Дитяча книжка з недитячими проблемами

Image caption Катерина Бабкіна. Шапочка і Кит. - Львів: Видавництво Старого Лева, 2015.

Рецензія члена журі конкурсу Книга року ВВС Світлани Пиркало на книгу "Шапочка і Кит" Катерини Бабкіної.

Дитяча книга Катерини Бабкіної – про хлопчика, який має рак крові (через це носить шапочку після хіміотерапії), а також про його маму, бабусю і уявного друга – кита.

Є у Шапочки і тато, з ним у мами не вийшло. Зате мама зустрічає нового знайомого, коли врізається в його машину на дорозі...

Як відреагує бабуся на нового знайомого? На це запитання ми в принципі отримуємо відповідь. Чи одужає Шапочка? Це, чесно кажучи, невідомо, можна прочитати по-різному.

Шапочка хворіє і хоче одужати. Він також переживає розрив мами з татом.

Чому у мами з татом не вийшло, і що саме у них не вийшло, теж лишається загадкою.

Взагалі тато досить цікавий персонаж, і він мав потенціал для сюжетних ліній про чудернацькі і заборонені пригоди, хоча цих ліній не виникло.

Попри помітну відсутність драматичного і "цікавого" сюжету, книга має інші переваги: вона ненав’язливо розповідає, що коли хворієш – треба лікуватися, а коли тато з вами більше не живе – то це не означає, що він зник, а він і далі тебе любить.

Для маленьких читачів, які візьмуть книгу до рук, це можуть бути важливі меседжі.

Дорослому члену журі нелегко просто взяти - і поставити себе на місце дитини, яка це читатиме.

Очевидно, що книжка про важливу тему – хворобу і одужання.

Але хлопчик-герой пасивний і мрійливий. Він не порушує правил, не шукає пригод, в принципі найбільша драма, яка з ним відбувається, - лікування від лейкозу, - вимагає від нього тільки підкоритися чужим рецептам. І він це слухняно робить. І слухається старших, за великим рахунком. Шапочка не бунтує.

Не можу не відзначити популярність сюжету, коли жінка-одиначка знайомиться з чоловіком-спасителем (у даному випадку емоційним) на грунті автомобільних пригод.

Він присутній і в останньому романі братів Капранових, на який незабаром читайте окрему рецензію.

Це має щось та означати, окрім того, що в Україні не розвинені дорожні служби. Можливо, це справді популярний спосіб знайомства. А можливо, найпростіший спосіб описати чоловіка, на якого можна покластися. Бо на тата нашого героя Шапочки особливо не покладешся!

Надсилайте свої рецензії на книги із Довгого списку Книги року ВВС на адресу chytach.roku@gmail.com.

Докладніше про конкурс читацьких рецензій читайте тут.

Новини на цю ж тему