Freedom House: Україна опустилася в рейтингу свободи інтернету

Фото 1 Копирайт изображения AFP
Image caption Доступ до інтернету в Україні є в 62% дорослого населення

Україна втратила одну позицію у світовому рейтингу свободи інтернету, змістившись із 24 місця на 25-те, свідчить доповідь, оприлюднена Freedom House.

Україна позначена в рейтингу як країна із "частково вільним" інтернетом.

Укладачі аналізували дані медіа та користувацької активності у період від червня 2015 до травні 2016 року.

Україна набрала 38 балів зі ста можливих. Поруч із нею - Киргизстан, Мексика, Туніс, Замбія, Індія та Еквадор.

Найкраща ситуація зі свободою інтернету - в Естонії, Канаді, США, Німеччині та Ісландії.

"Свобода інтернету в Україні погіршилася через зростання арештів серед користувачів за висловлення "сепаратистських" поглядів у соцмережах, у той час як Донбас не має доступу до десятків заблокованих сайтів", - йдеться у доповіді.

Водночас у звіті зазначають, що сепаратисти на Донбасі також активізували спроби блокувати контент, що підтримує український уряд.

Проблеми і перемоги

Поширення інтернет-покриття в Україні нині сягає 49%, а доступ до інтернету має 62% дорослого населення, 73% яких користуються мережею щодня.

Freedom House зазначає, що українська влада за останній рік стала "менш толерантною" до висловлювань у мережі поглядів, критичних до позиції України у конфлікті на Донбасі.

"Уряд був особливо активний цього року у санкціях користувачів соцмереж за "сепаратистську" чи "екстремістську" діяльність, затримуючи, штрафуючи та навіть ув'язнюючи багатьох за це", - йдеться у доповіді.

Так, доповідачі згадують засудження до 3 років 6 місяців у травні 2016 року журналіста Руслана Коцаби.

Image caption Freedom House відзначило низку проектів, створених онлайн українськими активістами

Водночас у звіті зазначають, що сепаратисти на Донбасі також активізували спроби блокувати контент, що підтримує український уряд чи "культурну ідентичність".

"Український уряд не залучений до блокування вебсайтів чи фільтрування онлайн-контенту, хоч сепаратистська влада у східних Донецькій і Луганській областях обмежило доступ до новинних сайтів у описуваний період", - кажуть доповідачі.

У доповіді згадують також інцидент із оприлюдненням сайтом "Миротворець" бази даних акредитації журналістів у самопроголошеній "ДНР".

У звіті зазначають, що хоча міжнародна медіа-спільнота це засудила, а окремі журналісти з оприлюдненого списку отримували особисті погрози, реакція української влади на це була не вельми критичною, а подекуди навіть схвальною.

Окрім цього, Freedom House згадує і напад на журналіста "Громадське.Запоріжжя" Анатолія Остапенка, а також убивство у Києві Павла Шеремета.

"Попри виклики, створені конфліктом та інформаційною війною, українське громадянське суспільство продовжує мати активну присутність онлайн", - каже звіт, згадуючи проект зі звільнення українських громадян, ув'язнених на Донбасі та в Росії, - LetMyPeopleGo, проект Dostupno.UA, покликаний побороти суспільні стереотипи щодо людей із особливими потребами, а також акцію #яНебоюсьСказати.

Росія - п'ятдесят друга

Росія у цьому рейтингу посіла 52-ге місце.

Загалом, згідно зі звітом, невтішні результати зі свободою інтернету цьогоріч спостерігаються багато де в світі.

"Свобода інтернету по всьому світу знизилася у 2016 році - вже шостий рік поспіль", - кажуть у Freedom House.

Дві третини інтернет користувачів живуть у країнах, де критика у бік уряду, військових чи керівної еліти цензурується.

Крім того, користувачі соцмереж зазнають "безпрецедентних покарань", кажуть правозахисники.

За останній рік влада 38 країн винесла обвинувальні вироки громадянам за їхні висловлювання в соцмережах. Чверть користувачів інтернету живуть у країнах, де людей можуть засудити за просте "лайкання" дописів у Facebook.

При цьому зростає інтерес урядів до месенджерів - додатків для обміну миттєвими повідомленнями, як-от WhatsApp чи Telegram.

Новини на цю ж тему