Нова війна в українському футболі

Григорій Суркіс
Image caption Президент ФФУ Григорій Суркіс

Президент футбольного клубу "Шахтар" Рінат Ахметов та президент "Металіста" Олександр Ярославський об'єдналися у боротьбі проти президента футбольної федерації Григорія Суркіса. Вони вважають, що Григоій Суркіс на своїй посаді сприяє київському "Динамо", яке очолює його рідний брат.

Президент клубу “Шахтар” погоджується з висловлюваннями Президента “Металіста” про те, що необхідно впровадити рівні правила гри в українському футболі. Він нагадав, що він ще кілька років тому почав говорити про існування нерівноправності між українськими клубами.

“Раніше ця проблема вважалась конфліктом між Ахметовим і Суркісом, – заявив президент “Шахтаря”. – У мене з ним немає жодних конфліктів... Я йому вірив п’ять років. Ярославський йому вірив тільки три роки. Тому він менш наївний, ніж я”, – повідомляє сайт клубу “Шахтар”.

Також Рінат Ахметов висловив сумніви щодо суддівства у наступному матчі за участю “Шахтаря” та “Динамо”. “Ми граємо з Динамо через місяць. Я не знаю, хто буде судити цей матч, а Суркіс знає. У мене немає можливості вплинути і призначити арбітром Петра, Миколу чи Івана, а у нього є така можливість. Чесно це чи ні? Ось тому я і переконаний, що нам потрібні рівні правила гри”, - каже він.

Втім Рінат Ахметов додав, що не вважає необхідним говорити про конфлікт в українському футболі президенту УЄФА Мішелю Платіні, який напередодні приїжджав в Україну. “ Все-таки це наше внутрішнє питання, і, думаю, ми самі в цьому розберемося”, - сказав президент “Шахтаря”.

З боку “Шахтаря” вже домагалися відставки Григорія Суркіса. У 2006-му році про це говорив віце-президент клубу Борис Колесніков. Втім ці заяви не мали наслідків. Грогорій Суркіс залишається президентом Федерації футболу України вже 10 років поспіль.

"Металіст" - слідом за "Шахтарем"

Зараз про несправедливість в українському футболі заявив президент харківського клубу “Металіст” Олександр Ярославський. За його словами, терпецб йому увірвався після матчу між “Динамо” та “Металістом”, в якому кияни виграли з рахунком 3:0. В першому таймі за сумнівних обставин було вилучено з поля харків’янина. Згодом це вилучення визнали помилковим. Втім Металіст таки програв. Президент "Металіста" вбачає у рішенні арбітрів вплив Григорія Суркіса і вимагає його відставки.

Ігор Суркіс, президент київського "Динамо" і брат Григорія Суркіса каже, що ніякого конфлікту в ситуації, що склалася, не бачить. “Я не буду нічого коментувати. Все сказала моя прес-служба. Я не бачу жодного конфлікту” – сказав Ігор Суркіс.

У заяві прес-служби футбольного клубу йдеться про те, що пан Ярославський звинувачує у поразці свого клубу кого завгодно, крім самого себе. "На жаль, останнім часом у Харкові роблять все, щоб зіпсувати свято матчів "Динамо" і “Металіста", затьмарити суперництво команд на футбольному полі відвертими вигадками і провокаціями, - йдеться у заяві прес-служби.

Президенгт Федерації футболу України Григорій Суркіс поки ніяк не відреагував на разпочату дискусію. Бі-Бі-Сі офіційно звернулося до ФФУ по коментар. Втім поки що відповіді не отримали.

Збірна з тренером чи без?

Конфлікт між Григорієм Суркісом та Олександром Ярославським має вплив і на національну футбольну збірну. Головним тренером збірної став наставник “Металіста” Мирон Маркевич. Присутні на офіційному представленні Мирона Маркевича звертали увагу на те, що виконком ФФУ з незрозумілим причин голосував за тренера і його заступника одночасно, а не окремо. Заступником Маркевича став Юрій Калітвінцев – представник київських футбольних традицій. Інших кандидатур на ці посади не було.

Читати: Спортивний оглядач М. Несенюк: Говорити про протистояння у футболі не варто

Незабаром після призначення, у федерації почались розмови про те, щоб розпочати службове розслідування про договірний матч, в якому нібито фігурував Мирон Маркевич. На це не змовчав президент Шахтаря. “Я ще не бачив, щоб керівництво Федерації футболу тільки-но призначивши тренера, починало підривати його авторитет в очах футболістів, уболівальників і таким чином тиснути на нього психологічно», - заявив пан Ахметов.

Суперечка довкола Мирона Маркевича у національній збірній продовжується. Олександр Ярославський звертає увагу, що досі не укладено угоду між збірною та її головним тренером. Хоча на рішення про його призначення ухвалили ще 1-го лютого цього року.

Віце-президент ФФУ Володимир Лашкул в коментарі «Сегодня-спорт» повідомив, що вони чекають на Мирона Маркевича аби укласти з ним угоду. "Цей документ базується на стандартному контракті. Такі ж підписували Блохін, Михайличенко. Єдине, тут чіткіше прописане завдання - збірна повинна стати чемпіоном Європи-2012. Контракт укладається до дати останнього матчу чемпіонату Європи - до 1 липня 2012 року", - сказав він.

Ярославський про братів Суркісів

Image caption Олександр Ярославський, фото УНІАН

Олександр Ярославський погодився відповісти на кілька запитань Української служби Бі-Бі-Сі щодо ситуації, що склалась в українському футболі. Його заяви стали менш емоційними, він вже не вимагає від Ігоря Суркіса продати акції Динамо, щоб зрівнятивсі клуби у можливостях. Олександр Ярославський розповів про те, скільки втратив він як президент «Металіста» через нечесну конгкуренцію клубів, та що втратив український футбол.

