"7 чудес": найкращі історичні містечка України

Біла церква
Image caption Біла церква - серед переможців

Українці визначили сім найцікавіших історичних міст та містечок країни.

Бердянськ, Білу Церкву, Галич, Диканьку, Канів, Ніжин і Хуст обрали шляхом інтернет-голосування та опитування експертів у рамках чергового етапу акції "7 чудес".

Окрім того, організатори визначили три спецномінації для міст, що мають значний туристичний потенціал: Бердичів, Жовква і Теребовля.

"Про усіх них в наступному році будуть відзняті фільми та виготовлена різноманітна поліграфічна продукція", - пообіцяв голова оргкомітету Микола Томенко.

Бердянськ

Це курортне містечко у Запорізькій області розташоване на північному узбережжі Азовського моря.

"Важливий і великий морський порт Північного Приазов'я. Це місто із розви­неним бізнесом, сучасною індустрією лікування та відпочинку", - написано на сайті міськради.

Своїми коренями Бердянськ росте із маленького поселення та пристані, побудованої у 1673 році запорізькими та азовськими козаками.

Поруч із містом розташовані Бердянська коса, острови Малий, Великий Дзензик та архіпелаг Остапиха.

Копирайт изображения bmr.gov.ua
Image caption У Бердянську є багато сана­торіїв, баз відпочинку та дитячих оздоровчих таборів

Біла Церква

Місто розташоване за 80 кілометрів на південь від Києва на річці Рось. За кількістю населення (понад 200 тисяч) мало чим поступається низці обласних центрів України.

"Фактично, жодне велике українське повстання не оминуло Білу Церкву", - ідеться в описі міста на сайті "7 чудес".

Після Коліївщини власниками міста стала родина Браницьких, які заклали там "Олександрію" - досі найбільший архітектурно оформлений ландшафтний парк в Україні.

Цікавий факт: у Білій Церкві вперше надрукували повідомлення про відновлення влади незалежної УНР.

Копирайт изображения UKINFORM
Image caption "Колонада Луна" - один з найцікавіших об'єктів дендропарку "Олександрія"

Галич

Перша згадка про Галич датована 898 роком.

Це зараз він є лиш райцентром Івано-Франківської області. А колись місто було центром наймогутнішої середньовічної руської держави - Галицько-Волинського князівства. Назва міста дала назву усьому регіонові Галичина.

"1241 року княжий Галич цілком зруйнували монголо-татари хана Бату. Ймовірно, тому король Данило Галицький заклав Львів та переніс свій стіл (столицю) до Холма", - розповідають організатори конкурсу.

Серед інших пам'яток у Галичі працює єдиний в Україні Музей караїмської історії та культури.

Копирайт изображения UKRINFORM
Image caption Замок у Галичі ще називають Старостинським

Диканька

Завдяки Миколі Гоголю мало хто в Україні не знає про це селище неподалік Полтави... Театралізовані вистави за мотивами його творів там ставлять і досі.

А ще у Диканьці є своя Тріумфальна арка, побудована у 1820 році на честь зустрічі і перебування царя Олександра І. Її вважають єдиною пам'яткою на землях сучасної України, пов'язаною з перемогою над вояками Наполеона у війні 1812 року.

"Диканщина - це розмаїтий світ зі своїми турботами й радощами, оповитий легендами і переказами. Тут переплітається реальне з неймовірним, минуле - із сучасним", - так поетично пишуть про себе самі диканьці на сайті селищної ради.

Копирайт изображения UKRINFORM
Image caption Диканька - майже як Париж

Канів

"Кажуть, шляхи України сходяться в Каневі", - пишуть на сайті "7 чудес".

Поруч зі старовинним містом, на колишній Чернечій горі, похований Тарас Шевченко: "Місце для могили було вибране зовсім не даремно, воно ідеально точно повторює опис, залишений поетом у його "Заповіті".

Розташоване на правому березі Дніпра у Черкаській області.

