Чверть століття рекорду Бубки

25 років тому - 13 липня 1985 року - український легкоатлет Сергій Бубка став першим стрибуном з жердиною, якому підкорилася планка у 6 метрів.

Сталося це у Парижі. Загалом він встановив 35 світових рекордів, і його досягнення як на стадіонах, так і в закритих приміщеннях (відповідно 6.14 м і 6.15 м) - досі залишаються неперевершеними вже понад 16 років. Зараз Сергій Бубка очолює Національний Олімпійський Комітет України, є членом МОК. На початку розмови Фідель Павленко запитав пана Бубку, чи пам'ятає він той перший історичний стрибок на 6 метрів чверть століття тому.

Сергій Бубка: Я дуже добре пам’ятаю, як все це відбувалося тому, що ці змагання не входили до мого плану і тільки вранці, коли ми від’їжджали на змагання, нам надали інформацію, що є така можливість прийняти участь. Я тоді був у чудовій фізичній формі, тому з великим задоволенням взяв учать у змаганнях у Парижі.

Бі-Бі-Сі: Ви до того стрибали хоча б на тренуваннях, тобто, для себе ви знали, що 6 метрів – це та висота, яку Ви можете підкорити і регулярно стрибати на таку висоту?

Сергій Бубка: Якщо я стрибав, то розумів, що це можна зробити – стрибнути на висоту 6 метрів і вище. На тренуваннях до того моменту такого не відбувалося. В цілому, психологічно і фізично, я був готовий до цього результату.

Бі-Бі-Сі: Особливо для легкої атлетики є багато таких віх. Скажімо, колись вибігти стометрівку з десяти секунд, стрибнути у довжину на понад дев’ять метрів. Раптом стрибки з жердиною, які є доволі складним технічно видом спорту і вимагають координації рухів. Це заслуга виключно ваша? Чи це поєднання і техніки, і тренерського таланту?

Сергій Бубка: Ви знаєте, спортсмен один досягнень не робить. Це і тренер, і фахівці, які працюють разом, тому я дуже вдячний, що завжди мене підтримували мої тренери. Були масажисти, лікарі, які теж працювали. Ви дуже гарно сказали, що технічні стрибки, які треба робити на шість метрів і вище, це дійсно повинна бути така гарна техніка і її треба розуміти, щоб стрибати на такому рівні. Тому ці два таких вагомих впливи дали можливість стрибати шість метрів і вище.

Бі-Бі-Сі: Сергіє Назаровичу, Вас ще у 90-их роках питали чи можливі стрибки на шість з половиною метрів. Ви тоді казали, що дуже багато залежить від самої жердини і сучасні матеріали, можливо, дозволять стрибати вище шести метрів і двадцяти або тридцяти сантиметрів. Але відтоді минуло 15 років і досі Ваші рекорди ніхто не перевершив. То, можливо, все ж таки справа не в надсучасній технології виготовлення жердини?

Сергій Бубка: На сьогоднішній день не має щось такого нового, якогось матеріалу, який би дозволив зробити якусь унікальну жердину. Я впевнений, що сама жердина матиме вагомий вплив в розвиток стрибків. Але найважливіше питання – розуміння техніки стрибка з жердиною, яка дозволяє стрибати і 6 метрів 20 сантиметрів, і 6 метрів 50 сантиметрів. Головне – це технічне виконання стрибка.

Бі-Бі-Сі: На одному з Ваших рекордів було з’ясовано, що у найвищій точці Ви подолали планку на висоті 6 метрів і 37 сантиметрів. Ви можете пригадати ваші перші почуття, коли ви подолали цих шість метрів 25 років тому і вже, летячи вниз, на мати, Ви усвідомили – шість метрів подолано. Якісь особливі відчуття, емоції були?

Сергій Бубка: Я був дуже задоволений своїм стрибком, це було вперше в історії. Тоді багато іноземних спортсменів говорили – ми це зробимо першими. Тому кожен зі стрибунів з жердиною мріяв про те, щоб бути першим. Для мене це було велике свято, я пишався своїм досягненням. І мені дуже приємно, що склалася така ситуація і це зробив я.