Бі-Бі-Сі: Що Вас не влаштовує при теперішній структурі управління українським футболом?

Олександр Ярославський: Те, що відбувається адміністративний вплив. Коли брат одного власника клубу є президентом ФФУ, він впливає на результати матчів – це вже видно.

Бі-Бі-Сі: Як цей вплив відбувається?

Олександр Ярославський: У нього в Федерація футболу працюють усі судді. Якщо вони там отримують зарплату – впливає він на них як роботодавець, чи ні? Звичайно впливає. Я не знаю сам механізм. Ну але якщо матеріальний стан сім’ї цих людей залежить від Григорія Михайловича Суркіса. Як це? Як він впливає? Я ж не присутній при ситуаціях, коли він з ними говорить і які їм вказівки дає.

Бі-Бі-Сі: А ви збираєте матеріал за участі вашого клубу, коли були оці нелогічні рішення суддів, які могли бути наслідками такої розмови?

Олександр Ярославський: Для мене двох ситуацій достатньою. Дві ситуації – це система. Ситуація в минулому році в Добромилі і ситуація в цьому році з Дерічем. Я навіть інші не беру. Як наслідок і як підтвердження моїх слів – це в наступному турі - гра з “Зорею”. Три людини з положення поза грою забивають гол. Це нібито питання "Зорі", але це, виявляється, загальне питання. Сьогодні воно торкнулося Металіста, завтра - "Зорі", післязавтра - ще когось. Це питання українського чемпіонату.

Бі-Бі-Сі: Чому ви про це говорити тільки зараз? Адже Григорій Суркіс вже 10 років є президентом ФФУ?

Олександр Ярославський: По-перше, я тільки 5 років, як займаюсь футболом. А по-друге: я вже казав – якби я це сказав раніше, то це було б не дуже об’єктивно з мого боку. Я повинен був сам у всьому розібратися, тому я не поспішав з висновками. А коли переконався, що це саме так, я і висловив свою точку зору. До цього я не висловлювався, бо я вважав, що я ще не готовий до таких заяв.

Бі-Бі-Сі: Які способи виходу з такої ситуації? Ви пропонували Григорію та Ігорю Суркісам продати акції Динамо. Ви і далі це пропонуєте?

Олександр Ярославський: Ну це може було дещо емоційне висловлювання. Я ж ніяк не можу вплинути на це. Це особиста справа Суркіса. Мене цікавить одне – щоб не було впливу на результат матчів. Тому що це серйозний фактор. Розмова йде про Лігу чемпіонів, про великі гроші. Це не просто три очки. Ліга чемпіонів – це десяток мільйонів доларів. Це - бізнес і виликі гроші. А використання службового становища – це серйозна ситуація. Я не хочу вішати жодних ярликів, але такі дії мають певне визначення.

Бі-Бі-Сі: Можна говорити, що ви вже втратили якісь гроші через таке суддівство?

Олександр Ярославський: Я втратив можливість заробити ці гроші. Ну і плюс - це ж імідж і престиж клубу: завоювати срібні чи золоті медалі. А для чого ми тоді цим займаємось, якщо в нас немає перспективи їх колись завоювати? Для чого вкладати ці гроші? Якщо в когось є можливість, не вкладаючи гроші, отримувати результат. Ми в нерівних умовах знаходимося. Цю систему траба ламати. Не ламати, а міняти.

Бі-Бі-Сі: Звільнення Григорія Суркіса - єдиний вихід?

Олександр Ярославський: Для мене мета - не Суркіса прибрати з поста президента Федерації футболу. А отримати рівні можливості в досягнення цілі – в зайнятті певних місць в чемпіонаті. Мати однакові умови. Якщо його перебування на посту в Федерації цьому заважає, то я – за. Якщо є якийсь інший варіант - в мене його немає - будь ласка – хай іншим способом вирішують цю ситуацію, і я буду задоволений цим. Я не знаю який механізм. Я займаюсь “Металістом” і хочу, щоб у мого клубу були рівні умови з іншими, щоб жоден клуб в чемпіонаті не мав преференцій. Бо інакше втрачається принцип змагальності. Це тоді змагання адміністративних ресурсів починається, а у мене їх немає.

Бі-Бі-Сі: Як реагують президенти інших клубів на таку ситуацію?

Олександр Ярославський: Я б хотів, щоб кожен з цього приводу сам висловився. Я не хочу нічию думку озвучувати.

Бі-Бі-Сі: Ну, принаймні, чи ви вже з кимось із президентів інших клубів говорили про це?

Олександр Ярославський: Я не хочу. У мене є своя думка - я її озвучую. Тому хай кожен сам визначається.

Бі-Бі-Сі: А ви намагалися сконтактувати з Суркісами?

Олександр Ярославський: А в чому я їх маю переконувати?

Бі-Бі-Сі: Спільну мову в чомусь знайти..

Олександр Ярославський: Контактів поки що не було.

Бі-Бі-Сі: Як така ситуація зашкодила українському футболу?

Олександр Ярославський: Якщо ти приходиш і весь час боїшся, що ти граєш проти двох команд – проти київського "Динамо" і Федерації футболу, і що результат наперед відомий. Те саме і вболівальники відчувають. Який зміст ходити на статистичні записи 3-х очків "Динамо". Футбол - це ж боротьба, змагання на полі, а не в кулуарах.

Новини на цю ж тему