціоналізму, всюди на планеті взагалі. І на жаль, на моїй батьківщині, яку я так люблю і якій присвятив так багато віршів.

Коли я написав "Бабин Яр", мене стали атакувати за нібито антипатріотизм, що я не люблю російський народ і сконцентрувався на людях єврейської національності. Ви знаєте, окрім національностей, які нас розділяють, всі ми, зрештою, земляни! Усі релігії засновані на людському братерстві. Я хотів би, щоби про це нам нагадала ця страшна річниця.

С.Н .: За ці 45 років (з моменту написання поеми в 1961 році) вам багато доводилося читати "Бабин Яр"?

О.Є .: Ну звичайно, навіть тоді, коли його не перевидавали. Ось ви назвали мою поведінку сміливою. Сміливість проявив редактор "Літературної газети" Валерій Косолапов - член партії, фронтовик, людина з великою совістю. Він знав, що його звільнять, покликав свою дружину, щоби ухвалити рішення. Я сказав: "Навіщо вам дружина для цього потрібна?" Він відповів: "Тому що це повинно бути сімейне рішення, мене ж звільнять". Його звільнили, і він ніколи про це не шкодував. Ось це була смілива людина.

А я, з моєї точки зору, просто виконав свій професійний обов'язок письменника. І до горбачовських часів мені іноді дозволяли його виконувати, але в друковану програму текст вірша не включали. Тільки під час перебудови мені вдалося включити його в свою збірку творів.

Оригінал інтерв'ю з Євгеном Євтушенком слухайте тут.

Новини на цю ж тему