Гендер спотикання - слово, яке розсварило Верховну Раду

  • Роман Лебедь
  • BBC Україна
Луценко і Ляшко
Підпис до фото,

Ірина Луценко намагалася говорити про насильство над жінками, Олег Ляшко - про духовні цінності

У четвер український парламент не зміг ратифікувати Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству.

Документ, ратифікувати який Україна погодилася ще кілька років тому, відправили на доопрацювання.

Натомість депутати ухвалили у першому читанні два інших законопроекти на цю тему, зокрема "Про запобігання та протидію домашньому насильству". Однак попередньо із одного з них викинули поняття "гендер", а з іншого - вилучили усі згадки про сексуальну орієнтацію.

Під час обговорення цих документів депутати часто підвищували голос, а головам доводилося закликати "припинити безлад".

ВВС Україна вибрала 15 цитат зі стенограми засідання, на якому обговорювали ці питання. Орфографія і пунктуація оригіналу збережені.

Наталія Федорович, директор Департаменту сімейної, гендерної політики та протидії торгівлі людьми мінсоцполітики: "Людина, її життя та здоров'я, честь і гідність, недоторканність та безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю".

Світлана Войцеховська, депутатка, "Народний фронт": "Домашнє насильство - це надзвичайно ганебне явище нашого сьогоднішнього життя, від якого страждають представники обох статей. Але, звичайно, що найбільше і найчастіше від цього страждають жінки та діти".

Підпис до фото,

Ігор Мосійчук просив прибрати плакат, яким прикривають "обличчя тих, кого катують в московських катівнях"

Ірина Луценко, депутатка, БПП: "Не дайте цій проблемі залишитися вдома. Перед вами жінка, якій закривають рот, яка стидається говорити про свої домашні проблеми. Думайте про дітей, які будуть мати психологічні проблеми в наступному житті".

Ігор Мосійчук, депутат, Радикальна партія: "Давайте припинимо вбивати Українську Церкву, українську духовність, нав'язувати чужинські цінності, а будемо орієнтувати на українські традиції, українську духовність, плекати її і розвивати".

Іван Крулько, депутат, "Батьківщина": "В кожній анкеті, де ми записуємо, є стать чоловіча і жіноча і ми ставимо галочку чоловіча чи жіноча стать. Поясніть мені, навіщо нам вводити гендер? Ми що, не здатні зі своєю статтю розібратися?".

Олег Ляшко, депутат, Радикальна партія. "Що ви жінок ховаєте за сексом? Чим вам не подобається українська сім'я, я не можу зрозуміти. Чим вам не подобаються українські цінності? Якщо ви хочете сюди дати нам інші цінності, заберіть їх собі. Це ваше право, з ким ви спите, що ви там робите. Для чого ви суспільство в це втягуєте?".

Павло Унгурян, депутат, "Батьківщина": "Є чоловіча і жіноча стать, а є ще таке поняття, яке нам намагаються в законодавство імплементувати, як "гендер". Це якісь ролі, якісь типи поведінки, і кажуть, їх вже є 58 таких типів".

Ірина Луценко: "Поняття гендеру не має нічого спільного з тим, про що тут зараз намагаються нам розповісти. Це просто означає стать і рівність, і мова йде про рівність в усіх сферах. Гендерна рівність – це в тому числі і право присутніми тут бути чоловікам і жінкам і на рівних представляти тут українську політику".

Підпис до фото,

Ірина Геращенко та Андрій Парубій вели засідання по черзі

Михайло Папієв, депутат, Опозиційний блок: "Після ратифікації цієї Конвенції головними є… вже будуть не фізіологічні ознаки чоловіка чи жінки, а вже головними стануть соціальні ознаки: чи ідентифікує ця людина себе як чоловіка, чи ідентифікує вона [себе] як жінка. І апріорі, якщо перед вами стоїть фізіологічний чоловік, ви не можете до нього звернутися, поки він не ідентифікує себе по гендеру до кого він належить".

Антон Яценко, безпартійний депутат (переклад з російської): "Тут було посилання шановного колеги Папієва, я його дуже поважаю. Але! Посилання на Католицьку церкву... Але хіба не Католицька церква свого часу робила інквізицію, хрестові походи і все інше".

Юрій Соловей, депутат, БПП: "Україна завжди була колискою християнських цінностей. І це завжди було тим, що відрізняло нашу державу. І ми повинні робити все, щоб зберігати цей унікальний український шлях. Я погоджуюсь, що ми з багатьма європейськими цінностями повинні погоджуватись. Але абсолютно не з тими, які руйнують основи християнства".

Ірина Геращенко, перша заступниця голови Верховної Ради, БПП: "Щоб ми з вами під час обговорення законопроектів не викинули з колиски дитину. Питання гендеру означає англійською мовою тільки стать і рівність, і не тільки сексуальну рівність, як тут нам намагаються нав'язати. І це все-таки сесійна зала, а не молитовний зал".

Володимир Ар'єв, президент Комітету ПАРЄ з питань культури, освіти, науки і медіа, депутат від БПП: "Ми зараз сперечаємося про релігійні мотиви чи про права людини? Почитайте цю конвенцію уважно, це стосується лише прав людини. І Україна, коли вступала в Раду Європи, брала на себе зобов'язання поступово ратифікувати всі конвенції Ради Європи. Тому в даному разі, якщо ми зараз це не зробимо і якщо ми будемо зараз знову про "скрєпи" говорити, то привіт від Путіна ми отримаємо прямо тут, в залі".

Підпис до фото,

Право жінок і чоловіків бути присутніми у ВР - теж гендерна рівність, наполягала Ірина Луценко

Антон Яценко (переклад з російської): "Ухвалення даного закону - це тест всіх на цивілізацію, на європейський вибір. Тому що сьогодні, на жаль, ми всі читаємо, а мажоритарники ще часто бачать, коли б'ють дітей в сім'ї, б'ють жінок".

Ірина Геращенко: "Домашнє насильство теж є неприйнятним для української духовності, української родини. Погодьтесь з цим, будь ласка. Погодьтесь, що домашнє насильство є неприйнятним для нашої традиції, культури і духовності".