В якій країні найрозумніші студенти?

Копирайт изображения Reuters
Image caption Святкування у Сіднейському університеті: австралійські випускники випереджають американських та британських

Закладам вищої освіти здавна притаманна ієрархія. Світові рейтинги престижних університетів – наочне втілення спроб вишикувати усіх за порядком.

Такі рейтинги відштовхуються від найрізноманітніших факторів – яка в університетів репутація, скільки студентів припадає на одного працівника, скільки дослідницьких праць публікується. Втім, зазвичай не враховується компетенція випускників, які отримали освіту в цих університетах.

Але Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) у цьогорічному звіті "Погляд на освіту" оприлюднила результати тестів, що вимірюють знання випускників у різних країнах світу.

Ми бачимо зовсім іншу картину вищої освіти, ніж у рейтингах, де зазвичай домінують університети США та Великої Британії – Гарвард, Массачусетський технологічний інститут, Стенфорд, Оксфорд, Кембридж та Університетський коледж Лондона.

За тестами загальної грамотності, найкращих випускників слід шукати не в США чи Британії, а у Японії та Фінляндії.

Згідно з цими даними, що походять лише з результатів тестів без урахування репутації закладів освіти, у лідери вийшли зовсім інші національності, ніж можна було б очікувати.

Країни, де випускники показали найкращі результати (за тестами ОЕСР)
 1. Японія
 2. Фінляндія
 3. Нідерланди
 4. Австралія
 5. Норвегія
 6. Бельгія
 7. Нова Зеландія
 8. Англія
 9. США
 10. Чехія.

Країни, що посіли перші місця, дуже слабо представлені у традиційних рейтингах університетів.

Та хоча університети з американської "ліги плюща" відомі по всьому світу, норвезькі та австралійські університети, схоже, випускають більш обізнаних фахівців.

Наприклад, за рейтингом QS World University Rankings, серед 100 найкращих університетів світу ми знаходимо 32 університети з США та лише один – з Нової Зеландії.

Втім, новозеландські випускники демонструють кращі результати, ніж їхні американські товариші.

У цьому контексті, цікаве й питання вартості освіти – ефективності інвестування у вищу освіту як для студентів, так і для платників податків.

Нідерландська система вищої освіти, з невисокою вартістю навчання, зарекомендувала себе краще, ніж американська та британська, де навчання набагато дорожче.

Шотландія та Уельс не ввійшли в дослідження ОЕСР, а Північна Ірландія посіла 14-те місце.

Дослідження також пролило світло на те, що країни, відомі якістю шкільної освіти, не обов’язково мають такі ж успіхи на університетському рівні.

Південна Корея і Сінгапур, де школярі показують дуже високі результати, посіли місце нижче середнього за якістю знань університетських випускників.

Що ж тоді говорити про цінність університетських дипломів у таких країнах, як Італія, Іспанія та Греція, випускники яких пасуть задніх за тестами ОЕСР?

Копирайт изображения BBC CHINESE
Image caption Найкращі результати у тестах ОЕСР показали японські випускники

На думку Андреаса Шлейгера, директора відділу освіти ОЕСР, результати тестів свідчать про те, що "у людей з подібною кваліфікацією можуть бути зовсім різні знання та здібності".

Можливо, в них однакові дипломи, але "є великі відмінності у якості вищої освіти".

"Якщо говорити про рівень грамотності, то краще отримати шкільну освіту в Японії, Фінляндії чи Нідерландах, аніж вищу або спеціальну в Італії, Іспанії чи Греції", – каже пан Шлейгер.

Хоча результати тестів ОЕСР сильно відрізняються від традиційних університетських рейтингів, вони не обов’язково суперечать одне одному, каже Бен Соутер, директор рейтингового комітету QS World University Rankings.

Річ у тім, що ОЕСР порівнювала стандарти на рівні державних систем освіти, тоді як традиційні рейтинги зосереджуються на окремих елітних університетах.

За словами пана Соутера, якби включити у рейтинги всі без винятку американські університети, з’ясувалося б, що "поруч з найкращими закладами тут є немало найгірших".

Освітня система США сповнена крайнощів, але цього не видно з рейтингів, які показують лише верхівку.

Найкращі університети світу за рейтингом QS World University Rankings (2016-17)
 1. Массачусетський технологічний інститут (МІТ)
 2. Стенфордський університет
 3. Гарвардський університет
 4. Кембриджський університет
 5. Каліфорнійський технологічний інститут
 6. Оксфордський університет
 7. Університетський коледж Лондона
 8. Федеральна вища технічна школа Цюриха
 9. Імперський коледж Лондона
 10. Чиказький університет.

У таких країнах, як Фінляндія, освіта завдячує своєю якістю не лише університетській системі, а й шкільній, каже пан Соутер.

Схоже, що "у Фінляндії, організувати і утримувати поганий університет важче, ніж у США".

Як зауважує пан Соутер, знахідки ОЕСР знову привертають увагу до давнього питання про пріоритети вищої освіти.

Що має бути важливіше для країни: покращення загальних стандартів освіти чи розвиток кількох університетів, які б стали світовими лідерами?

З економічної точки зору, видається кориснішим мати стабільно високий рівень освіти у всіх університетах, аніж горбистий краєвид з вершинами й низинами.

Рейтинги університетів підкреслюють відмінності між окремими закладами, але на них не можна спиратися в оцінці того, наскільки успішною є система вищої освіти загалом, каже пан Соутер.

Щоб виміряти знання школярів, ОЕСР користувалося спеціально розробленими тестами PISA (англ. Programme for International Student Assessment), які було проведено у більш ніж 70 країнах.

Були спроби розробити версію цього тесту для закладів вищої освіти, щоб мати можливість порівнювати окремі університети.

Копирайт изображения Getty
Image caption У міжнародних рейтингах домінують славетні університети, такі як Гарвард

Та університети, особливо американські, були від цього не в захваті. Схоже, наразі є мало доказів кореляції між університетськими рейтингами та якістю знань їхніх випускників.

Хоч би як скептично ми не ставились до міжнародних рейтингів, у наш час, коли університети конкурують між собою подібно до брендів, не можна заперечувати важливості таких рейтингів.

Коли у цьогорічному рейтингу Times Higher Education найвище місце уперше посів Осфордський університет, усі газети рясніли заголовками на цю тему.

Та, якщо вірити рейтингу ОЕСР, японські та фінські випускники насправді мають більше причин для радості.

Новини на цю ж тему