Моурінью в Реалі та ''непорозуміння'' з Шевченком

Жозе Моурінью

Жозе Моурінью у понеділок буде офіційно представлений новим тренером мадридського Реалу після того, як клуб погодився виплатити компенсацію міланському Інтеру. Такої угоди досягли у п’ятницю президенти двох клубів. Моурілью замінить на посаді Мануеля Пеллігріні, якого звільнили раніше цього тижня.

Про Жозе Моурінью та його роль у кар’єрі українського форварда Андрія Шевченка Бі-Бі-Сі розмовляла з головним редактором журналу «Футбол» Артемом Франковим.

Верхя сходинка кар'єри?

А. Франков: Якщо це верхівка, то мені буде дуже шкода. Але мені здається, що Моурінью такий абсолютно мотивований, це така людина, яка не зупиниться ніколи. Зараз у нього є нова ціль – виграти Четвертий національний чемпіонат та Лігу чемпіонів з «Реалом». І він це може зробити. Це буде чергова, я б так сказав, верхівка. Але потім буде інша. Можливо, з національною збірною якоюсь.

Бі-Бі-Сі: Але от саме у клубному футболі це все ж таки верхівка, так? Можливо, потім він буде тренером збірної Португалії чи Іспанії, чи, навіть можемо сказати, України, так? Але все ж таки в клубному футболі… Це вже далі нема куди?

А. Франков: Ні, є! Зараз, дивиться, він встановив своєрідний рекорд, вигравши Лігу чемпіонів з двома різними клубами з різних країн. Але це до нього робив Ернст Хапель, великий Ернст Хапель, який виграв Лігу чемпіонів з «Гамбургом» та Отмар Хіцель, який грав з двома німецькими командами – «Баварією» та дортмундською «Борусією». Але зараз Моуріньйо ще продовжує свою кар’єру і може виграти Лігу чемпіонів утричі. І оце буде вже неперевершене досягнення.

Моурінью і Шевченко

Бі-Бі-Сі: Хочу перейти зараз до теми відносин Жозе Моуріньйо і українського гравця Андрія Шевченка. Як ви вважаєте, коли Моурінью був тренером лондонського клубу «Челсі» і ньому грав (чи не грав, а більше часу все ж таки проводив на лаві запасних) Андрій Шевченко, чи саме Жозе Моурінью поставив крапку на кар’єрі Андрія? Коли власник лондонського клубу Роман Абрамович дуже хотів, щоб Шевченко був у його клубі.

А. Франков: Там дуже складна ситуація. Мені здається, що між Моурінью і Шевченком сталося своєрідне непорозуміння. Мені це дуже важко сказати, тому що Моурінью це мій кумир як тренер, а Андрій Миколайович Шевченко – мій близький друг, з яким ми часто спілкуємось. Але ж Шевченко завжди дає такі офіційні коментарі з приводу того, що сталося з ним в «Челсі». Він казав: «Я ж грав не так погано, я свої 14 м’ячів за сезон забив». За перший сезон, коли він грав ще при Моуріньйо. І я вважаю, що проблему можна ставити інакше – як Шевченко вплинув на Моурінью. Тому, що Моурінью пішов з «Челсі». Його звільнив Абрамович. А Шева ще залишився грати.

Бі-Бі-Сі: Тобто, можливо, Шевченко поставив крапку в кар’єрі Моуріньйо в «Челсі», ви вважаєте, так? Але в приватних розмовах Моурінью, можливо, щось казав?

А. Франков: Ні, я не думаю. Я знаю Шеву як абсолютну чесну і порядну людину. І дуже дружелюбну. Він може працювати з будь-яким тренером. Мені здається, що там більше ревнощів було з боку Моурінью. Тому, що це не його гравець і тому, що, можливо, йому не подобалось, що Шевченко має пряму дорогу аж до Абрамовича.

Бі-Бі-Сі: Ви кажете, що Андрій Шевченко – це не гравець Моурінью. Що ви маєте на увазі?

А. Франков: Я думаю, що він не потребував цього трансферу.

Бі-Бі-Сі: Добре, а згодом в Італії знову вони не зустрічалися напевно не в одному клубі, але все ж таки в одному місці? Це футбольний клуб «Інтер» (Мілан), де був тренером Жозе Моурінью і клуб AC Мілан, в який знов повернувся Андрій Шевченко. Що ви можете розповісти про оцей етап в кар’єрі тренера і гравця?

А. Франков: Для мене взагалі тренер, який бере нову верхівку, коли приходить в нову команду, робить абсолютно нову команду… А він за два роки зробив «Інтер» абсолютно новою командою, і він ще робив, доробляв її по ходу цього сезону, чому «Інтер» і грав дуже по-різному. І тільки десь у 2010 році він зробив свою команду і після цього йому стало не цікаво, тому він і пішов вирішувати нові, більш складніші задачі та чекати нові стимули.

Але в чомусь Моурінью теж росте, він навчається. Він все своє життя навчається! Починаючи з португальського інфізу, як то по-нашому сказати, починаючи з тренерських курсів Енді Оксбурга в Шотландії, він навчається постійно. Він навчався у Луї Вангала і Бобі Робсона, він навчався мабуть у своїх помічників. І те, що він зробив в «Інтері», він зробив неможливе, на мій погляд.