Окрім Тараса Шевченка, у Каневі поховані також гетьмани Іван Підкова та Самійло Кішка. Взагалі, на Чернечій горі селилися багато літніх запорожців, які вже не могли брати участі у походах і боях.

Копирайт изображения UKRINFORM
Image caption "Лани широкополі, І Дніпро, і кручі" - Канів ідеально підійшов для виконання Шевченкового "Заповіту"

Ніжин

Величезна кількість пам'яток історії та архітектури, пам'ятників і пам'ятних знаків робить місто фактично музеєм просто неба.

Ніжин стоїть на берегах річки Остер, лівої притоки Десни, за 83 кілометри від Чернігова. Згадки про місто є у літописі "Повість минулих літ".

У 17 столітті Ніжин був центром найбільшого в Україні козацького полку, а саме місто у добу Гетьманщини було одним з найбільших на території України: за переписом 1654 року там жили 11,6 тисячі людей, тоді як у Києві - 7,8 тисячі.

"Чорна рада" 1663-го року також проходила на околицях Ніжина.

Копирайт изображения UKRINFORM
Image caption У гетьманські часи Ніжин був більшим за Київ

Хуст

Розташований на Закарпатті, всього за годину їзди від Мукачевого.

"Це мальовничий куточок, розташований у долині Карпат, омитий ріками Тиса, Ріка та Хустець", - описують його на сайті "7 чудес".

Неподалік Хуста розстелилася одна із найвідоміших цікавинох Карпат - Долина нарцисів.

Перші згадки про початок будівництва замку у Хусті датовані княжою добою, а закінчення позначають 1191 роком, оскільки серед руїн знайшли камінь саме з таким написом.

У 1939-му році у Хусті ухвалили рішення про створення незалежної Карпато-української республіки.

Копирайт изображения UKRINFORM
Image caption У Долині нарцисів цвітуть не лише нарциси

Бердичів

"Україна починається з Бердичева", - так про містечко на Житомирщині писав Оноре де Бальзак. У тамтешньому костелі Святої Варвари французький письменник повінчався з польською графинею Евеліною Ганською.

Історія міста також тісно переплетена із єврейською культурою - неподалік центру похований цадик Леві Іцхак Бердичівський, один з лідерів хасидизму.

Але чи не найбільше по всій Україні місто зараз відоме завдяки своєму пиву. У самому Бердичеві йому навіть встановили пам'ятник.

Копирайт изображения 7chudes.in.ua
Image caption Монастир Босих кармелітів вважають головною святинею міста

Жовква

Місто збудоване за концепцією "ідеальних міст" доби Ренесансу, суть якої полягала у створенні збалансованої планувальної структури - кожному архітектурному об'єктові відводили певне розміщення стосовно інших.

Жовква - маленьке містечко із 13-ма тисячами жителів за 25 кілометрів від Львова у бік Любліна. Однак за кількістю пам'яток - мало не на першому місці серед малих міст Львівщини.

Колись місто мало чотири брами - Львівську, Жидівську, Глинську та Звіринецьку. Перші дві розібрали наприкінці 18 століття за наказом австрійської влади.

Раніше цього року у Жовківський замок пожбурили "коктейлем Молотова".

Копирайт изображения UKRINFORM
Image caption У Жовкві збереглися багато старовинних храмів. Дерев'яна церква Пресвятої Трійці 1720-го року - один з них

Теребовля

Найдавніше місто Поділля, тепер райцентр Тернопільської області. Згідно з результатами археологічних розкопок, заселення Замкової гори містечка почало у 3 тисячолітті до нашої ери.

Теребовлянський замок, Оборонна церква святого Миколая, Костел і монастир кармелітів, ратуша, Підгорянський монастир - завдяки усім цим пам'яткам у 2001 році Кабмін вніс Теребовлю до списку історичних населених місць України.

Через те, що у Теребовлі багато садових насаджень, дві великі частини міста називаються Сади й Садики.

Копирайт изображения UKRINFORM
Image caption Плебанівський віадук поблизу Теребовлі збудували австро-угорці у 1896 році

Також на цю тему

Новини на цю ж тему